Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Apžvalgininkas: D.Trumpo „taikos planas“ Vidurio Rytams naudingas Rusijai

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos „taikos planas“ verčia pripažinti aneksuotas teritorijas. Tai – Ukrainos Krymo pusiasalį okupavusiai Rusijai naudingas precendentas, rašo rusų apžvalgininkas Vladimiras Frolovas portale republic.ru.
Izraelio naujakuriai Jordano slėnyje
Izraelio naujakuriai Jordano slėnyje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak V.Frolovo, D.Trumpo administracijos planas „vienašališkai palestiniečiams primeta žeminančias taikos sąlygas, kurių Tel Avivo dešiniųjų jėgos seniai norėjo“.

Apžvalgininkas atkreipia dėmesį, kad plane siūloma sukurti nepriklausomą Palestinos valstybę, tačiau jis nesuteikia jokių garantijų. Be to, palestiniečiams keliama daugybė reikalavimų užtikrinant saugumą, tačiau galiausiai sprendimų priėmimo teisė paliekama Izraeliui.

V.Frolovas: „Maskva, tuo tarpu, išlošia iš Trumpo plano – ne todėl, kad jis skatina taiką Vidurio Rytuose, bet todėl, kad sukuria precedentą, kai didžiosios galios diktuoja sąlygas silpnesnėms.“

„Maskva, tuo tarpu, išlošia iš Trumpo plano – ne todėl, kad jis skatina taiką Vidurio Rytuose, bet todėl, kad sukuria precedentą, kai didžiosios galios diktuoja sąlygas silpnesnėms“, – rašo V.Frolovas.

V.Frolovas rašo, kad D.Trumpui pristačius planą, Maskva laikėsi santūriai. Paskelbė esanti pasiruošusi išstudijuoti turinį, paragino klausytis abiejų pusių – Izraelio ir Palestinos – nuomonės.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Benjaminas Netanyahu, Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Benjaminas Netanyahu, Donaldas Trumpas

„Kremlius yra labiau suinteresuotas santykiais su Izraeliu ir Persijos įlankos šalių arabų monarchais, negu simboliniu solidarumu su palestiniečiais“, – rašo jis ir priduria, kad Maskva neskubins proceso.

Pasak V.Frolovo, Kremlius turi savų priežasčių neįsitraukti į tarptautinę kampaniją prieš JAV remiamą nausėdijų mechanizmą.

„JAV planas iš esmės verčia tarptautinį aneksuotų teritorijų, okupuotų per karines operacijas, pripažinimą. Kitais žodžiais tariant, tai sukurs svarbų precedentą legitimizuoti Rusijos suverenumą Kryme, kurį Maskva „vėl suvienijo su Rusija“ 2014 metais.

Tai suteiktų Putinui tobulą quid pro quo su Trumpu ir Macronu artėjančiame penkių nuolatinių JT Saugumo Tarybos narių susitikime“, – republic.ru rašo rusų apžvalgininkas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Politologas apie D.Trumpo „taikos planą“: nepalankiausias palestiniečiams iš visų buvusių

Palestiniečiai griežtai atmetė D.Trumpo planą.

Jordano slėnio klausimas

D.Trumpo plane numatomą Jordano slėnį pripažinti Izraelio dalimi.

Jordano slėnį, sudarantį apie trečdalį Vakarų Kranto teritorijos, Izraelis kontroliuoja nuo 1967-ųjų, turi jame daugiau nei 100 nausėdijų, tačiau niekada oficialiai neaneksavo. Tarptautinė bendruomenė nausėdijas laiko nelegaliomis.

2007-ųjų surašymo duomenis, Vakarų Krante gyveno 3,2 mln. žmonių, iš jų 2,345 mln. – palestiniečiai.

„The Associated Press“ rašo, kad D.Trumpo planas, „panašu, ignoruoja tarptautinę teisę, efektyviai sakydamas, kad Izraelis yra išskirtinis atvejis“.

Pasak naujienų agentūros, plane laikomasi Izraelio pozicijos, kad teritorijos buvo užimtos ginantis 1967-ųjų kare, ir kad Izraelis į jas turi pagrįstų teisinių bei istorinių ambicijų, nors tai yra ginčytinas klausimas.

