Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

„Amnesty International“: Indijoje šnipinėjimo programa sekami žymūs žurnalistai

Indijos vyriausybė vėl nusitaikė į žymius žurnalistus naudodama šnipinėjimo programą „Pegasus“, ketvirtadienį paskelbtame bendrame tyrime teigia žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ ir laikraštis „The Washington Post“.
JOEL SAGET / AFP
JOEL SAGET / AFP
Temos: 1 Indija

Izraelio įmonės „NSO Group“ sukurta „Pegasus“ galima perskaityti telefone esančias žinutes ir el. laiškus, peržiūrėti nuotraukas, slapta klausytis skambučių, sekti buvimo vietą ir net filmuoti savininką naudojant kamerą.

Priežiūros tarnybos užfiksavo, kad ši šnipinėjimo programa, kuri paprastai parduodama tik vyriausybėms ar saugumo agentūroms, plačiai naudojama prieš žurnalistus ir aktyvistus dešimtyse šalių, įskaitant Indiją.

„Amnesty International“ teigimu, šnipinėjimo programa buvo aptikta „The Wire“ žurnalisto Siddhartho Varadarajano (Sidharto Varadaradžano) ir Tarptautinio tiriamosios žurnalistikos centro OCCRP atstovo Anando Mangnale (Anando Mangnalės) „iPhone“ telefonuose.

„Žurnalistai Indijoje vis dažniau susiduria su neteisėto sekimo grėsme vien dėl to, kad dirba savo darbą“, – sakė „Amnesty International“ saugumo skyriaus vadovas Donncha O Cearbhaillas (Donča O Sirbeilas).

Jis pridūrė, kad ši grėsmė dar labiau neigiamai paveikia jau ir taip priešišką aplinką žurnalistams, kuriems taip pat gresia „įkalinimas pagal drakoniškus įstatymus, šmeižto kampanijos, priekabiavimas ir bauginimas“.

Indijos vyriausybė nesureagavo į ataskaitą, kurioje teigiama, kad naujausias nustatytas šnipinėjimo programos naudojimo atvejis įvyko spalį.

2021 metais Naujasis Delis buvo apkaltintas naudojęs „Pegasus“ žurnalistams, opozicijos politikams ir aktyvistams sekti, o nutekinti dokumentai parodė, kad šnipinėjimo programa buvo naudojama daugiau nei tūkstančiui Indijos telefono numerių.

Tarp taikinių atsidūrė ir pagrindinis šalies ministro pirmininko Narendros Modi (Narendros Modžio) politinis varžovas Rahulas Gandhi (Rahulas Gandis).

Vyriausybė neigė vykdžiusi neteisėtą sekimą, tačiau atsisakė bendradarbiauti su Aukščiausiuoju Teismu dėl šių kaltinimų atliekant tyrimą, kurio išvados nebuvo paviešintos.

OCCRP, viena iš dviejų ketvirtadienio ataskaitoje minimų organizacijų, rugpjūtį paskelbė tyrimą dėl Indijos magnato Gautamo Adani (Gautamo Adanio), svarbaus N. Modi verslo partnerio, finansinių sandorių.

Anksčiau šiemet G. Adani konglomerato vertė sumažėjo daugiau nei 100 mlrd. JAV dolerių (89,8 mlrd. eurų) po to, kai JAV investicinė įmonė pareiškė įtarimus dėl finansinio sukčiavimo, kuriuos Indijos bendrovė atmetė kaip organizuotą šmeižto kampaniją.

A. Mangnale naujienų agentūrai AFP sakė, kad į jį buvo nusitaikyta netrukus po to, kai jis OCCRP vardu išsiuntė klausimus „Adani Group“.

„Negaliu dėl to kaltinti „Adani Group“ ar Indijos vyriausybės, nes dar neturime įrodymų, – pridūrė jis. – Tačiau pati chronologija yra tikrai daug pasakanti.“

S. Varadarajanas leidiniui „The Washington Post“ prasitarė, kad į jį buvo nusitaikyta dėl to, kad jis pasipriešino vieno žinomo naujienų leidėjo sulaikymui Naujajame Delyje.

Praėjusį mėnesį vietos žiniasklaida pranešė, kad valdžios institucijos vėl tiria opozicijos politikų įtarimus dėl bandymų pasiklausyti telefoninių pokalbių, kai jie pranešė gavę „Apple“ įspėjimų apie „valstybės remiamus išpuolius“.

Indijos informacijos ir technologijų ministras Ashwini Vaishnawas (Ašvinis Vaišnavas) teigė, kad vyriausybė yra susirūpinusi dėl skundų.

Aktyvistai nurodo, kad spaudos laisvė didžiausioje pasaulio demokratinėje šalyje N. Modi vadovavimo laikotarpiu sumažėjo.

Nuo 2014 metų, kai jis pradėjo eiti pareigas, „Reporterių be sienų“ sudarytame Pasaulio spaudos laisvės indekse Indija nukrito 21 pozicija –ji užima 161 vietą iš 180 šalių.

Žurnalistai, kritiškai rašantys apie vyriausybę, teigia patiriantys teisminį persekiojimą ir nesiliaujančias engimo internete kampanijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius