Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 19d. 19:01

Ar Lietuva tolsta nuo Amerikos?

Donaldas Trumpas ir Dalia Grybauskaitė
„Scanpix“/AP nuotr. / Donaldas Trumpas ir Dalia Grybauskaitė

Nejaugi Lietuva ruošiasi išsižadėti artimų ryšių su svarbiausia savo užsienio politikos partnere – Jungtinėmis Valstijomis? Pastaruoju metu šis klausimas užduodamas vis dažniau: ypač po to, kai Lietuva balsavo už Donaldo Trumpo administracijai nepalankią Jungtinių Tautų rezoliuciją dėl Jeruzalės, kaip Izraelio sostinės, pripažinimo, o premjeras Saulius Skvernelis ėmė siūlyti atnaujinti tarpvyriausybinius ryšius su Rusija.

Kai kurie apžvalgininkai ženklus, bylojančius apie Lietuvos ir JAV interesų užsienio politikos srityje išsiskyrimą, vertina kaip bandymą erzinti mus maitinančią, saugančią, globojančią ranką ir įžvelgia kone politinę savižudybę: juk būtent Jungtinės Valstijos ir jų karinė galia yra pagrindinis Lietuvos nepriklausomybės, demokratijos ir stabilumo garantas. Vis dėlto šis modelis kiek per primityvus, kad juo remiantis būtų galima vertinti gana specifinius Lietuvos siekius itin daugialypės JAV išorės politikos atžvilgiu.

Gana didelę dalį Lietuvos nepriklausomybės laikotarpio tarp mūsų šalies diplomatų ir valstybės vadovų vyravusias nuotaikų išties galima pavadinti pro amerikietiškomis. Dar Sąjūdžio laikais Lietuva užmezga glaudų ryšį su lietuvių išeivija kitapus Atlanto ir JAV vadovybe, šį ryšį sutvirtina JAV parama jaunai Lietuvos valstybei, jos kariuomenei ir ekonomikai.

Bene aukščiausias Lietuvos ir JAV suartėjimo laipsnis pasiekiamas Valdo Adamkaus ir George'o W.Busho prezidentavimo laikotarpiu: jo metu Jungtinės Valstijos patikina, kad „kiekvienas, pasirinkęs Lietuvą savo priešu, taps ir Jungtinių Valstijų priešu,“ praktiškai šis teiginys įtvirtinamas priimant Lietuvą į NATO, o ši bent jau simboliškai atsidėkoja remdama JAV karines operacijas Irake ir siųsdama ten savo pajėgas.

Atrodytų, kad kaip įmanoma glaudesnis bendradarbiavimas su JAV turėtų būti Lietuvos diplomatijos paradigma. Tik ar šiandieninės Donaldo Trumpo valdomos JAV užsienio politikos gairės ir diplomatinis aparatas tokie patys, su kuriais mūsų šalis pratusi ir linkusi bendradarbiauti? Deja, ne, ir tai jau ne Lietuvos vadovų ar užsienio reikalų ministerijos tarnautojų kaltė.

Šv. Mišios už prezidento Valdo Adamkaus šeimą bei sambūrio „Gerumo ąžuolas“ narius
Šv. Mišios už prezidento Valdo Adamkaus šeimą bei sambūrio „Gerumo ąžuolas“ narius

Netikėtas pokytis?

Pirmoji priežastis, kodėl D.Trumpo administracijos užsienio politika „nesiklijuoja“ su Lietuvos interesais, – ideologinė. Lietuva pratusi šlietis prie neokonservatoriškosios tradicijos Amerikos užsienio politikos formuotojų. Šios dvidešimtajame amžiuje susiformavusios politinės srovės, įtakingos JAV Respublikonų partijos viduje, pamatas – tikėjimas moralinių kelrodžių svarba užsienio politikoje.

Neokonservatoriai tiki, kad Jungtinės Valstijos turi naudotis savo karine, diplomatine ir ekonomine galia tam, kad pasaulyje skleistų demokratijos ir laisvės idėjas, kitaip tariant, darytų tai, kas teisinga ir gera. Amerikoje ši idėja dažnai kritikuojama dėl paprastos priežasties: kai politikai ima skirstyti pasaulyje vykstančius reiškinius į juoda ir balta, gera ir bloga, galima nesunkiai nusiristi iki savivalės ir katastrofų.

