Dabar populiaru
Publikuota: 2011 vasario 9d. 23:51

Ar Bolivudas padarys tai, ko nesugeba JAV kariai, – įveiks Osamo bin Ladeno teroristus?

Bolivudo aktorės
„Scanpix“ nuotr. / Bolivudo aktorės

Nuo pat Rugsėjo 11-osios išpuolių JAV nuolat bando įveikti islamiškąjį terorizmą Rytuose, tačiau dar labai toli nuo pergalės. Jeigu net tokia valstybė kaip JAV nesugeba įveikti Osamos bin Ladeno įkvėptų teroristų, ar tai gali padaryti kas nors kitas? Galbūt tokia jėga yra, rašoma „Reason Magazine“.

Anot analitiko Shikha Dalmia, tokia jėga gali tapti Bolivudas – milžiniška Indijos kino industrija. Kaip Vakarų muzika turėjo itin didelę reikšmę griaunant Sovietų Sąjungą ir žmonėms pajuntant laisvės kvapą, taip Bolivudas turi pakankamai didelę įtaką, kad sugebėtų pakeisti fundamentaliojo islamo įtaką. Nors daugeliui vakariečių Bolivudo filmai gali atrodyti vienodi ir sunkiai suvokiami, arabų šalyse jie pataiko tiesiai į dešimtuką.

Sovietų Sąjungą griovė ir rokas

Apžvalgininkas pabrėžia, kad nors viešai priimta teorija, kad Sovietų Sąjungos griūtis prasidėjo dėl to, kad JAV sugebėjo įtraukti ją į ginklavimosi varžybas ir taip privedė prie ekonomikos katastrofos, ne  mažiau svarbus buvo ir Vakarų sugebėjimas iškovoti moralinę pergalę prieš sovietus, užkariaujant šios šalies žmonių širdis. Didelę reikšmę tam turėjo ir vakarietiška muzika. Sovietų jaunimas suvokė, kad jie uždaryti už geležinės tvoros, o ten, laisvėje, vyksta tikras, linksmas gyvenimas.

„Beatles“ septintame dešimtmetyje Sovietų Sąjungoje dėl draudimų tapo dar svarbesniu reiškiniu nei Vakaruose“, – teigia publikacijos autorius. Net ir Michailas Gorbačiovas vėliau „bitlui“ Paului McCartney pripažino, kad būtent „Beatles“ nuklojo kelią persitvarkymui Sovietų Sąjungoje. Neseniai sukurtame dokumentiniame filme „How the Beatles Rocked the Kremlin“ teigiama, kad Vakarai išleido daugybę pinigų komunizmui griauti, tačiau padarė mažiau nei ketvertukas iš Liverpulio.

Užkariauja Pakistaną

Tačiau ar sugebės Vakarų kultūra lygiai taip pat sėkmingai sugriauti islamiškąjį fundamentalizmą? Kažin, rašo publikacijos autorius. Vakarų kultūra sėkmingai plinta Rytuose, tačiau etniniai, kultūriniai, religiniai skirtumai neleis jai įgyti tokios galingos jėgos. „Žinoma, arabų pasaulis žiūri MTV ir Holivudo filmus, tačiau jų patrauklumas daugiausia kyla dėl erotinių scenų ir žiūrovų smalsumo, o ne dėl to, kad žmones tai įkvėptų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bolivudo aktoriai Asin ir Shahidas Kapuras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bolivudo aktoriai Asin ir Shahidas Kapuras

Žiūrovai tiesiog nori sužinoti, kaip gyvena egzotiškos tautos tolimose šalyse, tačiau neturi jokio noro gyventi taip, kaip ir jie. Tačiau Bolivudas yra kas kita – jis paremtas bendru paveldu, vertybėmis, problemomis. O naujausi Indijos ekonomikos laimėjimai paverčia jos populiariąją kultūrą dar patrauklesne“, – rašoma leidinyje.

Bolivudo filmai pastaruoju metu itin sparčiai plinta Artimuosiuose Rytuose, o Dubajuje netgi statomas Bolivudo teminis parkas.

