Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2010 balandžio 28d. 09:10

Antanas Mockus tapo Kolumbijos prezidento rinkimų favoritu

Antanas Mockus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Antanas Mockus
Lietuvis Antanas Mockus pirmą kartą tapo devynių politikų, pretenduojančių užimti Kolumbijos prezidento postą, reitingų lyderiu.

Žaliųjų partijos kandidatas A.Mockus, kaip praneša naujienų agentūros, besiremiančios naujausių apklausų duomenimis, turi labai realią galimybę tapti šios Pietų Amerikos valstybės vadovu per gegužės 30 d. vyksiančius prezidento rinkimus.

Anot newsru.com, konsultavimo centro „Ipsos Napoleon Franco“ duomenimis, už A.Mockų pasirengę balsuoti 38 proc. kolumbiečių. Jo pagrindinis varžovas – valdančiosios Nacionalinės vienybės partijos kandidatas, buvęs gynybos ministras ir dabartinio prezidento bendražygis Juanas Manuelis Santosas. Jis gali tikėtis tik 29 proc. balsų.

Trečioje vietoje – buvęs ambasadorius Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje Noemi Saninas. Šis Konservatyviosios partijos atstovas turėtų surinkti 15 proc. rinkėjų balsų.

Dabartinis šalies prezidentas Alvaro Uribe negali kandidatuoti trečią kartą iš eilės, vasarį Kolumbijos Konstituciniam Teismui priėmus tokį sprendimą.

1990 metais buvo paskirtas Kolumbijos nacionalinio universiteto rektoriumi. Jau tuo metu pasižymėjo originalumu: galėjo į auditoriją atvažiuoti dviračiu, viešai nusišlapinti iš universiteto balkono.Konsultantai pabrėžia, kad atotrūkis tarp pagrindinių pretendentų į prezidento postą turi tendenciją dar labiau didėti. Palyginti su ankstesne apklausa, kurią „Ipsos Napoleon Franco“ atliko prieš dešimt dienų, A.Mockaus šalininkų skaičius išaugo 18 proc., o J.M.Santoso sumažėjo 1 proc.

Politikos apžvalgininkų nuomone, A.Mockaus žaibiškas veržimasis į priekį iš dalies susijęs ir su jo populiarumu socialiniuose interneto tinkluose, tokiuose kaip „Facebook“ ir „Twitter“.

Jeigu rinkimų nugalėtojas neišaiškės per pirmąjį prezidento rinkimų turą, birželio 20 dieną vyks papildomas balsavimas. Per jį, naujausiomis prognozėmis, A.Mockus surinks mažiausiai pusę rinkėjų balsų, o J.M.Santosas – geriausiu atveju tik 37 proc.

Naujausios apklausos atliktos pastarąjį savaitgalį 36-iuose šalies miestuose.

Naujasis Kolumbijos prezidentas prisieks rugpjūčio 7 dieną. Jo kadencija trunka 4 metus.

A.Mockus – kontroversiška, tačiau populiari asmenybė

A.Mockus Šivickas gimė 1952 m. kovo 25 d. emigrantų iš Lietuvos šeimoje ir jau dvejų metų išmoko skaityti. Jis su pagyrimu baigė Prancūzų koledžą Bogotoje. Studijavo matematiką ir filosofiją Prancūzijos ir Kolumbijos universitetuose.

1990 metais buvo paskirtas Kolumbijos nacionalinio universiteto rektoriumi. Jau tuo metu pasižymėjo originalumu: galėjo į auditoriją atvažiuoti dviračiu, viešai nusišlapinti iš universiteto balkono. Vieną kartą per paskaitą jis nusimovė kelnes ir parodė savo užpakalį studentams, kai tie triukšmavo ir neklausė.

Du kartus (1995–1997 m. ir 2001–2003 m.) A.Mockus buvo sostinės Bogotos, kurioje gyvena 6 mln. žmonių, meras. Politologai mano, kad pirmą kartą A.Mockų į mero postą bogotiečiai išrinko protestuodami prieš valdantįjį elitą, kuris nesugebėjo spręsti kasdienų megapolio problemų.

