Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 01 08, 15:28 Atnaujinta 2019 01 08, 18:12

Ankara paneigė žadėjusi saugoti Sirijos kurdų kovotojus

Turkija paneigė žadėjusi Jungtinėms Valstijoms, kad apsaugos Sirijoje veikiančias kurdų sukarintas organizacijas, antradienį pranešė vienas prezidento atstovas, Vašingtonui ruošiantis išvesti iš karo draskomos šalies savo kontingentą.
Sirijos kurdai
Sirijos kurdai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Niekas neturėtų tikėtis, kad Turkija suteiktų garantijų teroro organizacijai“, – po susitikimo su Baltųjų rūmų patarėju nacionalinio saugumo klausimais Johnu Boltonu Ankaroje žurnalistams sakė Turkijos prezidento atstovas Ibrahimas Kalinas.

Jis taip pat paragino Jungtines Valstijas atsiimti visus ginklus, suteiktus Sirijos kurdų sukarintoms organizacijoms kovojant su „Islamo valstybe“ (IS).

„Tikimės, kad visi ginklai, kurie buvo išdalyti, bus paimti“, – sakė I.Kalinas.

J.Boltonas maždaug dvi valandas prezidentūros komplekse Ankaroje kalbėjosi su I.Kalinu ir kitais turkų aukšto rango pareigūnais, bet negavo garantijų dėl JAV sąjungininkų kurdų Sirijoje saugumo, kuris buvo JAV prezidento Donaldo Trumpo planuoto amerikiečių karių išvedimo iš Sirijos šiaurės rytų regiono sąlyga.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV kariai Sirijoje
„Scanpix“/AP nuotr./JAV kariai Sirijoje

J.Boltonas perdavė D.Trumpo reikalavimą, kad Turkija nepultų kurdų pajėgų, padėjusių amerikiečiams kovoti su IS, tačiau atrodo, kad Turkija tokios garantijos nenori suteikti.

„Jie surengė vaisingą diskusiją apie JAV prezidento sprendimą tinkamu tempu pasitraukti iš Šiaurės rytų Sirijos“, – sakoma D.Trumpo Nacionalinio saugumo tarybos atstovo Garretto Marquiso pareiškime. Jame priduriama, kad tiesioginės abiejų šalių kariškių derybos antradienį tęsis.

Netrukus po J.Boltono susitikimų Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, regis, ignoruodamas JAV diplomatinį spaudimą sakė, kad Ankaros pasirengimas naujam kariniam puolimui prieš teroristines grupuotes Sirijoje yra „didele dalimi“ baigtas.

„Negalime daryti jokių nuolaidų“, – sakė R.T.Erdoganas ir taip pat kritikavo J.Boltoną dėl komentarų, kuriais jis užsiminė, kad JAV neleis pulti kurdų.

Turkija tvirtina, kad jos kariniai veiksmai yra nukreipti ne bendrai prieš kurdus, o prieš kurdų kovotojus Sirijoje – Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG), kuriuos Ankara laiko teroristine organizacija. Turkija seniai laikosi tokios pozicijos ir atmeta bet kokį kurdų kovotojų vaidmenį atkuriant taiką regione.

Tuo tarpu vienas Sirijos kurdų aukšto rango pareigūnas naujienų agentūrai AP sakė, kad jo kovotojai yra pasirengę stoti prieš Turkijos pajėgas, jei jos įžengs į Sirijos šiaurės rytus.

Turkija tvirtina, kad jos kariniai veiksmai yra nukreipti ne bendrai prieš kurdus, o prieš kurdų kovotojus Sirijoje – Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG), kuriuos Ankara laiko teroristine organizacija.

Didžiausios kurdų grupės Sirijoje – Demokratinės sąjungos partijos (PYD) – vienas pirmininkų Shahozas Hasanas sakė, jog naujausi Ankaros pareiškimai aiškiai rodo, kad Turkija planuoja pradėti puolimą Sirijoje, bet pridūrė, kad kurdai „bus pasirengę“.

J.Boltonas iš Turkijos išvyko nesusitikęs su R.T.Erdoganu, nors JAV pareigūnai šeštadienį sakė, kad tikisi tokio susitikimo. Pasak G.Marquiso, JAV pareigūnams buvo pasakyta, kad R.T.Erdoganas sprendimą nesusitikti su J. Boltonu pateisino vietos rinkimų laikotarpiu ir kalba parlamentui.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas

Kintantys D.Trumpo terminai dėl JAV karių išvedimo iš Sirijos suglumino JAV sąjungininkus ir kitus žaidėjus regione. Jie pradėjo manevrus dėl įtakos, regis, dar tik rengiamai pasitraukimo strategijai.

J.Boltonui šią savaitę paskelbus, kad JAV pasitraukimas nebus toks skubus, kaip iš pradžių skelbė D.Trumpas, JAV sąjungininkai toliau siekė paaiškinimų iš Amerikos diplomatų.

Kurdai, kurie baiminasi Turkijos puolimo JAV pasitraukimo atveju, viešai pareiškė laukiantys Vašingtono paaiškinimo.

J.Boltonas sakė, kad prieš pasitraukdamos iš Sirijos JAV sieks Turkijos garantijų, kad ji nekenks kurdams, taip pirmą kartą susiedamas pasitraukimą su „sąlyga“.

Tačiau R.T.Erdogano antradienio komentarai jo valdančiosios partijos parlamentarams akcentavo destabilizuojamą poveikį, kurį padarė D.Trumpo staigus pareiškimas dėl pasitraukimo.

Jis buvo paskelbtas be jokių detalių ir sąjungininkai puolė ieškoti atsakymų, o padėjėjai – rengti strategijos, kuri patenkintų visus žaidėjus, įskaitant D.Trumpą.

J.Boltonas yra sakęs, kad JAV sąjungininkų Sirijoje, įskaitant YPG, apsauga yra tarp „tikslų, kuriuos norime pasiekti (ir) kurie sąlygoja (JAV) pasitraukimą“ iš Sirijos.

Kurdų pareigūnai apie apsaugą kalbėjosi su Maskva ir Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybe. Rusija antradienį pranešė, kad jos karo policija pradėjo patruliuoti aplink Sirijos Manbidžo miestą, įžengusi į rajoną, kurį anksčiau kontroliavo JAV remiamos kurdų pajėgos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min