Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas atšaukti birželio 12 dieną Singapūre turėjusį įvykti jo susitikimą su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu gali reikšti, kad Vašingtono ir Pchenjano santykiai vėl virs kriziniais ir itin įtemptais. Vis dėlto abi pusės greičiausiai nenorės eskaluoti situacijos taip, kaip praėjusiais metais, kai pasaulis sukruto dėl galimo karo, rašo „Reuters“.
Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas
Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Retorika ir vėl aštri – vėl matuojamasi branduoliniais pajėgumais, vėl grasinama didžiuliu kariniu konfliktu. Galbūt žodžiai šįkart tikrai virs darbais?

Analitikų teigimu, Šiaurės Korėja gali atnaujinti trumpesnio nuotolio balistinių raketų bandymus ar kibernetines atakas, o JAV – išplėsti sankcijas Kim Jong Uno režimui ir nusiųsti daugiau karių ir ginkluotės į Pietų Korėją.

Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad D.Trumpas savo atvirame laiške Kim Jong Unui pabrėžė paliekantis duris atviras diplomatijai. Be to, Šiaurės Korėja, regis, vis dar ieško naudos iš santykių su Pietų Korėja atšilimo.

Todėl galimų agresyvesnių veiksmų galimybę beveik neabejotinai malšins abipusis noras neleisti įsisukti kone nevaldomai įvykių spiralei.

Mušti karo būgnais anksti

Aišku, savo laiške, kurio atšaukė planuotą susitikimą Singapūre, D.Trumpas pasistengė rašyti agresyviai, net jei kiek vaikiškai.

Jis įspėjo Kim Jong Uną dėl gerokai didesnio JAV branduolinio arsenalo – visai kaip pernai, kai „Twitter“ pasigyrė, kad jo branduolinis mygtukas „daug didesnis“ nei Šiaurės Korėjos lyderio.

Nedas Price'as: „Sprendimas atšaukti suplanuotą viršūnių susitikimą ir tai, kaip apie jį buvo paskelbta, turi potencialo nustumti mus atgal į kelią konflikto link.“

D.Trumpas susitikimą atšaukė kelios valandos po to, kai Pchenjanas pranešime įspėjo esantis pasiruošęs branduolinei akistatai su Vašingtonu. JAV diplomatai teigė, kad būtent šio pranešimo turinys pastūmėjo prezidentą atšaukti kelionę į Singapūrą.

„Sprendimas atšaukti suplanuotą viršūnių susitikimą ir tai, kaip apie jį buvo paskelbta, turi potencialo nustumti mus atgal į kelią konflikto link“, – iškart įspėjo buvęs JAV centrinės žvalgybos valdybos pareigūnas Nedas Price'as, anksčiau dirbęs buvusio prezidento Baracko Obamos administracijoje.

Kiti analitikai atsargesni. Azijos ekspertas konservatyviame tyrimų centre „Heritage Foundation“ Bruce'as Klingneris pastebėjo: „Mušti karo būgnais dar anksti. Galime atsidurti tokioje padėtyje, bet išvadas daryti dabar dar būtų per skubu.“

Šiaurės Korėjos branduolinės ambicijos praėjusiais metais pasaulyje sukėlė nuogąstavimų dėl galimo karo – D.Trumpas audringomis žinutėmis „Twitter“ tinkle reagavo į Pchenjano vykdomus bandymus ir siekį sukurti raketą, kuri galėtų pasiekti žemyninę JAV dalį.

„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėjoje atliktas dar vienas raketos bandymas
„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėjoje atliktas dar vienas raketos bandymas

Ir nors įtampa pastaraisiais mėnesiais buvo nuslūgusi, o Kim Jong Uno režimas net prakalbo apie denukleurizaciją, dabar nerimas grįžta.

Ar atsisakytų branduolinio arsenalo?