Vis dėlto Lietuvos gėrio ir blogio supratimas su neokonservatyviųjų respublikonų pasaulėžiūra daugeliu klausimų visuomet sutapo: ypač santykių su Rusija srityje, dažnai ir Artimuosiuose Rytuose.

Vis dėlto Lietuvos gėrio ir blogio supratimas su neokonservatyviųjų respublikonų pasaulėžiūra daugeliu klausimų visuomet sutapo: ypač santykių su Rusija srityje, dažnai ir Artimuosiuose Rytuose.

D.Trumpo užsienio politika – visiškai priešinga neokonservatoriškiems idealams. Pergalę rinkimuose jam atnešęs šūkis „Amerika – pirmiausia“ savaime bylojo apie naujojo JAV lyderio siekį „išlaisvinti“ pirmąją pasaulio ekonomiką nuo kitados prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų ir nebeužsiimti tarptautine labdara demokratijos vardan. Praktikoje tai patvirtino D.Trumpo pareiškimas apie Amerikos pasitraukimą iš Paryžiaus Klimato susitarimų, sušvelnėjusi retorika Rusijos atžvilgiu ir dar stipresnis spaudimas partneriams Europoje dėl NATO gynybos finansavimo (magiškieji du procentai nuo BVP).

Neokonservatoriškasis Respublikonų partijos sparnas (su kuriuo ir šiandien Lietuvos diplomatai ir vyriausybininkai palaiko neblogus santykius) nuo pat pirmųjų Trumpo kampanijos dienų ėmė jam atvirai oponuoti : tai aiškiai parodė ir tokie partijos autoritetai kaip Bushų šeima, buvusi valstybės sekretorė Condoleezza Rice ar senatorius Johnas McCainas (būtent pastarasis vadovavo JAV Kongreso delegacijai atvykusiai „raminti“ Lietuvos iškart po Donaldo Trumpo išrinkimo).

Taigi galbūt Lietuva tiesiog lieka ištikima savo artimiausiems ideologiniams sąjungininkams JAV viduje, kurie, nepaisydami partinės priklausomybės, ir patys nedvejodami griauna kai kuriuos Trumpo administracijos planus Kongrese?

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas

Stabilumą praradusi partnerė

Kita problema – susijusi su „techninėmis“ D.Trumpo užsienio politikos detalėmis. Lietuva įpratusi pasikliauti JAV kaip stabilia ir profesionalia užsienio politikos partnere. Tik štai abiejų šių komponentų D.Trumpo administracijos diplomatijoje gerokai mažiau nei įprasta.

Dar savo karjeros verslo pasaulyje metu D.Trumpas išleido knygą pavadinimu „Sandorio menas“, kurioje rašo, kad geriausią sandorį pasiekti gali tada, kai esi nenuspėjamas. Panašu, kad šią taisyklę D.Trumpas tiesiogiai taiko ir užsienio politikoje: pareiškimas dėl JAV atstovybės perkėlimo iš Tel Avivo į Jeruzalę, protu nesuvokiamas apie situaciją Vidurio Rytuose bent kiek nusimanantiems diplomatams, – bene geriausias to pavyzdys.

Panašu, kad JAV prezidentui diplomatai apskritai atrodo menkai reikalingi: jo prezidentavimo laikotarpiu Valstybės departamento (Užsienio reikalų ministerijos atitikmens JAV) biudžetas jau nurėžtas trisdešimčia procentų, daugybė ambasadorių postų iki šiol likę tušti, o D.Trumpo tviterio paskyra tapusi bene svarbiausia diplomatinių santykių platforma.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas

Kinijos Komunistų partijos lyderis Xi Jinpingas vieną dieną išvadinamas „parazitinės valstybės vadu,“ o kitą – „šauniu vyruku, kuris žino, ką daro.“

Lietuvai, ieškančiai stabilumo garantijų, šis diplomatinis chaosas nėra palankus ir parama jam prieštarautų ilgalaikiams mūsų šalies siekiams.

Pasaulio lyderiai ima suvokti, kad JAV malonė šiandien pelnoma ne dėl bendrų ilgalaikių strateginių tikslų, o kuo pompastiškiau priimant JAV vadovą užsienio vizitų metu: su kuo ilgesniu raudonu kilimu, šūkaujančiomis miniomis, fanfaromis ir įspūdinga neoficialiąja programa. Lietuvai, ieškančiai stabilumo garantijų, šis diplomatinis chaosas nėra palankus ir parama jam prieštarautų ilgalaikiams mūsų šalies siekiams.

Taigi, ar Lietuva užsienio politikos srityje tolsta nuo Amerikos? Veikiau pati D.Trumpo Amerika tolsta nuo visko, kam iki šiol buvo įsipareigojusi. Sveikas protas, be abejo, sako, kad tai skirtumai neturėtų tapti pagrindu įsidrąsinusios Lietuvos arogancijai JAV atžvilgiu: Lietuvai draugai reikalingi ir geresnio draugo už Jungtines Valstijas mūsų šalis artimiausiu metu neras.

Tačiau šis draugas, regis, išgyvena maištingos paauglystės etapą, todėl ir elgtis su juo reikia atsargiai: demonstruoti palankumą ir stabilumą, tačiau nepulti tenkinti kiekvienos jo užgaidos ir ruoštis tiems laikams, kai paauglystės laikotarpis bus pergyventas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dviguba pilietybė: skautas Aivaras lietuviškai kalba jau su čekišku akcentu (1)

Gyvenimas

„Lanvin“ vyriausioji dizainerė E.Čekanavičiūtė – apie modelių išnaudojimą, greitąją madą ir paryžietes

Aktualu

Sinoptikas perspėja vairuotojus ir pėsčiuosius: formuosis ledas, jį paslėps sniegas

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Duokite tikrų atsivertimo vaisių!

Sportas

Kaip atsarginiu „Žalgiryje“ laikytas gynėjas iš vilniečių atėmė du titulus

Aktualu

Blaivumo patikros vengęs vairuotojas nuo pareigūnų bandė slėptis pas Gegužinės ugniagesius

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Verslas

Dirbęs Londono metro emigrantas grįžo su stuburo trauma: bent jau gydymas Lietuvoje nekainavo

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Sportas

Bokso vakarėlis – daugiausiai uždirbantis kovotojas C.Alvarezas sudorojo britą

Verslas

Statybos inspekcija: aikštelės prie „Megos“ įrengtos be leidimo, kas statė – neaišku

Gyvenimas

S.Petrunina apie atsakingą vartojimą ir Kalėdas be išlaidų: „Papuošti namus paprasta“

Sportas

Naujas rekordas – tiek kalėdiškai persirengusių bėgikų Vilnius dar neregėjo

Sportas

Super ketvertas: Lietuvos estafetė pagerino šalies rekordą ir plauks finale

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Gyvenimas

Gyvenimas ant ribos: „dovana“, kurią gauna alkoholikų vaikai

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Aktualu

Veterinarijos institute bakterijų turinti mėsa už kyšius virsdavo švaria

Kultūra

Giedrė Kazlauskaitė: Vaikai

Naujienos

Aktualu

Dviguba pilietybė: skautas Aivaras lietuviškai kalba jau su čekišku akcentu (1)

Gyvenimas

„Lanvin“ vyriausioji dizainerė E.Čekanavičiūtė – apie modelių išnaudojimą, greitąją madą ir paryžietes

Aktualu

Sinoptikas perspėja vairuotojus ir pėsčiuosius: formuosis ledas, jį paslėps sniegas

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Duokite tikrų atsivertimo vaisių!

Sportas

Kaip atsarginiu „Žalgiryje“ laikytas gynėjas iš vilniečių atėmė du titulus

Aktualu

Blaivumo patikros vengęs vairuotojas nuo pareigūnų bandė slėptis pas Gegužinės ugniagesius

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Verslas

Dirbęs Londono metro emigrantas grįžo su stuburo trauma: bent jau gydymas Lietuvoje nekainavo

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Sportas

Bokso vakarėlis – daugiausiai uždirbantis kovotojas C.Alvarezas sudorojo britą

Verslas

Statybos inspekcija: aikštelės prie „Megos“ įrengtos be leidimo, kas statė – neaišku

Gyvenimas

S.Petrunina apie atsakingą vartojimą ir Kalėdas be išlaidų: „Papuošti namus paprasta“

Sportas

Naujas rekordas – tiek kalėdiškai persirengusių bėgikų Vilnius dar neregėjo

Sportas

Super ketvertas: Lietuvos estafetė pagerino šalies rekordą ir plauks finale

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Gyvenimas

Gyvenimas ant ribos: „dovana“, kurią gauna alkoholikų vaikai

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Aktualu

Veterinarijos institute bakterijų turinti mėsa už kyšius virsdavo švaria

Kultūra

Giedrė Kazlauskaitė: Vaikai

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min