Į vadovaujamas pareigas A.Mockus savo administracijoje skirdavo ne politikus, o akademikus. Visuomenės akimis, pasak žiniasklaidos, jis valdė kaip „kūrybingas ir efektyvus ūkvedys“, pasiekė nemažai radikalių pokyčių Bogotoje. Jam vadovaujant sostinei sumažėjo nusikalstamumas, iš gatvių beveik dingo spūstys. A.Mockus taip pat uždraudė fiziniams asmenims naudoti pirotechniką, kasmet nusinešdavusią šimtus gyvybių.

Tuo pat metu A.Mockus susituokė su Adriana Cordoba. Žinoma, tai darė savaip: po cirko kupolu ir raitas ant dramblio. A.Mockus taip pat nusifilmavo reklamose, prausdamasis duše be vandens ir kviesdamas jį taupyti.

1998 metais A.Mockus buvo iškeltas kaip kandidatas į šalies viceprezidento postą kartu su N.Saninu, tačiau jiedu rinkimus pralaimėjo. Per rinkimų kampanijos debatus televizijoje A.Mockus šliūkštelėjo stiklinę vandens Horacio Serpai į veidą. Dvejus metus A.Mockus dirbo reporteriu žiniasklaidoje.

2004-aisiais, palikęs Bogotos mero postą, A.Mockus dėstė romanų kalbas Harvardo universitete, skaitė paskaitas Virdžinijos universitete, aplankė lietuvių koloniją Čikagoje, kur su tautiečiais bendravo lietuviškai. Tuo metu lietuvių išeivių leidinys „Draugas“ jį paskelbė „Metų lietuviu“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antanas Mockus (kairėje) su savo varžovais per prezidento rinkimų debatų laidą televizijos studijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antanas Mockus (kairėje) su savo varžovais per prezidento rinkimų debatų laidą televizijos studijoje

2006 metų kovą jo vadovaujamas judėjimas „Svajotojai su Antanu“ triuškinamai pralaimėjo parlamento rinkimus, negaudamas vietų nei Senate, nei Atstovų rūmuose. Tačiau jau po dviejų mėnesių jis, kaip Visuomeninio indėnų aljanso atstovas, užėmė ketvirtą vietą per prezidento rinkimus (tada antrai kadencijai buvo išrinktas Alvaro Uribe).

Į Žaliųjų partiją A.Mockus įstojo 2009 m. rugsėjį. Per parlamento rinkimus šių metų kovą žaliuosius parėmė 1,8 mln. rinkėjų.

A.Mockus teigia sergąs Parkinsono liga, tačiau medikaijam žada dar mažiausiai 12 metų visaverčio gyvenimo.

„Rinkimų kalbose A.Mockus rinkėjams nežada aukso kalnų, bet apeliuoja į jų sąžiningumą ir atvirumą. Jis – nepriklausomas politikas, kuriam svetimi populistiniai pažadai“, – mano jo bendražygiai.

A.Mockus žiniasklaidoje tvirtina, kad jei bus išrinktas Kolumbijos prezidentu, tęs kovą su įvairaus plauko maištininkais, jau 40 metų terorizuojančiais šalį, taip pat įveiks korupciją ir normalizuos santykius su Venesuela ir Ekvadoru.

Jo planai – įgyvendinti filosofinį „bendros atsakomybės“ tarp Vyriausybės ir piliečių principą.

Jis garantuoja, kad su visuomeniniais fondais bus elgiamasi kaip su „šventaisiais aktyvais“, ką ir pademonstravo kovą, kai į šalies biudžetą kaip nepanaudotus grąžino du trečdalius iš beveik 4 mln. dolerių, kuriuos Žaliųjų partija gavo iš valstybės agitacinei kampanijai per pastaruosius parlamento rinkimus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min