Tačiau sparčiausiai Bolivudas užkariauja Pakistaną, šalį, kurioje, kaip manoma, slepiasi daugybė aukščiausio rango teroristų, galbūt ir pats Osama bin Ladenas. Situacija čia panaši į Sovietų Sąjungą: kuo agresyviau šalies valdžia bando išstumti Bolivudą, tuo populiaresnis Pakistane jis tampa. 40 metų Pakistanas draudė Indijos filmus ir šie buvo įvežami kaip kontrabanda. 2008 metais, galų gale draudimą panaikinus, Bolivudas tiesiog užkariavo Pakistaną, o Indijos kino žvaigždės laikomos kone pusdieviais. Naujausia Pakistano jaunavedžių mada tapo vestuvių metu persirengti Bolivudo žvaigždėmis.

Ne vien tik pramoga

Kai kas gali Bolivudo filmus vertinti tik kaip vieną iš pramogos rūšių, iš tiesų jie daro kur kas daugiau. Mat juose skelbiamos vertybės, elgesio būdas yra visiškai priešingas ekstremaliajam islamui. Pavyzdžiui, puošniai apsirengusios aktorės atvirai priešinamos islamo draudimams. Bolivudas paremtas tradicijomis, tačiau rodo poreikį prisitaikyti prie šių laikų poreikių, o tai priešinga tam, ką skelbia fundamentalistai.

Yra kur kas švelnesnė jėga, tokia kaip Bolivudas. Ir ji naikins šią ideologiją – iš lėto, bet užtikrintai.Kaip pavyzdį autorius mini meilės scenas. Atrodytų, Holivudo filmai galėtų sukelti dar didesnę revoliuciją – atviros scenos, neištikimybė, vaikai iš buvusių santuokų. Tačiau iš tiesų tradicinėse musulmonų šalyse tai neveikia. Tokios problemos ir aistros daugeliui yra svetimos. Kur kas artimesni Bolivudo įsimylėję herojai. O jie dažniausiai susiduria su giminaičių, bandančių sutrukdyti jaunuolių pasirinkimui, kliūtimis. Tad jaunuoliai stengiasi nugalėti tradicijas, kai nuotaka jaunikiui parenkama iš anksto, ir pabėga iš namų, nusprendę būti kartu. Tradicinis Bolivudo filmas baigiasi tuo, kad jaunuoliai grįžta pas tėvus, prašo jų atleidimo ir šie, sujaudinti vaikų meilės, sutinka su jų pasirinkimu. Taigi Bolivudo filmai neteigia, kad reikia iš esmės keisti visą santvarką, tačiau siūlo keisti pačią šeimą. Bolivudas kartu ir progresyvus, ir konservatyvus.

Yra ir dar vienas Bolivudo patrauklus bruožas – nuo pat pradžių daugelis šio kino pasaulio žvaigždžių buvo musulmonai. Garsiausias Bolivudo kompozitorius A.R.Rachmanas – taip pat musulmonas. Šių musulmonų pavyzdys įkvepia milijonus. Ir kartu jie – kitokie musulmonai nei talibai. Jiems tikėjimas yra asmeninis dvasinis pasirinkimas, o ne radikaliosios Viduramžių taisyklės. Bolivudo žvaigždės rodo, kad buvimas moderniais žmonėmis nereiškia tikėjimo ir tradicijų atsisakymo.

„Amerika, kovodama su islamistų pavojumi, kol kas daugiausia remiasi brutalia jėga. Tokia strategija reikalauja užmušti daugiau islamistų nei gimsta. Tačiau jeigu JAV bandymai tiesiog sunaikinti ekstremistus nepasiteisina, tai nereiškia, kad pasaulyje neliko nieko, kas galėtų būti priešinama radikaliajam islamui. Yra kur kas švelnesnė jėga, tokia kaip Bolivudas. Ir ji naikins šią ideologiją – iš lėto, bet užtikrintai“, – baigiama publikacija.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min