Ekspertų teigimu, daug kas priklausys nuo to, kaip toliau elgsis Šiaurės Korėja. O elgiasi taip, lyg Kim Jong Uną D.Trumpo sprendimas atšaukti susitikimą būtų labai nustebinęs.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas

Nors ir toliau nemanoma, kad Šiaurės Korėja sutiktų atsisakyti branduolinio arsenalo, visi ženklai rodo, kad Pchenjanas vis dar nori, jog susitikimas įvyktų – ir kuo greičiau.

Penktadienį į D.Trumpo laišką Šiaurės Korėja reagavo stebėtinai ramiai – specialistų teigimu, tai gali liudyti, kad pareigūnai Pchenjane dabar galvoja perlenkę lazdą su užsispyrėliška ir grasinimų kupina retorika. Be to, Šiaurės Korėjos atstovai praleido kelis paruošiamuosius susitikimus.

Panašu, kad susitikimo – kad ir ne dabar – vis dar nori ir D.Trumpas. Tačiau JAV prezidentas atsidūręs keblesnėje padėtyje.

Tokią situaciją galima vadinti proga tolesnei diplomatijai – jei tik Vašingtonas panorės ir vėl ją žaisti. Bet ar žaisti verta?

Kim Jong Unui norėti susitikimo apsimoka. Tiesioginis pabendravimas su JAV prezidentu gali ir nelegitimizuotų režimo pasaulio akyse, tačiau tikrai paskleistų abejones dėl prekybinių sankcijų, ypač – kaimyninėje Kinijoje.

Be to, viršūnių susitikimas neabejotinai sumažintų karinio konflikto galimybę – bent vykstant deryboms. Galiausiai jei Kim Jong Unas mestų tinkamas kortas, susitikimas su D.Trumpo taptų jo de facto pripažinimas branduolinės valstybės lyderiu.

Panašu, kad susitikimo – kad ir ne dabar – vis dar nori ir D.Trumpas. Jis penktadienį padėkojo Šiaurės Korėjai už ramią reakciją į jo sprendimą atšaukti viršūnių susitikimą. Tačiau JAV prezidentas atsidūręs keblesnėje padėtyje.

Dar prieš jam nusprendžiant atšaukti birželio 12-osios susitikimą, augo nerimas dėl didelių ir vis didesnių skirtumų abiejų lyderių požiūriuose. Iškilo grėsmė, kad susitikimas gali būti naudingas tik dėl paties istorinio akto.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas

Svarbiausia, kad šiuo metu nėra aišku, ar Kim Jong Unas yra pasiruošęs atsisakyti branduolinio arsenalo.

Diplomatas pakeitė toną

Įtampa tarp Vašingtono ir Pchenjano dramatiškai pakilo, kai D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas pareiškė, kad Šiaurės Korėja turi vienašališkai atsisakyti branduolinių ginklų – esą tik tuomet šalis galės tikėtis nuolaidų iš JAV.

Kad nepasirodytų maža, J.Boltonas pridūrė, kad tinkamiausias modelis būtų Libija, kurios ilgametis lyderis Muammaras Gaddafi sutiko nutraukti branduolinę programą, o tuomet buvo nuverstas ir nužudytas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Muammaras Gaddafi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Muammaras Gaddafi

Bene garsiausiai prieš tokią J.Boltono liniją protestavo Kim Kye Gwanas, įtakingas derybininkas branduolinės politikos klausimais ir Šiaurės Korėjos užsienio reikalų pirmasis viceministras.

Bet būtent Kim Kye Gwano vardu Šiaurės Korėja paskelbė atsakymą į D.Trumpo laišką. Pareigūnas ne šiaip paliko duris atlapotas tolesnėms deryboms, bet net maldavo JAV prezidentą per šias duris žengti.

Šiaurės Korėjos diplomatas pareiškė, kad Pchenjanas „viduje labai gerbė“ D.Trumpo sprendimą organizuoti susitikimą, nes „jokie kiti JAV prezidentai to daryti nedrįso“. Jis pridūrė, kad tikisi, jog „Trumpo formulė“ taps receptu ryškesniam progresui.

