-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 10 20 /18:12

Aliaksandras Lukašenka giriasi buvęs tarpininku tarp amerikiečių ir Saddamo Husseino, keikia Vakarus, Davidą Cameroną vadina „pacanu“

Būdamas Baltarusijos prezidentu Aliaksandras Lukašenka šią buvusią sovietinę valstybę pavertė parijų šalimi. Tačiau duodamas interviu jis „The Independent“ pirmininkui Jevgenijui Lebedevui teigė, kad jo tauta labiau nori saugumo nei laisvės, rašoma straipsnyje „What's so good about democracy anyway? An audience with the last dictator in Europe“ („Kuo vis dėlto gera demokratija? Audiencija pas paskutinį Europoje diktatorių“).
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jeigu tikrai saugumas yra svarbiau už laisvę, Aliaksandras Lukašenka – Baltarusijos prezidentas pastaruosius 18 metų – siunčia nerimą keliančius signalus, rašo laikraštis.

Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą, kurio režimas siejamas su žudynėmis Huloje ir Darajoje, jis vadina „nuostabiu“ ir „visiškai europietišku, civilizuotu žmogumi“. Giriasi pažintimi su pulkininku (Muamaru) Kadhafi, taip pat ir Saddamu Husseinu.

Draugiški pokalbiai su M.Kadhafi

Sėdėdamas dirbtinai prabangiame kabinete Minske, jis prisiminė draugiškus pokalbius su buvusiu Libijos autokratu.

„Kam bombardavo Libiją? Kodėl Sarkozy tai padarė? Gal todėl, kad vien nuo Kadhafi gavo 150 mln.dolerių, nekalbant apie jo sūnus“, – sakė A.Lukašenka.

„Aš jam sakau: Muamarai tu pats aiškinkis su Europa, – tęsė Baltarusijos prezidentas. – Paskui jis man pasakojo apie santykius su Sarkozy ir gana miglotai apie tai, kaip Vakarai pasielgė su jo draugu Irake (Saddamu Husseinu)“.

„Aš, tiesą sakant, buvau įtrauktas į konfliktą Irake, bei iš dalies į Libiją, nes puikiai pažinojau šių valstybių vadovus, žinojau iš vidaus, kas ten vyksta...“ – sakė A.Lukašenka.

„Pasiuntiniai iš Amerikos prieš krizę Irake pas mane atvažiuodavo, prašydavo, kad aš pasakyčiau, jog Irake yra branduolinių ginklų. Aš atsakiau: ne. Net siūlė, kad su Baltarusija bus viskas gerai; ir investicijos, ir visa kita tik palaikyk“, – sakė A.Lukašenka.

Pasak Baltarusijos vadovo, jis atsakęs, jog negali tai padaryti: „nes aš žinau, kad ginklų ten nėra“.

„Paskui pakalbėjęs su Husseinu, pasakiau jiems, kad Husseinas pasirengęs su jumis derėtis, o jūs tenorite naftos, ir dėl naftos, ir dėl kitų dalykų, tik nebombarduokite šalies, negriaukite jos. Jis net buvo pasirengęs parodyti, ir rodė visus tuos taškus (įtariamų masinio naikinimo ginklų vietas)“, – tvirtino A.Lukašenka.

„Jų atsakymas buvo toks: mes jums tikime; bet karo mašina jau taip išsijudinusi, taip inertiška, kad jos jau nebesustabdysi“, – prisiminė jis.

„Aš jums prisiekiu, kad toks pokalbis buvo, ir pas mane atvažiavo žmogus, ir mes su juo štai šioje rezidencijoje aptarėme šį klausimą“, – tikino A.Lukašenka.

Vadinasi, pasak A.Lukašenkos, jis tuo metu buvo „faktiškai tarpininkas tarp amerikiečių ir Irako, Husseino“.

„Tai pasakęs jis atsilošė ir įdėmiai į mane pažiūrėjo. Židinyje plazdėjo dirbtinė liepsna, o žaižaruojančios plastikinės malkos apšvietė jo veido kairiąją pusę“, – susitikimo aplinką nupasakojo J.Lebedevas.

„Keliaukit įvedinėti demokratiją Saudo Arabijoje!“

„Tai dvigubi standartai, – prezidentas pareiškė su balse juntama pasiteisinimo gaidele. – Amerikiečiai nori mus padaryti demokratiškais. Keliaukit įvedinėti demokratiją Saudo Arabijoje! Ar mes panašūs į Saudo Arabiją? Toli gražu! Kodėl neįvedus demokratijos pas juos? Nes jis kalės vaikas, tačiau mūsiškis kalės vaikas.“

Jūs esat banditai. Demokratiški banditai. Sunaikinote tūkstančius, galbūt milijonus žmon

„Jūs esat banditai. Demokratiški banditai. Sunaikinote tūkstančius, galbūt milijonus žmonių (Irake ir Afganistane)“, – pareiškė A.Lukašenka.

„Gyvenu, kasdien Vakarų mokomas demokratijos lazda per galvą! Kam reikia tokios demokratijos?“ – sušuko jis.

A.Lukašenką šnekinęs J.Lebedevas rašo: „Daugelyje buvusių Sovietų Sąjungos respublikų tebegyvuoja autoritarinis valdymas. Būtent tai buvo priežastis, dėl kurios norėjau aplankyti Baltarusiją ir susitikti su jos lyderiu. Norėjau priminimo, iš kur mes atėjome. Man tapo neramu, kai suvokiau, jog tai yra perspėjimas, kad gali nutikti, jeigu kitos posovietinės šalys šiame regione nusigręš nuo Europos ir atsigręš į praeitį“.

Europos bendrijoje būti nenori

Kaip pažymi naujienų agentūra „Interfax“, interviu Didžiosios Britanijos dienraščiui „The Independent“, kurio ištraukas paskelbė Baltarusijos prezidentūros spaudos tarnyba, A.Lukašenka įsivaizduoja, kad jo šalis galėtų būtų Europos bendrijoje, „bet su sąlyga, kad išliks mūsų nepriklausomybė, suverenumas, teisė vystytis taip, kaip mes patys nuspręsime, su savo ypatybėmis ir pan., nepakenkiant europinėms vertybėms“.

Bet tuoj pat jis pabrėžia, kad „mes niekada nebūsime jūsų bendrijoje, nes jūs keliate mums netinkamas sąlygas, mes turėsime pakeisti šalį, pakeisti jos konstitucinę santvarką, pakeisti visą šalies vadovybę, o geriausia – perduoti štai dabartinei „penktajai kolonai“ valdžią ir t.t.“

Todėl, pasak jo, „ne tik aš, bet ir mūsų liaudis nesutiks su tuo“, pabrėžė A.Lukašenka.

„Štai, jeigu mes dabar paimtume savo milžines, geras įmones, ekonomiškai naudingas, geras, perduotume Vokietijai. Didžiajai Britanijai, mes būtume patys patys geriausi. Jeigu mes šiandien nusisuktume nuo Rusijos ir iškilmingu maršu, spjovę į Rusiją, eitume jūsų kryptimi, kaip padarė Baltijos valstybės, dar kak kas, mes taptume draugais. Mums tai nepriimtina“, – pabrėžė jis.

Sūnaus įpėdiniu nelaiko

Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka pareiškė, kad nelaiko jauniausiojo sūnaus Nikolajaus savo būsimu įpėdiniu.

„Prisiekiu jums pačiu Kolia, kuris man, aišku, yra vienintelė viltis ir džiaugsmas – vienintelė paguoda mano gyvenime – prisiekiu, kad niekada, niekada apie tai net nepagalvojau“, – sakė jis.

A.Lukašenka pažymėjo, kad pagal konstituciją Baltarusijos prezidentu gali tapti ne jaunesnis nei 35 metų asmuo, o jo sūnui šiuo metu dar tik aštuoneri.

„Norite pasakyti, jog dar 30 metų būsiu prezidentu, kad perduočiau šią valdžią mažyliui?“ – klausė A.Lukašenka.

„Visų pirma apsaugok viešpatie nuo buvimo prezidentu tokio amžiaus, taip pat nuo to, kad mano mažylis perspektyvoje taptų prezidentu“, – pridūrė jis.

Pasak A.Lukašenkos, „jeigu jau kalbėti, tai būtų galima kalbėti apie vyresniuosius vaikus – tačiau apsaugok viešpatie nuo to, kad mano vaikai taptų prezidentais po manęs“.

Dar kartą jums sakau: mano vaikai „atsivalgė“ mano prezidentavimo. Ir jeigu žinotumėte, kaip dirbu, ką gavau iš šio prezidentavimo, jūs su manimi sutiktumėte

„Tai vėlgi yra tos mūsų „apkiautėlių“ (opozicijos) – kitaip jų nepavadinsi – kūrinys, siekiant įbauginti žmonės: „Štai ir šeima... paveldėjimo teise perduos šią valdžią“ – ir taip toliau“, – aiškino prezidentas.

„Dar kartą jums sakau: mano vaikai „atsivalgė“ mano prezidentavimo. Ir jeigu žinotumėte, kaip dirbu, ką gavau iš šio prezidentavimo, jūs su manimi sutiktumėte“, – tikino A.Lukašenka.

Jis taip pat pažymėjo negalintis būti diktatoriumi, nes tam jam esą nepakanka išteklių.

„Na, juk aš neturiu išteklių diktatūrai. Suprantat – nėra išteklių. Neturiu gamtinių dujų, naftos, branduolinio ginklo ir kita“, – sakė prezidentas.

