Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gruodžio 30d. 17:20

Ar Kaukazo teroristų bombų ir vėl turėtų bijoti Maskvos gyventojai?

Rusija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusija

Per pastarąsias dienas net du sprogimai nuaidėjo Volgograde, tačiau lenkų dienraščio „Gazeta wyborcza“ manymu, artėjant Sočio olimpiadai labiausiai turėtų baimintis Rusijos sostinės gyventojai.

Šiurpūs teroro išpuoliai Rusijoje įvykdyti po dvejų metų pertraukos.

Kai Maskvos ir kitų didžiųjų Rusijos miestų gyventojai 2012-aisiais išėjo į gatves, protestuodami prieš trečiai kadencijai išrinkto prezidento Vladimiro Putino grįžimą į Kremlių, Kaukazo kovotojų lyderis Doku Umarovas pranešė, kad solidarizuodamasis su protestuotojais, neberengs ginkluotų išpuolių už Kaukazo ribų.

Tačiau šiemet liepą internete išplatintame pareiškime jis paskelbė karą Sočio olimpinėms žaidynėms, grasindamas neleisti joms įvykti. Jis paskelbė, kad jo žmonės vėl imsis išpuolių už Kaukazo ribų.

Liepą internete išplatintame pareiškime Kaukazo kovotojų lyderis Doku Umarovas paskelbė karą Sočio olimpinėms žaidynėms.

Tai nuskambėjo grėsmingai. Islamo kovotojai jau yra įvykdę kruviną itin kruopščiai parengtą „sportinį“ išpuolį.

2004-ųjų gegužės 9 dieną ką tik suremontuotame stadione Grozne nuaidėjus sprogimui buvo užmuštas Maskvos statytinis Čečėnijos prezidentas Ahmadas Kadyrovas. Vėliau paaiškėjo, kad sprogmenį gerokai iki išpuolio garbingiems svečiams skirtoje ložėje įmūrijo stadioną remontavę darbininkai.

Tad statant olimpinę infrastruktūrą Sočyje ir Krasnaja Polianoje, kur vyks slidinėjimo rungtys, specialiosios tarnybos darė viską, kas įmanoma, kad toks įvykis nepasikartotų. Visos į statybų aikšteles įvažiuojančios transporto priemonės buvo kruopščiai tikrinamos, o sunkvežimiai su statybinėmis medžiagomis skanuojami.

Tačiau Maskvoje tokių apsaugos priemonių nėra.

Volgogrado geležinkelio stotyje įvykdytas teroro išpuolis.
Volgogrado geležinkelio stotyje įvykdytas teroro išpuolis.

1999 metų rugsėjį Rusijos sostinėje sprogo du gyvenamieji namai, žuvo 224 gyventojai. Anot oficialios versijos, teroristai kiekvieno pastato rūsyje padėjo po kelis kilogramus iš Kaukazo atvežtos sprogstamosios medžiagos heksogeno.

Praėjus trejiems metams 40 ginkluotų teroristų, vadovaujamų Movsaro Barajevo, iš Rusijos pietų atvyko į Maskvą, kur užgrobė Dubrovkos teatrą ir paėmė įkaitais beveik tūkstantį žiūrovų. Tuomet žuvo 131 žmogus, tačiau praktiškai visos aukos buvo dėl nevykusiai organizuotos specialiųjų tarnybų gelbėjimo operacijos.

Maskviečiams skaudūs buvo ir 2004 metai, kai Kaukaze žuvo A.Kadyrovas, o per įkaitų tragediją Beslano mokykloje žuvo 334 žmonės, iš jų 186 vaikai.

Iš pradžių vasarį sprogimas įvyko sostinės metro, nusinešdamas 42 gyvybes. Rugpjūčio mėnesį du savižudžiai teroristai susprogdino du lėktuvus, skridusius iš Maskvos Domodedovo oro uosto (vienas į Volgogradą, kitas į Sočį). Trečias savižudis pabandė susisprogdinti prie metro stoties. Iš viso žuvo 100 žmonių.

Maskviečiams 2009 metai įsiminė dėl išpuolio Nevskio eksprese, važiavusiame iš Maskvos į Sankt Peterburgą. Traukinyje sprogus bombai žuvo 28 keleiviai.

2011 metais išpuolių Rusijos sostinėje turėjo būti ir daugiau. Teroristai planavo surengti ataką Naujųjų Metų išvakarėse. Jiems nepavyko, nes savadarbė bomba sprogo anksčiau laiko.

2011-ųjų sausį svaižudis iš Kaukazo susisprogdino Maskvos Domodedovo oro uoste, kartu nusinešdamas 37 žmonių gyvybes. Jau tada kalbėta, kad išpuolis buvo skirtas tam, kad išgąsdintų būsimos Sočio olimpiados svečius.

Tais metais išpuolių Rusijos sostinėje turėjo būti ir daugiau. Teroristai planavo surengti ataką Naujųjų metų išvakarėse. Jiems nepavyko, nes savadarbė bomba sprogo anksčiau laiko.

Dagestanietė Naida Asijalova, kuri šiemet spalio 21 dieną susisprogdino Volgogrado autobuse ir užmušė septynis keleivius, greičiausiai tai padarė iš neatsargumo. Pro Volgogradą ji tik važiavo, gabendama bombą iš Kaukazo į Maskvą.

Teroristai, kurie sekmadienį susprogdino bombą Volgogrado stotyje, greičiausiai ruošėsi keliauti į sostinę, kurios gatvėse ir aikštėse Naujųjų Metų išvakarėse susirinks minios žmonių.

Naktį, kai policininkai ir taip turi daug darbo su girtais besilinksminančiais maskviečiais, sprogdintojai gali daug lengviau patekti kad ir į perpildytą Raudonąją aikštę.

Išpuolių organizatoriai supranta, kad terorizmo aktas Rusijos sostinėje sukels daug didesnį rezonansą nei tokio pat dydžio tragedija Kaukaze. Pasaulis jau priprato, kad ten vis dar liejasi kraujas. O sprogimas Maskvoje gali išgąsdinti žmones, ketinančius atvykti į olimpiadą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

04:21:41
03:54
07:18

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min