Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 21d. 12:20

Aliaksandras Lukašenka žada padaryti galą „betvarkiškai demokratijai“

Aliaksandras Lukašenka
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Aliaksandras Lukašenka

Baltarusijos teismas antradienį skyrė iki 15 parų areštą apie 600 asmenų, dalyvavusių protestuose prieš prezidento Aliaksandro Lukašenkos perrinkimą, praneša Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

„Daug žmonių – nepilnamečių arba turinčių bent du vaikus – buvo paleisti. Taip pat buvo paleisti keli užsienio piliečiai, tarp jų žurnalistai. Tačiau didžiausi pažeidėjai stojo prieš teismą“ antradienį, sakė Minsko aukščiausiojo vidaus reikalų departamento vadovas Leonidas Farmagėjus.

Pareigūnas pridūrė, kad daugumai aktyvistų buvo skirtas 5–15 parų administracinis areštas.

Tuo tarpu pasiekęs nuspėjamą pergalę prezidento rinkimuose Baltarusijos lyderis A.Lukašenka pateisino šiurkštų opozicijos daugiatūkstantinio mitingo išvaikymą ir jos lyderių areštus, pažadėdamas padaryti galą „betvarkiškai demokratijai“ ir atsakydamas į Vakarų pateikiamą neigiamą rinkimų vertinimą.

Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, 16 metų šalį valdantį A.Lukašenką parėmė 79,67 procento rinkėjų. Kitiems devyniems kandidatams liko statistinės paklaidos dydžio balsų skaičius.

Septyni susiskaldžiusios opozicijos lyderiai kalbėjo apie rengiamas klastotes ir sukvietė maždaug 20 tūkst. šalininkų į aikštę priešais Vyriausybės rūmus pasibaigus rinkimams sekmadienį. Kai demonstrantai pradėjo daužyti stiklus Vyriausybės rūmų pirmame aukšte ir pamėgino įsiveržti į vidų pro centrines duris, specialiosios paskirties milicijos būrys (OMON) išvaikė daugiatūkstantinę minią, mušdamas žmones guminėmis lazdomis.

Kaip pranešė aktyvistai, milicija sulaikė septynis opozicijos kandidatus, o A.Lukašenka sakė, kad buvo sulaikyti 639 žmonės.

„Tai, kas įvyko vakar Minske, – ne demokratija, o banditizmas. Vandalai ir siautėtojai prarado žmogiškąjį veidą ir sužvėrėjo. Teisėsaugos institucijų darbuotojai tvirtai stojo prieš barbariškumą ir griovimą“, – sakė A.Lukašenka pirmadienį spaudos konferencijoje.

A.Lukašenka: lazda per galvą – švelnus atsakas

Anksčiau Vidaus reikalų ministerija pareiškė, kad tarp sulaikytųjų buvo daugiausia „bedarbiai piliečiai ir įvairių mokymo įstaigų moksleiviai, apsvaigę nuo alkoholio“, o mitingo vietoje buvo rasta „daug“ medinių lazdų, armatūros gabalų ir alkoholio butelių.

Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, 16 metų šalį valdantį A.Lukašenką parėmė 79,67 procento rinkėjų.Opozicijos kandidatas, organizacijos „Kalbėk tiesą“ lyderis ir populiarus poetas Vladimiras Nekliajevas susiginčijo su omonininkais ir buvo sumuštas, o dėl galvos sužeidimo nuvežtas be sąmonės į ligoninę. Iš ten jis jėga buvo paimtas į miliciją. Jo žmona Olga sako, kad iki šiol valdžia nepraneša, kur jis yra.

„Mes perėjome Rubikoną. Jūs pradėjote pulti Vyriausybės pastatą ir milicija jums labai švelniai atsakė. Niekas nežuvo. O kad lazda per galvą gavote, tai labai švelnu“, – pateisino A.Lukašenka milicijos šiurkštumą.

A.Lukašenka sakė, kad V.Nekliajevas su kitu kandidatu Vitalijumi Rymaševskiu mėgino pasislėpti ligoninėje nuo atsakomybės už masinių protestų organizavimą.

„Jūs rėkėte, kad milicija sumušė Nekliajevą. Pasirodo, milicija čia niekuo dėta... Mes juos paėmėme iš ligoninės... Norite pasikalbėti su jais – ateikite į tardymo izoliatorių“, – pridūrė jis.

Vakarai kritikuoja, Rusija tyli

Vakarų reagavimas buvo vienintelė dabartinės rinkimų kampanijos intriga, kai Kremlius susitaikė su A.Lukašenka, o Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pareiškė, kad Baltarusijos lyderio pozicija dėl prisijungimo prie Muitų sąjungos „verta pagarbos ir paramos“.

Kai Minsko santykiai su Maskva buvo labiausiai pašliję, Europos Sąjunga (ES) žadėjo A.Lukašenkai „perkrovimą“ ir finansinę paramą, jeigu šie rinkimai bus demokratiški. Minskas tikėjosi, kad Vakarai palankiai vertins rinkimus.

Dauguma rinkėjų pripažino, kad dabartinė rinkimų kampanija – liberaliausia per 16 metų: valdžia įregistravo rekordinį kandidatų skaičių, leido jiems dalyvauti tiesioginėse televizijos laidose ir žiūrėjo pro pirštus į smulkius pažeidimus renkant parašus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojai

Tačiau Vakarai bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai kritikavo šiurkščius valdžios veiksmus, opozicijos atstovų negalėjimą dalyvauti skaičiuojant balsus ir neskaidrią išankstinio balsavimo procedūrą, kai per penkias rinkimų dienas balsavo 23 proc. rinkėjų.

„Aš labai tikėjausi kad šįkart galėsime duoti teigiamesnį įvertinimą. Deja, tai neįmanoma dėl balsų skaičiavimo trūkumų ir šiurkštaus valdžios atsako į vakarykštę demonstraciją“, – sakė ESBO stebėtojų misijos vadovas Geertas Ahrensas savo pareiškime.

A.Lukašenka mano, kad ESBO neturėjo teisės vertinti milicijos veiksmų. „Ką bendra turi ESBO ekspertai su įvykiais, kurie įvyko, kai rinkimai baigėsi? Tai buvo po rinkimų“, – sakė jis.

Tačiau vėliau savo kalboje A.Lukašenka pabrėžė, kad ESBO išvados, kuriose kalbama apie teigiamus rinkimų proceso pokyčius, buvo „žingsnis į priekį, palyginti su tuo, kas buvo“.

Ankstesniuose 2006 metų rinkimuose A.Lukašenka, surinkęs 83 proc. balsų, sulaukė Vakarų sankcijų. Dėl mitingų išvaikymo ES paskelbė Minskui vizų sankcijas, o ankstesnė JAV administracija ėmėsi sankcijų Baltarusijos įmonėms ir pavadino Baltarusiją „paskutine diktatūra Europoje“.

Pirmadienį stebėtojai iš Nepriklausomų Valstybių Sandraugos pripažino, kad prezidento rinkimai Baltarusijoje buvo demokratiški, ir pavadino teisėtais valdžios veiksmus užkirsti kelią riaušėms bei išvaikyti mitingą.

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas nepateikė pirmadienį Baltarusijos valdžios veiksmų vertinimo ir pavadino situaciją dėl rinkimų Baltarusijos vidaus reikalu.

„Betvarkiškos demokratijos“ saulėlydis

Pirmadienį A.Lukašenka pareiškė, kad atšilimo laikotarpis šalyje baigėsi, o sulaikyti opozicijos lyderiai „sėdės visi pagal įstatymus“. „Tardytojas ir teisėjas – kreipkitės ten. Aš į kalėjimą nesodinu“, – atsakė A.Lukašenka į klausimą, koks bus opozicijos lyderių likimas.

„Pas mus niekas nieko nesugrūs į kalėjimą, kol jis pats ten nepateks. Kai kurie tiesiog prašyte prašydamiesi ten lenda. Jį atitrauki iš ten, o jis vis tiek ten lenda“, – sakė jis.

Daugiau betvarkiškos demokratijos šalyje nebus! Mes daugiau niekam nemėginsime patikti. Nėra ko jiems (Vakarams) lankstytis, – pareiškė Aliaksandras Lukašenka.Prezidentas, tiesa, nekritikavo tautinės partijos Baltarusijos liaudies fronto vadovo pavaduotojo Grigorijaus Kostusevo ir netikėtai jį pavadino principingu.

„Daugiau betvarkiškos demokratijos šalyje nebus! Mes daugiau niekam nemėginsime patikti. Nėra ko jiems (Vakarams) lankstytis. Visada elgsimės principingai“, – sakė Baltarusijos vadovas.

A.Lukašenka taip pat pažadėjo griežtinti požiūrį į nepriklausomą spaudą. „Mes principingai žiūrėsime į jūsų publikacijas. Užteks tyčiotis iš valdžios. Už kiekvieną parašytą žodį jūs atsakysite!“ – pagrasino jis.

JAV rinkimų rezultatų nelaiko teisėtais

Jungtinės Valstijos pirmadienį pareiškė nelaikančios teisėtu Baltarusijos prezidento A.Lukašenkos perrinkimo, surinkus triuškinamą balsų daugumą, po kurio masiniai protestai buvo malšinami jėga.

JAV prezidento Baracko Obamos administracija taip pat pabrėžė, kad Minsko atsakas į protestus buvo „neproporcingas“, ir perspėjo, jog dėl didėjančios įtampos kyla pavojus Vašingtono ir Minsko santykiams.

„Jungtinės Valstijos sutinka su ESBO vertinimu. Vakarykščių rinkimų rezultatų negalime laikyti teisėtais“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Philipas Crowley.

Tuo tarpu Baltųjų rūmų atstovas spaudai Robertas Gibbsas taip pat sakė, kad rezultatai, kuriuos paskelbė Baltarusijos centrinė rinkimų komisija, negali būti laikomi teisėtais, o pats balsavimas – laisvu ir sąžiningu.

JAV prisidėjo prie ES, smerkdamos susidorojimą su demonstrantais, protestavusiais prieš A.Lukašenkos perrinkimą.

„Jungtinės Valstijos griežtai smerkia veiksmus, kurių Baltarusijos Vyriausybė ėmėsi siekdama pakirsti demokratijos procesą, taip pat neproporcingą jėgos naudojimą prieš politikos aktyvistus, pilietinės visuomenės atstovus ir žurnalistus, – sakoma rašytiniame R.Gibbso pranešime. – Raginame nedelsiant paleisti visus kandidatus į prezidentus ir šimtus protestuotojų, kurie buvo sulaikyti gruodžio 19–20 dienomis.“

R.Gibbsas taip pat išreiškė susirūpinimą dėl pastebėtų interneto ryšio trikdymo požymių ir ragino Baltarusijos Vyriausybę užtikrinti žodžio laisvę.

Baltųjų rūmų atstovas pastebėjo, kad gruodžio 1 dieną paskelbtame bendrame komunikate buvo aiškiai pareikšta, jog JAV ir Baltarusijos santykių plėtojimas priklausys nuo to, ar Minskas gerbs žmogaus teises ir demokratiją. „Tačiau veiksmai, kurių imtasi per pastarąją parą, yra akivaizdus žingsnis kalbant apie reikalus, kurie užima centrinę mūsų ryšių su Baltarusija padėtį“, – pabrėžė R.Gibbsas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Pėsčiųjų viadukas virš vakarinio aplinkkelio ties Gineitiškėmis: taku į griovį

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Aktualu

Teismas: D.Zabulionis ir antrą kartą iš pareigų atleistas neteisėtai

Aktualu

Policijos galvosūkis: kaip paauklėti į šiukšliadėžes Vilniaus centre besituštinantį benamį Vitą?

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Aktualu

Socialdemokratai užsimojo versti aplinkos ministrą: supykdė miškų kirtimas

Aktualu

Savižudybių prevencija Lietuvoje (III): ko stinga Kaune, Telšiuose ir Tauragėje?

24sek

Dainius Adomaitis prabilo apie naują „Ryto“ komplektacijos kryptį

Kaip KT apgynė žmonių teisę ginti savo teises ir laisves teisme

Aktualu

Laiške pasaulio katalikams popiežius Pranciškus pasmerkė lytinį išnaudojimą

Aktualu

Vėl sutriko Registrų centro mobilusis parašas

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Gazas

Naujasis BMW 3 sedanas jau išbandytas Niurburgringo „Žaliajame pragare“

Vardai

Kanye Westo stilius vestuvėse – susiglamžęs kostiumas ir šlepetės su kojinėmis: madinga ar juokinga?

Maistas

auGalingas pirmadienis: meksikietiški tacos su tofu ir saldžiųjų bulvių skrebučiai

Verslas

Lukiškių kalėjimo teritorijos patrauklumas verslui abejotinas

Maistas

Lengvai, skaniai ir vasariškai: makaronai su cukinijomis ir pesto padažu

Kultūra

L.Vilimienė viliasi, kad Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rekonstrukcija bus baigta per trejus metus

Sportas

Ant kauniečių išsikrovusio „Žalgirio“ strategas: „Nebuvo taip lengva“

Naujienos

Gazas

Pėsčiųjų viadukas virš vakarinio aplinkkelio ties Gineitiškėmis: taku į griovį

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Aktualu

Teismas: D.Zabulionis ir antrą kartą iš pareigų atleistas neteisėtai

Aktualu

Policijos galvosūkis: kaip paauklėti į šiukšliadėžes Vilniaus centre besituštinantį benamį Vitą?

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Aktualu

Socialdemokratai užsimojo versti aplinkos ministrą: supykdė miškų kirtimas

Aktualu

Savižudybių prevencija Lietuvoje (III): ko stinga Kaune, Telšiuose ir Tauragėje?

24sek

Dainius Adomaitis prabilo apie naują „Ryto“ komplektacijos kryptį

Kaip KT apgynė žmonių teisę ginti savo teises ir laisves teisme

Aktualu

Laiške pasaulio katalikams popiežius Pranciškus pasmerkė lytinį išnaudojimą

Aktualu

Vėl sutriko Registrų centro mobilusis parašas

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Gazas

Naujasis BMW 3 sedanas jau išbandytas Niurburgringo „Žaliajame pragare“

Vardai

Kanye Westo stilius vestuvėse – susiglamžęs kostiumas ir šlepetės su kojinėmis: madinga ar juokinga?

Maistas

auGalingas pirmadienis: meksikietiški tacos su tofu ir saldžiųjų bulvių skrebučiai

Verslas

Lukiškių kalėjimo teritorijos patrauklumas verslui abejotinas

Maistas

Lengvai, skaniai ir vasariškai: makaronai su cukinijomis ir pesto padažu

Kultūra

L.Vilimienė viliasi, kad Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rekonstrukcija bus baigta per trejus metus

Sportas

Ant kauniečių išsikrovusio „Žalgirio“ strategas: „Nebuvo taip lengva“

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min