Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 26d. 06:46

Ar D.Trumpo ir E.Macrono bičiulystė iš tiesų reiškia, kad jiedu atrado bendrą kalbą?

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas atvyko į JAV
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas atvyko į JAV

Valstybinio vizito Jungtinėse Valstijose fanfarų fone netrukus gali paaiškėti, ar Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono mėginimai iššokti aukščiau bambos gali duoti apčiuopiamų rezultatų sprendžiant Prancūzijai aktualius klausimus. Apie tai, kaip reikėtų vertinti E.Macrono bičiulystę su prezidentu, kuriam „Pirmiausia – Amerika“, „The Christian Science Monitor“ portale rašo apžvalgininkas Howardas LaFranchis.

Ne veltui treniravosi spausti ranką

Prieš pat įvykstant pirmajai Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono ir JAV prezidento Donaldo Trumpo akistatai praėjusių metų pavasarį surengtame NATO viršūnių susitikime, jaunas ir didžiai ambicingas Prancūzijos lyderis gavo skubų pranešimą nuo Prancūzijos ambasadoriaus Vašingtone.

Ambasadorius Gerardas Araud patarė E.Macronui skirti ypatingą dėmesį vienam dalykui – rankos paspaudimui, kurį Amerikos lyderis atlieka labai savotiškai ir visada su tam tikra intencija. Šiai procedūrai jis rekomendavo pasiruošti iš anksto.

E.Macronas patarimo paklausė – vėliau pats tai patvirtino. Peržiūrėjęs daugybę vaizdo įrašų, kuriuose D.Trumpas atlieka savo ūmų ir ganėtinai grubų rankos paspaudimo veiksmą, jauniausias nuo Napoleono laikų Prancūzijos lyderis demonstratyvius rankos paspaudimus ėmė praktikuotis ir pats.

Dabar atrodo, kad pastangos atsipirko. Šių dviejų lyderių rankų paspaudimas ne tik apskriejo pasaulį – nuo jo užsimezgė netikėta bičiulystė, kurią paliudyti šią savaitę Vašingtone gali visi.

Antradienio vakarą Amerikos prezidentas, tas pats, kuris šiaip jau nėra linkęs rodyti didelės pagarbos kitiems pasaulio lyderiams, įskaitant ir daugelį Amerikos sąjungininkų, pirmąją per savo prezidentavimo laikotarpį valstybinio lygmens vakarienę surengė būtent Prancūzijos prezidentui.

Pademonstravo ir pagarbą, ir savigarbą

Nuo jaukios dviejų pirmųjų porų vakarienės pirmojo JAV prezidento George`o Washingtono name-muziejuje Maunt Vernone pirmadienį iki E.Macrono kalbos Kongrese trečiadienį – plius dar susitikimas su George`o Washingtono universiteto studentais: pagaliau amerikiečiai turi šansą artimiau susipažinti su vienu iš pasaulio lyderių, su kuriuo D.Trumpas, panašu, atrado bendrą kalbą, rašo H.LaFranchis.

Klausimas, į kurį atsakymas kol kas dar neaiškus, – ar visas šis sujudimas ir pompastika, lydintys šį neįprastą transatlantinį bendravimą, padės užmegzti gilesnius tarpusavio santykius, užtikrinsiančius glaudesnį bendradarbiavimą abiem pusėms rūpimais klausimais: nuo kovos su terorizmu ir Europos saugumo iki Irano klausimo sprendimo ir tarptautinių normų, kaip antai draudimo naudoti cheminius ginklus, laikymosi.

Jei taip, viso to pradžia bus galima laikyti rankos paspaudimą – kai fiziškai menkesnis E.Macronas pademonstravo neortodoksiškajam Amerikos prezidentui, garsėjančiam panieka tiems, kurie jo akyse rodo silpnumą, turįs stiprybės ir savigarbos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Donaldas Trumpas

„D.Trumpas negali pakęsti silpnų žmonių, tų, kurie nėra asmenybės, – sakė Vašingtone įsikūrusio idėjų instituto „The Atlantic Council“ („Atlanto taryba“) nereziduojantis bendradarbis Jeffas Lightfootas. – Kad yra kitoks, E.Macronas, mano nuomone, parodė dar pačioje pradžioje tuo rankos paspaudimu.“

„Nulaužė“ D.Trumpo kodą

Būtent E.Macronas, vienu metu pademonstruodamas ir asmeninę stiprybę, ir pagarbą D.Trumpui, sugebėjo „nulaužti šio prezidento kodą“, mano taip pat Vašingtone veikiančio idėjų instituto „Center for Strategic and International Studies“ (CSIS, „Strateginių ir tarptautinių studijų centras) Europos programos direktorė Heather Conley.