„The Associated Press“ rašo, kad Izraelio įstatymai leidžia taikyti suverenitetą bet kurioje buvusio Didžiosios Britanijos mandato, apimančio dabartinį Izraelį, Vakarų Krantą ir Gazos Ruožą, dalyje. Esą šiose teritorijose britai pažadėjo įsteigti namus žydų tautai, tačiau nenurodė tikslių sienų.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Rytų Jeruzalė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Rytų Jeruzalė

15min primena, kad Izraelis, kaip žydų valstybė, vienašališkai apie susikūrimą pasiskelbė 1948 metais, kai tuometinėje Palestinoje baigė galioti Didžiosios Britanijos mandatas.

Tais metais kilus karui Egipto pajėgos užėmė Gazos Ruožą, o Jordanija – Rytų Jeruzalę ir Vakarų Krantą. 1967-ųjų karo metu Izraelis perėmė šių teritorijų kontrolę. Didžioji dalis tarptautinės bendruomenės laiko Rytų Jeruzalę ir Vakarų Krantą Izraelio okupuotomis teritorijomis.

Teisės ekspertas Amichai Cohenas iš Izraelio demokratijos instituto „The Associated Press“ teigė, kad Izraelio tikinimai, esą jis turi teisę į Vakarų Krantą dėl Palestinos mandato, „tėra būdas išvengti konfrontacijos su tarptautine bendruomene“.

1993 metais Izraelis ir Palestinos išsivadavimo organizacija (PIO) pasirašė Oslo taikos susitarimą, kuriuo remiantis palestiniečiai gavo ribotą autonomiją Vakarų Krante ir Gazos Ruože.

Tačiau taikos susitarimas žlugo. Palestiniečiai tikina, kad jį pažeidė Izraelis, Palestinos teritorijose plėsdamas naujakurių gyvenvietes. Izraelis kaltina palestiniečius, kad jie sulaužė susitarimą naudodami smurtą.

„Scanpix“/AP nuotr./Palestiniečių minios prie Izraelio sienos
„Scanpix“/AP nuotr./Palestiniečių minios prie Izraelio sienos

Tarptautinė bendruomenė, įskaitant Lietuvą, palestiniečiai, Izraelio kairieji ir Izraelio Aukščiausiojo Teismo nutartis sako, kad Izraelis Vakarų Krantą okupavo. Tačiau šalies dešinieji tikina, kad teritorijos buvo iškovotos Izraeliui ginantis kare.

Kas siūloma D.Trumpo plane?

  • D.Trumpas paskelbė, kad Jeruzalė – „nedaloma“ Izraelio sostinė, tačiau tikino, kad rytinė miesto dalis galėtų tapti Palestinos valstybės sostine. Tai – teritorijos, esančios už „saugumo barjero“. Toks planas neatitinka palestiniečių vizijos.
  • Plane Izraelio dalimi pripažįstamos dauguma izraeliečių nausėdijų okupuotose palestiniečių teritorijose. Siekiant kompensuoti 30 proc. prarastų Vakarų Kranto teritorijų, palestiniečiams būtų suteikta teritorija, daugiausia apimanti dykumą, netoli Gazos Ruožo.
  • Vakarų Krantas ir Gazos Ruožas būtų sujungti greitojo susisiekimo koridoriumi.
  • Jordano slėnis, sudarantis apie trečdalį Vakarų Kranto, būtų pripažintas Izraelio dalimi.
  • Palestiniečiams būtų suteiktas valstybingumas, tačiau Palestina neturėtų kariuomenės, kai kuriose teritorijose Izraelis išlaikytų saugumo kontrolę. Pavyzdžiui, visas pasienis su Jordanija būtų kontroliuojamas Izraelio.
  • Tarp sąlygų palestiniečiams – visiškas „Hamas“ išardymas. Šis judėjimas, kurį JAV ir Europos Sąjunga (ES) laiko teroristine organizacija, šiuo metu valdo Gazos Ruožą. Taip pat palestiniečiai turėtų „griežtai atmesti terorizmą“.
  • Palestiniečiams nebūtų leista grįžti į namus Izraelyje, prarastus ankstesnių konfliktų metu.

Visą planą anglų kalba rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius