Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 13d. 16:22

Aliaksandras Lukašenka pasirašė įstatymą, apribojantį galimybę organizuoti per internetą žaibiškus sambūrius

Aliaksandras Lukašenka
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Aliaksandras Lukašenka

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pasirašė įstatymus, kurių priėmimui prieštaravo pilietinės visuomenės ir kai kurių tarptautinių organizacijų, tarp jų Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO), atstovai.

Valstybės vadovas pasirašė įstatymus, numatančius padaryti įstatymų dėl masinių renginių ir įstatymų dėl politinių partijų ir visuomeninių organizacijų veiklos pataisas. Dokumentai užregistruoti Nacionaliniame teisės aktų registre, praneša Baltarusijos nacionalinis teisės portalas.

Pagal padarytas įstatymo dėl masinių renginių pataisas, Baltarusijoje bus būtina prašyti vietos valdžios leidimo masiniam piliečių buvimui viešoje vietoje, siekiant pareikšti visuomenines politines nuotaikas ar protestą, taip pat žaibiškam sambūriui, organizuotam per internetą.

Įstatymo projekte pažymima, kad „piketavimui prilyginamas bendras masinis piliečių buvimas iš anksto nustatytoje viešoje vietoje (taip pat po atviru dangumi) ir nustatytu laiku iš anksto nustatytai veikai, organizuotas taip pat per pasaulinį kompiuterinį interneto tinklą arba kitus informacijos tinklus, siekiant viešai pareikšti savo visuomenines politines nuotaikas ar protestą“.

Per dokumento svarstymą parlamente, Respublikos Tarybos (aukštųjų rūmų) pirmininkas Anatolijus Rubinovas pavadino šį įstatymą savalaikiu.

„Tai savalaikis įstatymas. Per pasaulį ritasi protestų banga. Šių šalių valdžia priversta šaudyti guminėmis kulkomis, naudoti vandens patrankas, mušti lazdomis. Kodėl? Nes nepriėmė priemonių, nenustatė tvarkos, kaip rengti masinius renginius“, – sakė jis.

Baltarusijos teisių gynėjai pareiškė, kad Įstatymo dėl masinių renginių pataisos pažeidžia piliečių teises į taikius susirinkimus, kurias garantuoja ir Baltarusijos konstitucija, ir pagrindinės tarptautinės teisės normos.

Savo ruožtu Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovas Anatolijus Kulešovas pareiškė, kad įstatymo pataisų „tikslas – užtikrinti saugumą ne atskirai žmonių grupei, o visai visuomenei“.

Rengiant įstatymo projektą buvo nagrinėjami tokie patys tarptautiniai įstatymai, ir Baltarusijos įstatymas „kur kas demokratiškesnis, palyginti su galiojančiais išplėtotos demokratijos šalyse“, – pažymėjo VRM vadovas.

Tuo tarpu Baltarusijos teisių gynėjai pareiškė, kad Įstatymo dėl masinių renginių pataisos pažeidžia piliečių teises į taikius susirinkimus, kurias garantuoja ir Baltarusijos konstitucija, ir pagrindinės tarptautinės teisės normos, įveda administracinę atsakomybę piliečiams už nekaltus veiksmus ir veiksmų nesiėmimą.

Be to, įsigalinčios įstatymų, reguliuojančių visuomeninę politinę veiklą, pataisos numato baudžiamąsias sankcijas už finansavimo iš užsienio nevyriausybinėms organizacijoms gavimą, pažeidžiant Baltarusijos įstatymus.

Taip pat draudžiama visuomeniniams susivienijimams laikyti pinigines lėšas, brangiuosius metalus ir kitas vertybes bankuose ir nebankinėse kredito ir finansų organizacijose, esančiose užsienio valstybių teritorijoje.

Tarptautinės organizacijos paragino Baltarusijos valdžią nepatvirtinti šių įstatymų, kurie, Europos Sąjungos, ESBO nuomone, „dar labiau suvaržys pagrindines teises į susirinkimų ir susivienijimų laisvę Baltarusijoje“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

22:09
04:46
07:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min