-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Angela Merkel prabilo apie JAV žvalgybos šnipinėjimą Vokietijoje

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmą kartą prabilo apie JAV žvalgybos ir Vokietijos bendradarbiavimą, duodama interviu savaitraščiui „Die Zeit“. Kanclerė pabrėžė, kad žvalgybos tarnybų darbas labai svarbus piliečių saugumui. Ji gynė Vokietijos slaptąją tarnybą ir apskritai telefoninių pokalbių pasiklausymą, griežtai atmesdama bet kokius sekimo programų palyginimus su komunistiniais Rytų Vokietijos metodais, skelbia „Spiegel“.
Barackas Obama ir Angela Merkel
Barackas Obama ir Angela Merkel / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Atsakinėti į klausimus A.Merkel teko po savaitraščio „Der Spiegel“ paskelbtos informacijos, jog JAV Nacionalinė saugumo agentūra glaudžiai bendradarbiavo su Vokietijos šnipais. Opozicija spaudžia A.Merkel, esą ši žinojo apie sekimo metodus. Aptarti šio klausimo į Vašingtoną išsiųstas vidaus reikalų ministras Hansas Peteris Friedrichas. Jis ketvirtadienį susitiks su B.Obamos aplinkos žmonėmis.

Anot A.Merkel, siekiant kaip įmanoma geriausiai užtikrinti apsaugą nuo teroristinių išpuolių, to „be telekomunikacijų kontrolės“ padaryti neįmanoma.

„Žvalgybos tarnybų darbas gyvybiškai svarbus piliečių saugumui ir toks bus ir ateityje“, – teigė kanclerė.

„Žvalgybos tarnybų darbas gyvybiškai svarbus piliečių saugumui ir toks bus ir ateityje“, – teigė kanclerė. Šalis be žvalgybos tarnybos atliekamo darbo būtų pernelyg pažeidžiama. Anot jos, JAV ir Vokietijos žvalgybos tarnybos kelis dešimtmečius bendradarbiauja vadovaujantis tam tikromis sąlygomis, kurios yra griežtai reglamentuotos.

A.Merkel pridūrė: laisvė ir saugumas visada turi būti subalansuoti, tad viskas turi paklusti proporcingumo principui.

Kaltinimus, mestus JAV dėl šnipinėjimo, A.Merkel ragino spręsti objektyviai, esą derybos turi būti vykdomos protingai, nes „niekada nereikia pamiršti, kad Amerika visais dešimtmečiais buvo ir yra mūsų ištikimas sąjungininkas“.

Ji atkreipė dėmesį į JAV paramą Vokietijos susivienijimui, kuris šaliai reiškė labai daug. A.Merkel teigimu, reikia išsiaiškinti, kokiu mastu vyko šnipinėjimo programų vykdymas. „Jei šios žinios iš tiesų pasitvirtintų, ambasadose ir Europos Sąjungos institucijose šnipinėjimas tikrai būtų nepriimtinas. Šaltasis karas baigėsi“, – teigė įtakinga moteris.

Vokietijos vyriausybės vadovė griežtai atmetė bet kokius sekimo programų palyginimus su komunistiniais Rytų Vokietijos metodais. Anot jos, palyginimai čia apskritai neįmanomi.

Atsakomybę meta koordinatoriui

A.Merkel pabrėžė, kad apie pasiklausymo programą sužinojo įprasto naujienų aptarimo metu. Apie tai pranešė Vokietijos žiniasklaidos priemonės.

Opozicija išreiškė  giliai abejojanti, jog Vyriausybė nežinojo apie programą. „Spiegel“ skelbė buvusio JAV žvalgybos pareigūno Edwardo Snowdeno žodžius, esą JAV Nacionalinė saugumo tarnyba veikė su Vokietijos parama. Buvo detaliai informuojama, kaip žvalgybos tarnybos kooperavosi bendram darbui.

Interviu „Die Zeit“ A.Merkel užsiminė apie kanceliarijos tarnybos vadovo Ronaldo Pofallos, kuris koordinuoja slaptąsias tarnybas, atsakomybę. Paklausta, ar pati skaito žvalgybos tarnybų ataskaitas, ji teigė, kad tai daro R.Pofalla, nes tai jo atsakomybė.

„Jau ilgą laiką yra tokia tvarka, jog už žvalgybos tarnybų informaciją atsakingas koordinatorius arba kanceliarijos tarnybos vadovas“, – sakė ji.

Puola kanclerę

Socialdemokratų lyderis Sigmaras Gabrielis užsipuolė A.Merkel dėl šios pasisakymų.

„Matyt,ponia Merkel dabar bando politinę atsakomybę permesti kanceliarijos vadovui, – „Spiegel“ sakė S.Gabrielis, – Tai senas žaidimas. Iš pradžių nenorima nieko žinoti, vėliau problema sumenkinama ir galiausiai apkaltinami darbuotojai“.

Esą taip šįkart nebus. „Šio skandalo spektras toks didelis, kad niekas kitas, o būtent pati kanclerė asmeniškai privalo ginti pagrindines Vokietijos teises“, – dėstė politikas.

S.Gabrielis apkaltino kanclerę neveikimu. „Manau, tai neįtikėtina, jog kanclerė tik gūžčioja pečiais, kai dėl JAV ir Didžiosios Britanijos žvalgybos tarnybų darbo buvo pažeistos milijonų vokiečių teisės“, – kalbėjo S.Gabrielis.

Gyventojų apklausos rodo, kad šis šnipinėjimo skandalas Vokietijos Vyriausybei nepakenkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius