Dabar populiaru
Publikuota: 2011 balandžio 16d. 00:05

Amerikiečių organizacijos padėjo rengti arabų revoliucijas

Civilis vyras ir karininkas Kaire glebėsčiuojasi sveikindami vienas kitą su revoliucijos pergale.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Civilis vyras ir karininkas Kaire glebėsčiuojasi sveikindami vienas kitą su revoliucijos pergale.

Prie revoliucijų arabų šalyse smarkiai prisidėjo ir JAV valdžios remiamos įvairios organizacijos, rėmusios ir apmokiusios režimus norinčius nuversti opozicijos atstovus, skelbia „The New York Times.“

Kaip skelbia „The New Yor Times“, pavieniai asmenys ar organizacijos, aktyviai dalyvavę rengiant revoliucijas arabų šalyse, gavo pinigus ar apmokymus iš tokių JAV organizacijų kaip „International Republican Institute“, „National Democratic Institute“ bei „Freedom House.“ Leidinys remiasi žurnalistiniu tyrimu bei naujais „WikiLeaks“ paskelbtais duomenimis.

Kaip rodo „WikiLeaks“ duomenys, tokia amerikiečių organizacijų veikla dažnai sukeldavo trintį tarp JAV ir Artimųjų Rytų lyderių, kurie skundėsi, jog bandoma nuversti juos iš valdžios.

Nors leidinio pateikti duomenys rodo, jog šios amerikiečių organizacijos yra finansuojamos iš amerikiečių mokesčių mokėtojų pinigų, visgi „The New York Times“ susilaiko nuo apibendrinimų, kad būtent JAV galėjo tapti lemiamu veiksniu organizuojant arabų revoliucijas. „Niekas neabejoja, kad sukilimai arabų šalyse kilo dėl vidinių priežasčių, o ne dėl „išorinės įtakos“, kaip mėgina teigti kai kurie Artimųjų Rytų lyderiai“, – skelbia leidinys.

„Mes nedavėme jiems pinigų, kad jie pradėtų protesto akcijas. Tačiau mes iš tiesų padėjome jiems įgyti žinių ir pažinčių. Apmokymai įtakojo galutinį rezultatą, tačiau tai jų revoliucijos. Ne mes jas pradėjome“, – sako Artimųjų Rytų demokratijos projekto direktorius Stephenas McInerney'us.

Kai kurie Egipto jaunimo organizacijų lyderiai 2008 metais apsilankė seminare, kur jie buvo apmokyti skleisti demokratiją socialinių tinklų ir mobiliojo ryšio pagalba. Šį seminarą apmokėjo „Facebook“, Google“, MTV, JAV Vyriausybė.

Tiesa, kai kurie aktyvistai paskui pasakojo, kad amerikiečiai elgėsi veidmainiškai – vienu metu apmokė būsimuosius revoliucionierius ir tuo pačiu rėmė Artimųjų Rytų valdžią.

Artimųjų Rytų lyderiai su įtarimu žiūrėdavo į tokius apmokymus, tačiau jie buvo raminami, kad aktyvistai apmokami reformoms, o ne revoliucijoms.

Didžiausią paramą gavo Egipto aktyvistai, jie buvo ne tik apmokami, bet ir jiems pervedamos piniginės lėšos. Tuo pačiu JAV demonstravo visišką paramą Egiptui – kiekvienais metais ekonominė ir karinė amerikiečių parama šiai šaliai siekė 1,5 mlrd. JAV dolerių.

Egipto valdžia ne kartą apgailestavo, kad amerikiečiai remia „neteisėtas organizacijas“ ir netgi prašė „Freedom House“ nutraukti paramą vietiniams aktyvistams. Vėliau buvo griebtasi ir radikalesnių priemonių. „Viešbučiai, kuriuose turėdavo vykti seminarai, būdavo uždaromi remontui. Organizacijų darbuotojai buvo sekami, vietiniai aktyvistai buvo gąsdinami ir sodinami į kalėjimus. Valstybiniai laikraščiai kaltindavo aktyvistus, kad jie gauna pinigus iš amerikiečių specialiųjų tarnybų“, – rašoma publikacijoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min