Jos teigimu, D.Trumpas palankiai reaguoja į rodomą stiprybę, tačiau teigti, kad vien rankos paspaudimu galima paaiškinti, kodėl užsimezgė būtent toks ryšys ir kodėl E.Macronui, priešingai negu kai kuriems kitiems lyderiams, pavyko išlaviruoti tarp D.Trumpo tiradų tviteryje, nederėtų. „Labai didelę reikšmę turėjo ir [vėliau įvykęs] prezidento D.Trumpo vizitas į Paryžių, per kurį prezidentas E.Macronas iš tiesų vertėsi per galvą, siekdamas pademonstruoti pagarbą D.Trumpui ir Prancūzijos santykiams su Jungtinėmis Valstijomis“, – sakė ji.

Kaip pastebi kiti ekspertai, labai svarbu, kad per vizitą Paryžiuje, kuris įvyko praėjus kelioms savaitėms nuo lemtingojo rankos paspaudimo, E.Macronas pakvietė D.Trumpą būti jo garbės svečiu Bastilijos dienos minėjimui skirtame renginyje ir drauge stebėti karinį paradą. Apžvalgininkų nuomone, po tokio gesto Prancūzija Amerikos akyse tapo, ko gero, patikimiausia partnere saugumo srityje.

„E.Macronas įrodė puikiai suprantantis simbolių ir sceninio meistriškumo reikšmę tarptautinėje politikoje, – sakė buvęs JAV užsienio tarnybos pareigūnas, šiuo metu bendradarbiaujantis su CSIS, Jeffas Rathke. – Jis turi kažką, kas rezonuoja su prezidentu D. Trumpu.“

Su A.Merkel – visai kitaip

D.Trumpo bičiulystė su E.Macronu, kaip ir JAV ir Prancūzijos santykiai, šią savaitę taip plačiai aptarinėjami ne tik trijų dienų valstybinio vizito kontekste, bet ir atsižvelgiant į tai, kad ateinantį penktadienį planuojamas Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vienos dienos darbinis vizitas į Baltuosius rūmus.

Vokietijos lyderė, tikėtina, į Ameriką atvyks vildamasi aptarti tas pačias temas, kuriomis su JAV prezidentu kalbasi ir jos kolega iš Prancūzijos, visų pirma – Irano branduolinį susitarimą ir transatlantinę prekybą. Deja, atrodo, kad vienadienis oficialus A.Merkel vizitas bus tik dar vienas įrodymas, kad D.Trumpo santykiai su Vokietija niekada nesiklostė.

Tačiau jei E. Macronas šitiek laiko ir pastangų skyrė tam, ką jis vadina „labai artimais“ santykiais su D.Trumpu, tai to priežastis – tikrai ne nuolankus noras tapti geriausiu Amerikos prezidento draugu, įsitikinę ekspertai. Tai jis darė vykdydamas aiškią misiją: siekdamas užtikrinti Prancūzijai jos taip trokštamą vaidmenį pasaulinėje arenoje ir plėtoti Prancūzijos interesus per glaudžius ryšius su lyderiu, kuris, kaip anksčiau šį mėnesį kalbėdamas „Atlanto taryboje“ pabrėžė ambasadorius G.Araud, „vis dėlto yra galingiausias žmogus pasaulyje“.

Bendri interesai aukščiau už nesutarimus

E.Macrono ir D.Trumpo nuomonės daugeliu svarbių klausimų – nuo klimato kaitos ir Paryžiaus klimato susitarimo iki Irano branduolinio susitarimo naudos – gali ir nesutapti. Tačiau, kaip pažymi daugybė diplomatinių santykių analitikų, Prancūzijos lyderis pasirengęs bet kada pademonstruoti D.Trumpui, kad bendri ir tvarūs jų vadovaujamų valstybių interesai yra svarbesni už bet kokius jųdviejų nesutarimus.

„E.Macronas pasinaudojo Prancūzijos švelniąja galia, kai pasikvietė D.Trumpą į Eliziejaus laukus stebėti Bastilijos dienai paminėti skirto karinio parado, leisdamas jam suprasti, kad pragmatiškas bendradarbiavimas nusveria strateginius nesutarimus“, – sakė idėjų instituto „Brookings Institution“ vizituojanti bendradarbė Celia Belin.

Neseniai amerikiečių žurnale „The National Interest“ buvusi Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos analitikė rašė: „Bendraudamas nepriekaištinga anglų kalba ir pasitelkdamas teatrališkus diplomatijos įgūdžius, E.Macronas geba iškelti Prancūziją į patį tarptautinių santykių arenos centrą tokiais būdais, kad jos pasaulinė įtaka reikšmingai stiprėja.“

Vis dėlto kol kas dar neaišku, ar E.Macrono mėginimai iššokti aukščiau bambos duos realių rezultatų, pažymi rašinio autorius H.LaFranchis, ypač žinant, kad reikalai tvarkomi ne su bet kuo, o su prezidentu „Pirmiausia – Amerika“ D.Trumpu.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Aktualu

