Dabar populiaru
Publikuota: 2011 balandžio 22d. 14:14

Aliaksandras Lukašenka skundžiasi, kad jį pykina nuo demokratijos

Aliaksandras Lukašenka
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Aliaksandras Lukašenka

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pasmerkė „pykinančią“ Vakarų demokratiją ir pagrasino sunaikinti bet kurią „penktąją koloną“, mėginančią pasikėsinti į jo valdymą, kurio tvirtumas patiria išbandymus per ekonomikos krizę.

Metiniame kreipimesi į parlamentą ir liaudį, praėjus 10 dienų po 13 gyvybių nusinešusio sprogimo sostinės metropolitene, prezidentas pasmerkė savo kritikų mėginimus įtikinti Vakarus įvesti sankcijas Baltarusijai.

„Bet kurią penktąją, dvidešimt penktąją koloną mes sunaikinsime. Ir tai neturi nieko bendra su diktatūra“, – sakė A.Lukašenka.

Kalbėdamas tautai A.Lukašenka pakartojo teiginį, kad ekonomikos problemos ir sprogimas metropolitene tarpusavyje susiję.

Vėliau jis sukonkretino savo pretenzijas oponentams.

„Politinę opoziciją reikia skirti nuo įprastų nusikaltėlių, kurie, pasislėpę už apsvaigusių nuo revoliucinės romantikos jaunuolių, norėjo nuversti dabartinę valdžią. Pas mus aktyviai veikia grupė žmonių, kuriuos tik gerai nesuvokiant galima pavadinti opozicija. Aš juos vadinu penktąja kolona“, – sakė A.Lukašenka.

Anksčiau prezidentas reikalavo apklausti opozicinius politikus byloje dėl sprogimo ir pavadino tragediją stabilumo priešų, iki tol išsekinusių valiutos rinką ir išprovokavusių produktų ir prekių stygių, dar viena piktadarybių grandinės grandimi.

Tačiau kalbėdamas parlamente prezidentas atmetė dalį kaltinimų opozicijai.

„Aš jų sąsajų su sprogimu nematau“, – sakė Baltarusijos lyderis.

Kilus ažiotažinei užsienio valiutos paklausai Baltarusijos rublis smarkiai nuvertėjo. Valdžia mano, kad nacionalinė valiuta nepakankamai gerai įvertinta ir aiškina piliečių siekį jos atsikratyti panika ir provokatorių veiksmais.

Kalbėdamas tautai A.Lukašenka pakartojo teiginį, kad ekonomikos problemos ir sprogimas metropolitene tarpusavyje susiję.

„Mūsų nepriklausomą valstybę nori palenkti. Baltarusijai daromas didžiulis spaudimas iš išorės... Mus norima priversti, kad būtume tokie, kaip visi aplinkui“, – sakė jis.

„Paklauskite Kadhafio“ 

A.Lukašenka pateikė kaip Vakarų neteisingo kišimosi pavyzdį Libijos lyderio Muamaro Kadhafio likimą. Tarptautinės pajėgos su Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos sankcija parėmė sukilusius prieš M.Kadhafi libius jo kariuomenės bombardavimais iš oro, siekdamos sustabdyti taikių gyventojų žūtis.

Aš kalbėjausi su Kadhafi, pranešė A.Lukašenka.

Jis sakė, kad palaiko ryšius su vadovu, kurį pasmerkė daugelis pasaulio lyderių.

„Aš kalbėjausi su Kadhafiu“, – pranešė A.Lukašenka.

„Aš jo paklausiau: „Kas pas tave ten vyksta? Žmonės, diplomatai nuo tavęs bėga“. Jis sako: „Jūs ne tą televiziją žiūrite... Ten visiškai ne taip buvo, kaip pranešė Vakarų žiniasklaida“, – pridūrė jis.

Šiurkštus mitingas Minske prieš A.Lukašenkos perrinkimą ketvirtajam laikotarpiui nuvylė Vakarus, kurie iki 2010 m. gruodžio rinkimų tikėjosi demokratizacijos, remdamasi prezidento žodžiais. Protestuodamos prieš represijas, vykdomas prieš jo kritikus, JAV ir ES uždraudė įvažiuoti pas save A.Lukašenkai ir jo bendražygiams.

Prezidentas pareiškė tautai, jog gailisi dėl silpnumo prieš Vakarus pernai artėjant rinkimams.

„Artėjant prezidento rinkimams mes tiek nusidemokratizavome, kad ne tik jus, bet ir mane ėmė pykinti. Buvo jau tiek demokratijos, kad tiesiog pykino, – sakė A.Lukašenka. – Kažkam labai norisi destabilizuoti padėtį šalyje, sukelti sumaištį, nepasitikėjimą.“

Po to jis pažadėjo ištiesti Europai draugystės ranką, kai tik ši pripažins klaidas: „Baltarusijos ir Europos santykiuose pertrauka. Bet aš neabejoju, ji ilgai nesitęs... Mes turime būti pasirengę, kada europiečiai, pripažinę savo argumentų nepagrįstumą, ateis ir pasakys, kad yra pasirengę bendradarbiauti.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min