Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2010 sausio 9d. 23:11

Teorijos: ar Osama bin Ladenas vis dar gyvas?

O.bin Ladenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / O.bin Ladenas
Ieškomiausias žmogus pasaulyje, „al Qaeda“ teroristų tinklo lyderis Osama bin Ladenas mirė prieš 8 metus per mūšį Tora Bora kalnuose Afganistane nuo JAV kariškių bombos, arba nuo sunkios inkstų ligos. Bent jau taip teigia sąmokslo teorijos.

JAV prezidento Baracko Obamos patarėjas Afganistano ir Pakistano klausimais Bruce Riedelas, kuris yra susipažinęs su žvalgybos medžiaga dėl O.bin Ladeno paieškos, teigia, kad jo pėdsakai jau ne atšalę, o „užledėję“. „Mes visiškai nenumanome, kur jis yra“, – sakė jis.

Visą dešimtmetį O.bin Ladenas sugeba išvengti galingiausios pasaulio valstybės žvalgybos ir didžiausios paieškos žmonijos istorijoje. Todėl ši istorija jau spėjo apaugti gandais ir paskalomis.

Sąmokslo teorijų autoriai teigia, kad JAV žvalgyba kuria „blogiečio“ O.bin Ladeno pareiškimus, kad pateisintų savo karą prieš terorizmą Afganistane, Irake ir turėtų pasiteisinimą amerikiečiams. Tačiau ar labiausiai ieškomas asmuo pasaulyje vis dar yra gyvas? Tai bandė išsiaiškinti BBC laida „The Conspiracy Files“ (liet. „Konspiracijos failai“), analizuodama O.bin Ladeno įrašus.

Autentiškumas kelia abejonių

Iš viso nuo 2001-ųjų rugsėjo 11-osios išplatinta per 40 O.bin Ladeno įrašų, daugiausia – garsinių. Daugumoje jų minimi neseniai nutikę įvykiai ar su jais susiję dalykai, pavyzdžiui, dviejuose paskutiniuose įrašuose O.bin Ladenas mini naujai išrinktą JAV prezidentą Baracką Obamą.

Nors „al Qaeda“ kartkartėmis vis dar paviešina vaizdo ir garso įrašus, kuriuose esą kalba O.bin Ladenas, dėl jų autentiškumo kyla abejonių.

„Nė vieno jų (įrašų – aut. past.) autentiškumo neįmanoma įrodyti. Mažiausiai trys iš jų, kaip paaiškėjo, beveik neabejotinai yra padirbti. Tačiau jei kažkas klastoja O.bin Ladeno įrašus, tai leidžia manyti, kad visi įrašai gali būti suklastoti“, – teigia buvęs teologijos profesorius, nagrinėjantis rugsėjo 11-osios atakų aplinkybes, Davidas Ray Griffinas.

Kaip pavyzdį jis pateikia 2001-ųjų lapkritį išplatintą video medžiagą, kurioje O.bin Ladenas prisipažįsta organizavęs rugsėjo 11-osios išpuolius. Anot D.R.Griffino, O.bin Ladenas šiame vaizdo įraše atrodo gerokai pasikeitęs, lyginant su ankstesniu įrašu: storesnis, jo pirštai trumpesni, be to, jis rašo kita ranka. Jis taip pat pastebi, kad „al Qaeda“ apskritai vos kelis kartus yra prisiėmusi atsakomybę už teroristinius išpuolius.

Dauguma O.bin Ladeno pareiškimų yra garsiniai įrašai – nuo 2001-ųjų išplatinti vos du vaizdo įrašai, kuriuose jis nufilmuotas kalbantis. D.R.Griffinas teigia, kad abu jie yra netikri.

„Scanpix“ nuotr./Osamos Bin Ladeno kalba po įvykių.
O.Bin Ladeno kalba.

Pasak jo, 2004-ųjų spalį, iškart po JAV prezidento rinkimų, išplatintame garso pareiškime trūksta religinės retorikos, kurios buvo gausu ankstesniame pareiškime. D.R.Griffino nuomone, šis vaizdo įrašas padėjo George‘ui W.Bushui užsitikrinti antrąją kadenciją JAV prezidento poste.

Tačiau daugiausia dėmesio sulaukė 2007-ųjų rugsėjį išplatintas pareiškimas, kurį D.R.Griffinas vadina „Juodabarzdis: teroristo įrašas“. O.bin Ladenas šiame įraše jau nebe pilka ilga barzda, kaip anksčiau, o juoda ir gerokai trumpesne. Be to, kai kuriose vietose vaizdas trūkčioja, nors garsas girdimas nuolat – sutapimas ar ne, garsas nutrunka tose vietose, kur kalbama apie to meto įvykius bei paminimos metinės. Todėl D.R.Griffinas mano, kad šis įrašas yra sumontuotas – kompiuteriu įrašytas garsas, o vaizdas pritaikytas prie jo.

Klastoja „al Qaeda“ ar JAV?

Buvęs CŽV agentas Robertas Baeris taip pat mano, kad šis įrašas gali būti neautentiškas, tačiau atmeta svarstymus, kad jį galėjo padirbti JAV žvalgyba – jo nuomone, netikrus įrašus platinti suinteresuota pati „al Qaeda“.

BBC paprašė buvusio Didžiosios Britanijos karinių oro pajėgų vaizdo įrašų specialisto Andy Laws palyginti neginčijamai originalų 1998-aisiais darytą O.bin Ladeno įrašą su 2001-ųjų „prisipažinimo įrašu“ ir 2007-ųjų „juodabarzdžiu“. Jo nuomone, O.bin Ladenas 2001-ųjų įraše atrodo storesnis todėl, kad šis įrašas buvo redaguotas – šone pridėti angliški titrai, o vaizdas suspaustas. Tai, kad po 6 metų jo išvaizda pasikeitė, jo taip pat nestebina – A.Lawso nuomone, visuose įrašuose yra nufilmuotas tas pats asmuo, O.bin Ladenas.

Mes visiškai nenumanome, kur jis yra, – sakė B.Riedelas.Be to, A.Lawso teigimu, nerealu galvoti, kad JAV žvalgyba ar kitos tarnybos bandytų gaminti suklastotus įrašus. „Technologijos šiais laikais leidžia tai padaryti, bet tai nepraslystų tyliai. Tam reikėtų nemažos komandos žmonių, ir iki dabar yla tikrai būtų išlindusi iš maišo“, – sakė jis.

O.bin Ladeno paieškos skyrių įkūręs ir kurį laiką jam vadovavęs buvęs CŽV pareigūnas Mike‘as Scheueris mano, kad O.bin Ladenas vis dar yra gyvas. „Kaskart savo įrašuose jis pamini kažką susijusio su to meto įvykiais. Be to, JAV Nacionalinio saugumo agentūra ir Didžiosios Britanijos vyriausybinė ryšių valdyba yra labai patyrusios balso atpažinime“, – sakė M.Scheueris.

Kitas buvęs CŽV agentas Artas Kelleris buvo dar tiesmukesnis: „Manau, tos konspiracijos teorijos, esą (O.bin Ladenas) yra miręs, yra juokingos.“

„Kartais lengviau paaiškinti dalykus sąmokslu, nei priimti sunkią realybę. Šiuo atveju, sunki realybė yra tai, kad mes bandome dirbti, ko gero, blogiausioje vietoje pasaulyje ir ieškome asmens, kuris yra labai klastingas, nepagaunamas ir deda visas pastangas, kad nepakliūtų į mūsų akiratį“, – sakė A.Kelleris.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min