Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 26d. 06:49

Amerikietiškoji Rusijos svajonė

44-as JAV prezidentas Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / 44-as JAV prezidentas Barackas Obama

Svarbiausia politinių diskusijų Rusijoje tema – kokia bus Baracko Obamos politika Maskvos atžvilgiu. Rusija tikisi geresnių santykių, bet atrodo, kad šios viltys būtų tokios pat svarbios naujajam JAV prezidentui.

Nuoširdumo vertė

Pasaulį apskriejo Rusijos premjero ir tikrojo šalies valdovo Vladimiro Putino žodžiai apie B.Obamą: „Atrodo, kad jis yra nuoširdus ir atviras žmogus, o tai visiems patinka.“ Kažką primena... Ak, taip. Kažką panašaus pasakė George'as W.Bushas, pirmą kartą susitikęs su V.Putinu. Taigi, pirmas V.Putino signalas amerikiečiams – nuoširdžių ir draugiškų santykių pasiūlymas. Tiesa, V.Putinas apsidraudė, pridėjęs, kad “giliausi nusivylimai kyla iš pernelyg didelių lūkesčių. Pagyvensim – pamatysim“. Suprask, ne duok Dieve B.Obama nuvils Rusijos caro pasitikėjimą.

Rusijos žiniasklaidoje buvo daug panašių „perspėjančių“ signalų naujajam JAV prezidentui, tačiau ar jam tai tikrai rūpi? Tiesa sakant, kam jam apskritai reikalinga ta „nuoširdi draugystė“ su Rusijos elito atstovais. Pavyzdžiui, G.W.Bushui „puikūs asmeniniai santykiai“ su V.Putinu nedavė absoliučiai jokios naudos. Susitikę jie šypsodavosi ir neformaliai juokaudavo, dalindavo vienas kitam komplimentus, tačiau Maskvos ir Vašingtono oficialiems santykiams tai neturėjo jokios įtakos. JAV rėmė Gruzijos ir Ukrainos demokratijas bei nepaisė Maskvos purkštavimo dėl priešraketinės gynybos (PRG) elementų Europoje, o Rusija visokeriopai trukdė Vašingtono planams dėl Irako, broliavosi su tokiais renegatais kaip Hugo Chavezas ir atvirai demonstravo agresiją Gruzijos ir Ukrainos atžvilgiu.

Taigi, neatrodo, kad B.Obamai labai rūpėtų „nuoširdūs“ santykiai su V.Putinu. Na, gal tada su prezidentu Dmitrijumi Medvedevu? Irgi ne. Nėra prasmės draugauti su prezidentu pastumdėliu. Kaip puikai pasakė Garis Kasparovas, „B.Obama turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jį išrinko 66 mln. amerikiečių balsų, o D.Medvedevą – vienas V.Putino balsas“.

Skirtingi prioritetai

V.Putinas pareiškė, kad „įdėmiai stebėjo JAV rinkimų kampaniją ir jos metu išgirdo daug pozityvių pažadų“. Kalba eina apie galimybę sustabdyti JAV PRG sistemos plėtrą Europoje bei Gruzijos ir Ukrainos saugumo interesų užtikrinimą, išvengiant šių šalių narystės NATO. V.Putinas taip pat teigė esąs pasiryžęs bendradarbiauti su B.Obama sprendžiant Artimųjų Rytų problemas, tarp jų ir Irano branduolinės programos.

Kai kurie Rusijos politologai netgi ėmė svarstyti, kad abiem valstybėms būtų naudinga, jei Irane pasikeistų valdžia. Na, iš tiesų... Kokiu būdu jie mano to pasiekti? Negi šį kartą siūloma bendra karinė operacija? Nesitiki. Šiaip ar taip, Rusijos viltys dėl geresnių santykių su B.Obama akivaizdžiai sukasi karinės politikos ir JAV bendradarbiavimo su Rusijos kaimynėmis sferose.

Svarbiausias B.Obamos prioritetas – JAV ekonomikos gaivinimas. Tai atsispindėjo ir jo inauguracijos kalboje. B.Obama užsiminė ir apie geresnius santykius su musulmonų pasauliu. Žinoma, svarbiausias JAV prioritetas Artimuosiuose Rytuose – kuo greičiau ir saugiau pasitraukti iš Irako ir Afganistano. Gal JAV čia ir praverstų Rusijos pagalba, bet lemiamos reikšmės ji neturėtų.

Rusijai taip pat nevertėtų tikėtis šiame regione užimti JAV vietos ir tapti „stabilumo garantu“. Maskvos santykius su islamu puikiai iliustruoja karas Čečėnijoje ir tokie incidentai, kaip politinės žmogžudystės Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Rusijai nėra laiko

Ekonominės ir socialinės problemos, su kuriomis pasiryžęs kovoti B.Obama, tokios milžiniškos, kad jo administracijai tikriausiai nepakaks vienos kadencijos bent jau minimaliems apčiuopiamiems rezultatams pasiekti. Todėl tokie klausimai, kaip santykiai su Rusija, tikrai bus antraeiliai.

Tai visai nereiškia, kad Vašingtonas visai pamirš Maskvą, tačiau naujoji JAV administracija neturės laiko formuoti naujo politikos kurso. Žinant, kad JAV politikos kryptys pasižymi stabilumu ir nėra lengvai bei greitai keičiamos, galima spėti, jog B.Obamos politika Maskvos atžvilgiu mažai kuo skirsis nuo tos, kurią vykdė G.W.Bushas. Taigi, amerikietiškajai Rusijos svajonei vargu ar lemta išsipildyti per artimiausius ketverius metus.

Šiaip jau ir pačiam V.Putinui būtų neprošal aktyviau pasidomėti ekonomikos klausimais. Rusija siekia būti viena iš pasaulio lyderių, bet tai daro tik demonstruodama karinę ir politinę galią. O jos aukso ir valiutos atsargos kasdien tirpsta it sniegas pavasarį. B.Obama labiausiai rūpinasi ekonomine savo šalies gerove, o V.Putinui vis dar svarbiausios raketos.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min