Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 16d. 11:05

Ar D.Trumpas nesužlugdys JAV lyderystės Azijoje?

Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Donaldas Trumpas

Kinijai gerokai sustiprėjus, o Amerikos prezidentu tapus Donaldui Trumpui, daugeliui pradėjo atrodyti, kad Amerikos amžius sparčiai artėja prie pabaigos. Tačiau tam tikrų galios pranašumų – tiek viso pasaulio mastu, tiek konkrečiai Azijos ir Ramiojo vandenyno regione – Jungtinės Valstijos nepraras dar bent ketverius, o gal ir aštuonerius metus, teigia amerikiečių politologas, knygų autorius Josephas S.Nye, kurio straipsnis skelbiamas nuomonių ir komentarų portale project-syndicate.org.

Neseniai Singapūre įvyko Trišalės komisijos posėdis, kuriame dalyvavo įvairūs politikai, verslo atstovai, žurnalistai ir akademikai. Daugelis jų išreiškė labai aiškų susirūpinimą dėl Amerikos lyderystės Azijoje nuosmukio. Visos Azijos šalys dabar su Kinija prekiauja daugiau negu su Jungtinėmis Valstijomis, dažnai – santykiu du su vienu. Šį nerimą dar labiau sustiprino JAV prezidento D.Trumpo įvesti tarifai ir tai, kad daugiašalės institucijos nuolat tampa jo paniekos objektu. Trišalėje komisijoje Singapūre dažnai skambėjo klausimas: „Ar JAV lyderystė Azijoje atlaikys D.Trumpo prezidentavimo erą?“

„Scanpix“/AP nuotr./Richardas Nixonas
„Scanpix“/AP nuotr./Richardas Nixonas

Bendrų Azijos ateities vizijų būta nedaug

Tam tikras perspektyvas galima pamatyti pažvelgus į istoriją, teigia rašinio autorius. 1972 m. JAV prezidentas Richardas Nixonas vienašališkai, be įspėjimo įvedė tarifus Amerikos sąjungininkams, pažeidė Tarptautinio valiutos fondo gaires ir ėmėsi populiarumo jam anaiptol nepridėjusių karo veiksmų Vietname. Būta didelės terorizmo baimės. Ekspertai reiškė didelį susirūpinimą demokratijos ateitimi.

Kitais metais Davidas Rockefelleris ir Zbigniewas Brzezinskis įkūrė Trišalę komisiją, kurios paskirtis – kasmet susirinkus aptarti pasauliui aktualius klausimus. Priešingai negu teigia sąmokslo teorijos, Trišalė komisija galių turi mažai. Tačiau, kaip ir kiti neoficialiosios diplomatijos kanalai, ji sudaro sąlygas privatiems asmenims mėginti išsiaiškinti būdus, kaip tvarkytis įvairiais kebliais klausimais. Su Trišalės komisijos veiklos rezultatais galima susipažinti jos leidiniuose ir interneto svetainėje.

Singapūre nebuvo aiškios vizijos, kokios Azijos reikėtų tikėtis po D.Trumpo. Pavyzdžiui, Indijos ir Kinijos atstovai laikėsi skirtingų pozicijų dėl Kinijos iniciatyvos „Viena juosta, vienas kelias“ (angl. One Belt One Road) infrastruktūros projektų reikšmės. Kai kurių azijiečių ir amerikiečių nuomonės išsiskyrė dėl to, kas lauktų sėkmingos Korėjos branduolinės krizės atomazgos atveju, taip pat ir kitu, svarbesniu, klausimu – ar pavyks išvengti karo tarp Kinijos ir JAV. O štai kai kurie europiečiai svarstė, ar dabartinį pasaulinės situacijos neaiškumą nulėmė Kinijos, ar D.Trumpo sėkmė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kinija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kinija

Pats J.S.Nye teigia Trišalėje komisijoje Singapūre iškėlęs mintį (vis dėlto įspėdamas, kad ji gali būti klaidinga), kad po D. Trumpo prezidentavimo JAV galės atkurti savo lyderystę, jei gerai pasikartos primirštas pamokas: kaip panaudoti turimą galią kartu su kitais ir kaip – kitų atžvilgiu. Kitaip tariant, JAV turės pasinaudoti savo švelniąja galia, kad per atitinkamas institucijas ir tinklus galėtų bendradarbiauti su Kinija, Indija, Japonija, Europa ir kitais sprendžiant tarptautinio lygmens problemas, kaip antai valiutų stabilumo, klimato kaitos, terorizmo, kibernetinio nusikalstamumo ir t.t., kurių jokia šalis negalėtų išspręsti savarankiškai. Žinoma, tam reikės atsisakyti vienašalės politikos ir pasaulėžiūros, siejamos su D.Trumpo buvimu valdžioje.

Ką turi JAV, ko neturi Kinija?

Priešingai dabartiniam pesimizmui, kai kuriuos savo galios pranašumus JAV išlaikys, ko gero, net ilgiau nei aštuonerius metus (aštuonerius, jei D Trumpas bus perrinktas). Pirmasis – demografija. Jungtinių Tautų duomenimis, JAV yra vienintelė išsivysčiusi šalis, galinti prisidėti prie pasaulio gyventojų skaičiaus augimo iki 2050 m. Kinijai, kurioje šiuo metu gyvena daugiausia žmonių, savo vietą viršūnėje netrukus gali tekti užleisti Indijai.

Antrasis pranašumas – energija. Prieš dešimtmetį JAV atrodė beviltiškai priklausoma nuo importuojamos energijos. Po skalūnų revoliucijos iš energijos importuotojos Amerika virto energijos eksportuotoja. Artimiausią dešimtmetį Šiaurės Amerika išsivers su savais energijos ištekliais, o štai Kinija darosi vis labiau priklausoma nuo energijos importo.

Technologijos yra trečiasis JAV pranašumas. Tarp technologijų, kurios šiame amžiuje valdys pasaulį, – biotechnologijos, nanotechnologijos ir naujos kartos informacinės technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas ir didieji duomenys. Pasak daugelio ekspertų, nors Kinijos pajėgumai auga, lyderio pozicija minėtų technologijų mokslinių tyrimų, plėtros ir komercializacijos srityse ir toliau priklauso JAV.

Ketvirtasis Amerikos pranašumas slypi aukštajame moksle. Šanchajaus Jiao Tong universiteto parengtame geriausių pasaulio universitetų sąraše 16 pozicijų užima JAV universitetai; Kinijos universitetų šiame sąraše nėra nė vieno.

Įtakos turi ir režimas

Penktasis pranašumas, kuris, panašu, išsilaikys ilgiau, negu tęsis D. Trumpo era, yra dolerio vaidmuo. Ženminbi juaniai sudaro vos 1,1 proc. visų pasaulio vyriausybių turimų užsienio valiutų atsargų, o doleriai – net 64 proc. Kai Tarptautinis valiutos fondas juanį įtraukė į valiutų krepšelį, pagal kurį nustatoma specialiosios skolinimosi teisės vertė, daugelis buvo įsitikinę, kad dolerio dienos suskaičiuotos. Tačiau juanio dalis tarptautiniuose atsiskaitymuose nuo to laiko sumažėjo. Kad atsargų valiuta būtų tvirta, reikia stiprių kapitalo rinkų, sąžiningos valdžios ir teisinės valstybės. Artimiausioje ateityje Kinijoje to tikrai nebus, įsitikinęs J.S.Nye.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinijos juaniai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinijos juaniai

Šešta, JAV turi tokį geografinį pranašumą, kokio Kinija neturi. Ameriką supa vandenynai, taip pat Kanada ir Meksika, kurios abi yra draugiškos kaimynės, nepaisant neapdairios D.Trumpo vykdomos politikos Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos susitarimo atžvilgiu. O štai Kinija ribojasi su 14 valstybių, su svarbiausiomis iš kurių – Indija, Japonija ir Vietnamu – tebevyksta teritoriniai ginčai. Tai menkina Kinijos švelniąją galią. Ir nors Kinija mėgina demonstruoti savo įtaką Pietų Kinijos jūroje, JAV ten neturi jokių teritorinių pretenzijų ir ramiai mėgaujasi savo jūriniu pranašumu likusiuose 95 proc. pasaulio vandenų.

Vis dėlto svarbiausia, rašo J.S.Nye, kad JAV ir Kinijai nėra lemta kariauti. Jos viena kitai nekelia jokio egzistencinio pavojaus. Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse Vokietija lenkė Britaniją, ir būtent tai, kad britai išsigando vokiečių ketinimų, prisidėjo prie katastrofiškos šio karo baigties. Tačiau JAV ir Kinija turi pakankamai laiko, kad daugelį konfliktų sėkmingai išspręstų ir išvengtų panašios baimės isterijos.

Amerikai svarbu neprarasti sąjungininkų

Jungtinės Valstijos gali džiaugtis ne tik išvardytaisiais galios pranašumais, bet ir savo bičiulyste su Japonija bei Pietų Korėja. Galvodamas apie būsimas derybas su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu, D.Trumpas turės pasirūpinti, kad Kimo režimas neturėtų progos įgyvendinti seno savo siekio – susilpninti JAV bičiulystę su šiomis šalimis.

