Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 29, 21:36

Alternatyvi Nobelio premija paskirta dviem somalietėms ir ukrainietei

Švedijos Teisingo gyvenimo būdo apdovanojimas (Right Livelihood Award), neretai vadinamas alternatyvia Nobelio taikos premija, ketvirtadienį buvo paskirtas dviem Somalio žmogaus teisių aktyvistėms ir Ukrainos žmogaus teisių gynėjai.
Nobelio premija
Nobelio premija / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Nobelio premija

Apdovanojimą skiriantis Teisingo gyvenimo būdo fondas taip pat pagerbė socialines paslaugas teikiančią Venesuelos organizaciją CECOSESOLA ir Afrikos energetikos valdymo institutą.

„Susidūrę su nesėkmingu valdymu ir tvarkos griūtimi, įskaitant karus, terorizmą, nesaikingą išteklių gavybą, masinį gyventojų perkėlimą ir ekonominę krizę, [šių metų laureatai] sukūrė naujas, į žmogų orientuotas sistemas“, – pranešime teigė fondo vadovas Ole von Uexkullis.

Somalio aktyvistės Fartuun Adan ir jos dukra Ilwad Elman buvo pagerbtos „už taikos, demilitarizacijos ir žmogaus teisių skatinimą Somalyje terorizmo ir smurto lyties pagrindu akivaizdoje“.

Abi moterys vadovauja iniciatyvoms, padedančioms nuginkluoti ir teikti pagalbą vaikams kareiviams, taip pat nukentėjusiesiems nuo smurto lyties pagrindu.

Ukrainietė Oleksandra Matvijčuk ir jos vadovaujamas Pilietinių laisvių centras buvo apdovanoti „už tvarių demokratinių institucijų kūrimą Ukrainoje ir kelio į tarptautinę atsakomybę už karo nusikaltimus tiesimą“.

Ši organizacija taip pat fiksuoja žmogaus teisių pažeidimus ir karo nusikaltimus, kaip įtariama, įvykdytus per Maskvos invaziją į Ukrainą.

CECOSESOLA apdovanota „už teisingo ir į bendradarbiavimą orientuoto ekonomikos modelio, kaip tvirtos alternatyvos pelno siekiančiai ekonomikai, kūrimą“.

Galiausiai Afrikos energetikos valdymo institutas apdovanotas už „drąsų darbą kovojant už klimato teisingumą ir bendruomenių teises, pažeidžiamas Ugandoje įgyvendinant energijos išteklių gavybos projektus“.

Ši Ugandoje įsikūrusi organizacija padeda neturtingoms bendruomenėms daryti įtaką energetikos politikai – pavyzdžiui, agituojant prieš aplinkai kenksmingus naftos ir dujų projektus.

Nuo 1980-ųjų kasmet teikiamu Teisingo gyvenimo būdo apdovanojimu pagerbiami darbai, kuriuos, kaip manė premijos įkūrėjas, švedų ir vokiečių filantropas Jakobas von Uexkullis, ignoruoja Nobelio premijų skirstytojai.

Teisingo gyvenimo būdo apdovanojimą sudaro 1 mln. Švedijos kronų (91 tūkst. eurų) piniginė premija, skiriama kiekvienam laureatui jo darbui paremti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min