Nidos forumas. Aukščiausias pareigas Vatikane užėmusi moteris Flaminia Giovanelli – apie popiežiaus viziją Europai

Aktualu

Neįgaliais apsimetantys romai Kaune – sukčiavimas žmonių jausmais

24sek

ESPN į garbingą reitingą įtraukė D.Sabonį ir paliko klaustuką dėl J.Valančiūno

Gazas

Lietuvoje pristatyta naujoji „Mazda 6“: Jinba-Ittai, KODo ir kitos japoniškos mįslės

Aktualu

Apsimetę kriminalistais konfiskavo „žolės“ prekeivio BMW, iškratė jo namus ir dar išrašė baudą

Narų užfiksuotos šiukšlės jūroje prie Taso salos Graikijoje

Verslas

Rimbas pacientams: ar gydytojo mokestis sumažins eiles?

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Aktualu

V.Ušackas prašo TS-LKD Prezidiumą įvertinti Ž.Pavilionio pasisakymus

Sportas

Čempionų lygos startas – seni favoritai, bet naujas rungtynių laikas

Aktualu

Uliūnuose visiškai girtas vairuotojas su „Mazda“ rėžėsi į vaikų darželio tvorą

Vardai

Skiriasi garsių menininkų pora – aktorė Aurelija Tamulytė ir fotografas Raimundas Švilpa

Kultūra

Skaitykite: išleistas naujas žurnalo apie literatūrą „Knygų vaikai“ numeris

Vardai

P.Gražulis nutarė atsiprašyti B.Navickaitės: į Palangą vyko su gėlėmis, lydimas televizijos

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas, žuvo lakūnas

Pasaulis kišenėje

Kodėl nebūsite įleistas į Disneilendą, jeigu vilkėsite „Disney“ personažo kostiumą

Sportas

Olimpinis čempionas G.Umaras – apie dvejus marškinėlius, dopingą ir dabartinę veiklą

Naujienos

Aktualu

Po dešimto šiemet Radviliškyje kilusio gaisro sukviesta ekstremalių situacijų komisija – baiminamasi dėl padegėjo maniako

„Ginčas“: kuris lietuvis turi geriausius šansus būti pakviestas NBA naujokų biržoje?

Gyvenimas

Visą pasaulį sukrėtusi istorija: mirtinai sergančio berniuko tėvams nepavyko iškovoti vilties savo sūnui

Interviu 24sek

Virginijaus Šeškaus išpažintis apie Ballus ir jų staigų išvykimą: „Tai – jų sąžinės reikalas“

Penkta knyga apie tuos pačius simbolius ir gyvenimo prasmės paieškas, puikiai rodo, kad šis populiarus amerikiečių autorius nėra linkęs keisti ne tik savo rašymo stiliaus, tačiau ir menkai kuo nustebinti skaitytojo. Tad penktoje knygoje apie profesorių R.Lengdoną nesutinkame nieko naujo.

Panašu, kad D.Brownas, atradęs savo sėkmės receptą, jo neketina paleisti. Ir tai tampa kiek nuobodu ir per daug nuspėjama.

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Dano Browno „Kilmė“ – išsisėmusio bestselerių autoriaus giesmė

24sek

Lonzo Ballas atvyko, bet Ballų šou baigėsi: jie palieka Lietuvą ir pagiežą treneriui

Sportas

Žingsnis aukso link: Lietuva sutriuškino Japoniją

Aktualu

15min studijoje – diskusija apie medikų lūkesčius ir valstybės požiūrį į juos

Deuce

R.Nadalis pratęsė įspūdingą seriją – pergalingai startavo Barselonoje

Aktualu

Lietuvis prie vairo Norvegijoje įkliuvo neblaivus: parodė netikrą vairuotojo pažymėjimą

Aktualu

Lietuvis Didžiojoje Britanijoje kaltinamas pasikėsinimu nužudyti

Gazas

„Neste Eko ralio“ dalyviai paminėjo Lietuvos valstybės vėliavos 100-metį

Kultūra

Tikslas kinas (4): TOP 10 neatrastų Lietuvos vietų, arba Kodėl aš verkiau Adutiškio kaime

Gyvenimas

Keičiasi duonos vartojimo įpročiai: tradiciniai produktai užleidžia vietą naujovėms

Mokslas.IT

„Android“ savininkams: 4 gudrybės, padėsiančios apsaugoti savo privatumą

24sek

Intriga dar gyva: „Chimki“ duetas parklupdė CSKA

24sek

L.Lekavičius nebuvo registruotas, „Real“ ekipa nugalėjo „Panathinaikos“

Teisingumo herojai Aktualu

Erikos Barauskienės pasaulyje sudera darbas teisme ir nevaržomas menas

Aktualu

Rumunijoje įvyko žemės drebėjimas, kurį pajuto ir Moldovos gyventojai

Aktualu

D.Trumpo ir E.Macrono santykiai patraukė Amerikos komikų dėmesį

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min