Trišalės komisijos posėdyje Singapūre rašinio autorius J.S.Nye teigia pacitavęs atsakymą į klausimą, kurį anksčiau buvo uždavęs buvusiam aukšto rango Singapūro politikui Lee Kuan Yew, – ar Kinija aplenks Jungtines Valstijas? Lee Kuan Yew atsakė, kad ne. Pasak jo, Kinija turi 1,4 mlrd. talentų, kuriais gali pasikliauti, o Amerika, būdama itin atvira, sugebėjo suburti ir suvienyti net 7,5 mlrd. talentingų ir kūrybingų žmonių. Jei Amerika ir toliau tokia išliks, jos lyderystė Azijoje, kaip ir kitur, veikiausiai irgi gyvuos toliau.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Tiesiogiai Aktualu

Patvirtintas „Brexit“ susitarimo projektas: lietuviai teisės gyventi JK nepraras

Aktualu

Tarp taikos ir naujo karo: kas šiomis dienomis vyksta Gazos Ruože?

Interviu Kultūra

Mokslininkas ir rašytojas Alanas Lightmanas: apie lėtesnio gyvenimo ilgesį ir naująją pasaulio tvarką

Annos istorija

24sek

Po Antano Guogos pareiškimų – sirgalių gedulo vainikas prie „Ryto“ biuro durų

Aktualu

Linas Kojala apie patvirtintą „Brexit“ susitarimo projektą: tai – dar ne pabaiga

Vardai

„Dydžio (r)evoliuciją“ laimėjo Vitalija Jonikytė: dirbti į fabriką Norvegijoje jurbarkiškė nebegrįš

Aktualu

R.Dagys: protingumo kriterijai nesuveikė, Vaiko teisių apsaugos įstatymą teks keisti

Verslas

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Didžiajai Britanijai

N-18 Aktualu

Nuogas moteris internete atradęs senolis teisiamas kaip sunkus nusikaltėlis

Sportas

Belgišką sprigtą gavusio „Vyčio“ strategas L.Mistura: „Mūsų žaidėjai – ne prastesni“

Gyvenimas

Atsikratyti pilvo padės penki prieskoniai

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

Sportas

Lietuvoje neregėta salės futbolo fiesta prasidėjo „Vyčio“ kluptelėjimu

„Ginčas“: K.Maksvytis vertas treniruoti „Žalgirį“ ir „Rytą“?

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. K.Sarnicko-Kasteto „Turnė̃“ – ne apie „G&G“, bet apie „Alkūninį veleną“

24sek

„urBONUSas“: M.Kalnietis – apie rekordus Prancūzijoje, „Žalgirį“ ir linksmas istorijas

Aktualu

Pasvalyje statomas paminklas kunigaikščiui Žygimantui Augustui

Gyvenimas

Nutirpusiu kūnu nėščioji priimamajame laukė kelias valandas: ką reiškia skubus siuntimas?

Gazas

Vilniuje pristatytas atnaujintas „Peugeot“ salonas: vakaro žvaigždė – naujasis 508

Naujienos

Tiesiogiai Aktualu

Patvirtintas „Brexit“ susitarimo projektas: lietuviai teisės gyventi JK nepraras

Aktualu

Tarp taikos ir naujo karo: kas šiomis dienomis vyksta Gazos Ruože?

Interviu Kultūra

Mokslininkas ir rašytojas Alanas Lightmanas: apie lėtesnio gyvenimo ilgesį ir naująją pasaulio tvarką

Annos istorija

24sek

Po Antano Guogos pareiškimų – sirgalių gedulo vainikas prie „Ryto“ biuro durų

Aktualu

Linas Kojala apie patvirtintą „Brexit“ susitarimo projektą: tai – dar ne pabaiga

Vardai

„Dydžio (r)evoliuciją“ laimėjo Vitalija Jonikytė: dirbti į fabriką Norvegijoje jurbarkiškė nebegrįš

Aktualu

R.Dagys: protingumo kriterijai nesuveikė, Vaiko teisių apsaugos įstatymą teks keisti

Verslas

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Didžiajai Britanijai

N-18 Aktualu

Nuogas moteris internete atradęs senolis teisiamas kaip sunkus nusikaltėlis

Sportas

Belgišką sprigtą gavusio „Vyčio“ strategas L.Mistura: „Mūsų žaidėjai – ne prastesni“

Gyvenimas

Atsikratyti pilvo padės penki prieskoniai

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

Sportas

Lietuvoje neregėta salės futbolo fiesta prasidėjo „Vyčio“ kluptelėjimu

„Ginčas“: K.Maksvytis vertas treniruoti „Žalgirį“ ir „Rytą“?

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. K.Sarnicko-Kasteto „Turnė̃“ – ne apie „G&G“, bet apie „Alkūninį veleną“

24sek

„urBONUSas“: M.Kalnietis – apie rekordus Prancūzijoje, „Žalgirį“ ir linksmas istorijas

Aktualu

Pasvalyje statomas paminklas kunigaikščiui Žygimantui Augustui

Gyvenimas

Nutirpusiu kūnu nėščioji priimamajame laukė kelias valandas: ką reiškia skubus siuntimas?

Gazas

Vilniuje pristatytas atnaujintas „Peugeot“ salonas: vakaro žvaigždė – naujasis 508

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min