Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2010 sausio 11d. 08:35

Ar B.Obama planuoja naują invaziją?

Baracko Obamos giminaičiai nuolat įsipainioja į įvairius skandalus.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama
Aštriai sukritikavęs JAV žvalgybos bendruomenę dėl nesugebėjimo numatyti teroristinio išpuolio per Kalėdas, Barackas Obama pažadėjo ryžtingai tęsti kovą su „Al Qaeda“ ir netgi nurodė galimą naują šios kovos placdarmą – Jemeną.

Biurokratų nesėkmės

JAV prieš teismą stojo įtariamas teroristas Umaras Faroukas Abdulmutallabas. Jam pateikti kaltinimai dėl mėginimo susprogdinti keleivinį lėktuvą, skridusį iš Olandijos į JAV. Nors savižudžio teroristo planas nepavyko, jis sugebėjo pademonstruoti, kad JAV žvalgybinė bendruomenė nesugeba efektyviai vykdyti teroro aktų prevencijos. Šį kartą tragedijos pavyko išvengti tik dėl laimingo atsitiktinumo: teroristą padarė nekenksmingą patys lėktuvo keleiviai.

B.Obama viešai pripažino, kad JAV turėjo žvalgybinės informacijos apie U.F.Abdulmutallabo ryšius su Arabijos pusiasalio „Al Qaeda“ (APAQ), tačiau nesugebėjo pasinaudoti šia informacija. Įtariamas teroristas netgi buvo įtrauktas į įtariamųjų sąrašus. Nors jo vardas buvo duomenų bazėje, kurioje iš viso yra daugiau kaip pusė milijono įtariamų teroristų, tačiau jam ne tik pavyko nekliudomai įsilaipinti į JAV lėktuvą, bet jis net turėjo galiojančią JAV vizą.

Nors savižudžio teroristo planas nepavyko, jis sugebėjo pademonstruoti, kad JAV žvalgybinė bendruomenė nesugeba efektyviai vykdyti teroro aktų prevencijos.

Paaiškėjo, kad informacija apie U.F.Abdulmutallabo ketinimus tiesiog „išsibarstė“ po nesuskaičiuojamas JAV duomenų bazes. Galingoji amerikiečių žvalgyba padarė iš esmės tą pačią klaidą, kaip ir prieš rugsėjo 11 dienos išpuolius. Tiesa, tai bandė paneigti vyriausiasis žvalgas Johnas Brennanas. Jis tvirtino, kad rugsėjo 11–osios išpuolių nepavyko išvengti dėl įvairių žinybų nenoro dalytis informacija, o šį kartą taip nutiko todėl, kad informacija nepavyko tinkamai pasinaudoti dėl kitų biurokratinių „nesusipratimų“. Taip, akivaizdus „skirtumas“. Nereikėtų stebėtis, jei artimiausiu metu JAV biurokratinėje–žvalgybinėje sistemoje ims ristis galvos.

Grėsmė iš Jemeno

Pasirodo, JAV jau ilgą laiką žinojo, kad nauja terorizmo grėsmė sklinda iš Jemeno, kur jėgas suvienijo šios šalies ir Saudo Arabijos teroristai, susijungę į naują grupuotę APAQ. Ši grupuotė jau keletą metų sėkmingai vykdė išpuolius ir, pasak amerikiečių, Jemenas tapo nauju „Al Qaedos“ prieglobsčiu.

Tai skamba keistai, nes JAV teikė karinę pagalbą Jemeno vyriausybei jau keletą metų. Dabar karinės pagalbos biudžetą planuojama padvigubinti. Visa tai atrodo gana keistai ir nelogiškai. Kuo labiau JAV remia antiteroristinius Jemeno veiksmus, tuo saugiau ten jaučiasi „Al Qaeda“?

O gal esmė visai ne ta, kas ir kur apmokė U.F.Abdulmutallabą? Gal kiekvienos naujos JAV administracijos garbės reikalu tapo susirasti „nuosavą“ terorizmo buveinę? Štai, pavyzdžiui, demokratas Billas Clintonas teroristų aktyviai ieškojo Sudane ir Somalyje. Respublikonas George'as W.Bushas su jais kovėsi Irake ir Afganistane. Kodėl tuomet B.Obamai nepasirinkus Jemeno?

Tai labai skurdi valstybė, kurios vyriausybė iš tikrųjų kontroliuoja tik nedidelę teritoriją aplink sostinę Saną. Padedant Saudo monarchijai ji kovoja su separatistais šalies šiaurėje. Abiejų šalių vadovai yra itin nepopuliarūs tarp gyventojų. Iš tiesų neblogos sąlygos kurti naują „terorizmo irštvą“.

Vis dėlto jau laikas būtų B.Obamai rimtai susimąstyti apie JAV ir savo paties įvaizdį. Prezidentas, žadėjęs amerikiečiams taiką ir turbūt už tuos pažadus pelnęs Nobelio taikos premiją, dar intensyviau tęsia pirmtako pradėtus karus ir, atrodo, planuoja atidaryti naują frontą Jemene.

Tikrasis kaubojus

G.W.Busho kritikai mėgo vadinti jį „kaubojumi“, puolančiu visus, kas jam nepatinka, ir nepaisančiu pasaulio nuomonės. Bet juk prieš invazijas į Iraką ir Afganistaną G.W.Busho administracija labai ilgai kūrė tarptautines koalicijas ir dėjo milžiniškas pastangas, kad įtikintų savo veiksmų teisingumu JAV visuomenę ir tarptautinę bendruomenę.

Pasirodo, B.Obama jau pradėjo karinius veiksmus Jemene. Neoficialūs šaltiniai Vašingtone žiniasklaidai prasitarė, kad prezidentas sankcionavo raketų smūgius prieš „Al Qaedos“ stovyklas šioje šalyje. Jemeno vyriausybė patvirtino, kad buvo smogta teroristų bazėms, ir B.Obama netgi pasveikino Jemeno prezidentą su „sėkminga operacija“. Vietiniai gyventojai mano kitaip. Pasak jų, žuvo apie 120 žmonių, dauguma jų – civiliai. Kitos aukos – ne „Al Qaedos“ teroristai, o prieš Jemeno vyriausybę kovojantys partizanai.

B.Obamos skubotumą kai kas aiškina sena demokratų „liga“ – pernelyg dideliu jautrumu dėl kaltinimų silpnumu. Nors vargu ar reikia šioje situacijoje ieškoti skirtumų tarp respublikonų ir demokratų. B.Clintono administracija karinę jėgą naudojo ne ką mažiau nei G.W.Busho – Kosove, Somalyje, Sudane.

Vis dėlto jau laikas būtų B.Obamai rimtai susimąstyti apie JAV ir savo paties įvaizdį. Prezidentas, žadėjęs amerikiečiams taiką ir turbūt už tuos pažadus pelnęs Nobelio taikos premiją, dar intensyviau tęsia pirmtako pradėtus karus ir, atrodo, planuoja atidaryti naują frontą Jemene. Jei taip įvyks, nereikia būti genijumi, kad suprastum, kokia nauja „meile“ amerikiečiams sužydės visas musulmonų pasaulis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min