Itin netikėta tai, kad Kim Kye Gwanas netgi viešai numojo ranka į kito Užsienio reikalų ministerijos pareigūno atstovo pareiškime, kuriame JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as buvo išvadintas „politine marionete“, o Vašingtonui pagrasinta: mes jau geriau kovosime nei derėsimės.

„Scanpix“/AP nuotr./Kim Kye Gwanas
„Scanpix“/AP nuotr./Kim Kye Gwanas

Panašu, kad būtent šis pareiškimas galutinai išsekino D.Trumpo kantrybę. Be to, JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo atskleidė, kad Šiaurės Korėjos pareigūnai piktybiškai nekeldavo amerikiečiams ragelio.

Įprastos propagandinės salvės

Tokia taktika iki skausmo pažįstama visiems diplomatams, kurie kada nors anksčiau yra bendravę su Šiaurės Korėjos režimo atstovais.

Panašu, kad aštrios retorikos salvės iš Pchenjano yra pagrindinė Šiaurės Korėjos išorinės propagandos sudedamoji dalis.

Dar pernai D.Trumpas buvo išvadintas „suvaikėjusiu“, o praėjusią savaitę Šiaurės Korėja šiurkščiai atšaukė aukšto lygio derybas su Seulu dėl Pietų Korėjos ir JAV rengiamų karinių pratybų.

Analitikai spėlioja, esą agresyvesnę liniją šiauriečiai galėjo pasirinkti dėl to, kad užkulisiuose sumaniai žaidžia Kinija – tokią versiją iškėlė ir pats D.Trumpas. Kim Jong Unas jau dusyk buvo susitikęs su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas ir Xi Jinpingas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas ir Xi Jinpingas

Tačiau lygiai taip pat tikėtina, kad Pchenjanas tiesiog apsiskaičiavo, nes manė, jog D.Trumpas nebenorės atšaukti susitikimo, į kurio planavimą buvo įdėta tiek daug pastangų. Šiaurės Korėja galbūt vylėsi, kad pavyks įvaryti pleištą tarp D.Trumpo ir kietosios linijos šalininkų Baltuosiuose rūmuose.

Šiaurės Korėjos lyderis, regis, nė nesiruošia įsiklausyti į Vašingtono reikalavimus dėl denukleurizacijos.

Dabar Pchenjanas, panašu, gailisi. Kim Jong Unas pranešime pasvarstė apie naujo kelio paieškas, taiką, stabilumą, žmoniją, platesnį mąstymą – gal dabar Šiaurės Korėja pasiruošusi sudaryti tokį sandorį, kokiu galėtų pasigirti D.Trumpas?

Tai irgi neaišku. Nors Kim Jong Uno tonas buvo gana nuosaikus, Šiaurės Korėjos lyderis, regis, nė nesiruošia įsiklausyti į Vašingtono reikalavimus dėl denukleurizacijos.

„Pirmasis susitikimas visko neišspręstų, tačiau net vienintelės problemos pašalinimas pagerintų santykius, o ne juos pablogintų. JAV turėtų apie tai pagalvoti“, – pareiškė Kim Jong Unas.

Be jokios abejonės, amerikiečiai tikrai apgalvos ir šią, ir kitas galimybes. Tačiau jų atsakymas Kim Jong Uno gali ir nenudžiuginti – juk D.Trumpui užsienio politikos klausimais patarinėja klasikiniai respublikonai J.Boltonas ir M.Pence'as.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Reklama
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Reklama
Steikų diena: kaip paruošti sultingą ir burnoje tirpstantį steiką?
Reklama
„CFMOTO“ tapo naujos motociklų vairavimo akademijos Lietuvoje partneriais
Užsisakykite 15min naujienlaiškius