„100 proc. (aišku), kad aš ne diktatorius, nes tai apskritai prieštarauja mano prigimčiai. Aš demokratas – didesnis nei jūs, netgi pagal jūsiškį šio proceso ir šio žodžio supratimą“, – A.Lukašenka sakė Didžiosios Britanijos žurnalistams.

Jis pridūrė, kad neatmeta galimybės perskirstyti valdžios įgaliojimų savo šalyje, tačiau su sąlyga, kad jam priešiškos jėgos užsienyje atsisakys nuo spaudimo ir diktato.

„Galbūt ir atėjo laikas (tai padaryti), ir mes seniai būtume kai ko atsisakę, jeigu ne spaudimas iš šalies ir kitų (veikėjų)“, – aiškino Baltarusijos lyderis.

„Šaliai bus blogiau, jeigu liaudis pamatys beviltiškumą – iš blogos padėties nebus išeities, – sakė A.Lukašenka. – Tuomet bus baisu. Ir jūs visą laiką mus prie to stumiate, o mes priešinamės. Ir kad susivienytume, kartais tenka naudoti griežtus sprendimus. O jūs sakote, kad tai diktatūra.“

A.Lukašenka pridūrė, kad Baltarusijos opozicija tebėra finansuojama iš įvairių Vakarų šalių fondų, kurių lėšos teka per Lenkiją ir Lietuvą.

„Pinigai eina per Lenkiją ir per Lietuvą – tai pagrindiniai kanalai. Ir iš įvairių Vakarų fondų. Mes tai žinome. Šeimininkai – Amerikoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje“, – pažymėjo prezidentas.

Jis taip pat pareiškė, kad Baltarusijai nereikalinga tokia demokratija, kokia veikia kaimyninėse valstybėse, ypač Lietuvoje ir Latvijoje.

„Man ir Baltarusijos liaudžiai nereikia jūsų demokratijos – jeigu nėra ekonomikos, jeigu žmogus negali dirbti savo žemėje ir kažką užsidirbti pragyvenimui. Jeigu jis negali pasiimti žemės lopinėlio, jeigu negali pasistatyti namo, pasodinti medžio, auginti savo vaikų, bijo juos išleisti į gatvę ir taip toliau, jeigu sunaikinti patys pažangiausi gamybiniai pajėgumui“, – aiškino A.Lukašenka.

Kuo pavertė Lietuvą? Štai kuo – daugiausiai Didžiosios Britanijos ir Vokietijos prekių rinka

Pasak jo, anksčiau šios šalys naudojo pažangiausias technologijas: „Žemės ūkis – mums ir Rusijai būtų tekę toli vytis Lietuvos žemės ūkį. O kas įvyko dabar? Kuo pavertė Lietuvą? Štai kuo – daugiausiai Didžiosios Britanijos ir Vokietijos prekių rinka.“

„Mums tokia demokratija nereikalinga, – pridūrė prezidentas. – Mums reikalingas normalus gyvenimas žmonėms, normali ekonomika, žmonių saugumas ir taip toliau. Demokratija turi būti gaunama iš liaudies. (Liaudis) tau patikėjo įgaliojimus per rinkimus: įgyvendink šią valdžią liaudies interesams.“

Baltarusijos prezidentas taip pat pažymėjo, jog nenorėtų perimti angliškąjį demokratijos stilių. „Juk jūs net konstitucijos neturite, klausykite, aborigenai kažkokie... Jie neturi konstitucijos“, – rėžė A.Lukašenka.

“Kai ypatingoji Didžioji Britanija, Anglija, ypatingoji demokratija leidžia bent vieną tokią nesėkmę kaip Irake – kokia demokratija? Jūs kaip buvote imperialistai, taip ir likote, kaip anksčiau buvote vadinami. Jūs juk barbarai.Jūs bailiai, jūs, žinodami, kad Libijoje, pas Husseiną nėra ginklų, kad jus pasiektų, jūs leisdavotės iki žemiausio leistino aukščio ir itin tiksliu ginklu bombardavote, užmušinėjote žmones. Kas ten dabar darosi po jūsų – siaubas. O Afganistane? Ir tai atmesime? O Libijoje?“ – klausė A.Lukašenka.

Pabrėžęs esąs senas politikas, daug žinantis ir menantis, A.Lukašenka pareiškė: „Jūsų (Davidas) Cameronas (britų premjeras) – „pacanas“ (jauniklis), ta prasme, kad visai neseniai politikoje. Be plepalų, jis turbūt nieko daugiau gyvenime nepatyrė".

„Mano atmintis gera, prisimenu senolius – Hosnį Mubaraką, Hafez al-Assad; aš Fidelį (Castro) gerai pažįstu, kai jis buvo vadovas. Aš tos mąstytojus pažįstu. Jūs juos demonizavote, o juk tai išmintingiausi žmonės, jie sudėtingiausiomis sąlygomis gyveno“, – apreiškė A.Lukašenka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius