Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 20d. 17:58

Ar pavyks į Ukrainos parlamentą sugrįžti rokeriui Sviatoslavui Vakarčiukui?

Sviastoslavas Vakarčiukas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Sviastoslavas Vakarčiukas

Atsisakęs dalyvauti prezidento rinkimuose ir taip nuvylęs rėmėjus, Ukrainos rokeris Sviatoslavas Vakarčiukas gegužės viduryje paskelbė kuriantis partiją, su kuria sieks laimėti vietų parlamente. Tačiau politologai jo šansus vertina dvejopai: vieni tikina, kad prarastas populiarumas sugrįš, kiti teigia, kad poreikį politikoje matyti naujus veidus patenkino naujasis prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Kai Rusija griauna mūsų saugumą,.. sena politika ėda šalį iš vidaus. Mes, partija „Holos“, einame į parlamentą sunaikinti seną politiką ir sukurti naują – politiką, kuri atneš mums realių pokyčių“, – ketvirtadienį paskelbdamas apie dalyvavimą rinkimuose kalbėjo 44 metų amžiaus S.Vakarčiukas.

Roko grupės „Okean Elzy“ lyderis išvardijo penkis svarbiausius naujai susikūrusios partijos prioritetus.

„Pirma: Ukrainos piliečių interesai – svarbiausi. Antra: egzistencinis Ukrainos pasirinkimas – Europa. Trečia: vienas įstatymas visiems. Ketvirta: laisva ekonomika be oligarchų. Penkta: Ukrainos piliečiams atskaitinga valdžia“, – kalbėjo S.Vakarčiukas.

Sudaužė rinkėjų viltis?

Dar prieš metus buvo kalbama, kad S.Vakarčiukas dalyvaus prezidento rinkimuose. Nors atlikėjas ir aktyvistas nuomonių apklausose buvo vienas iš lyderių, sausio pabaigoje jis išsklaidė visas abejones: pareiškė nesieksiantis šalies vadovo posto, nes esą dėvėdamas džinsus jis gali nuveikti daugiau nei ryšėdamas kaklaraištį.

2019-ųjų balandį Kučerivo demokratinių iniciatyvų fondo (KIIS) atliktos apklausos duomenimis, už hipotetinę S.Vakarčiuko partiją buvo pasiruošę balsuoti 1,5 proc. apsisprendusių rinkėjų, nors prieš metus šis skaičius siekė 8,6 proc.

Pasak neweasterneurope.eu, akivaizdu kad atsisakęs dalyvauti prezidento rinkimuose S.Vakarčiukas nuvylė visuomenę: prieš metus jį teigiamai vertino 38 proc. ukrainiečių, šį balandį – 25,4 proc.

„Paskelbęs apie ketinimus dalyvauti parlamento rinkimuose jis susigrąžins tokį pat palaikymo lygį, kokį turėjo prieš šešis mėnesius“, – portalui prognozavo ukrainiečių sociologas ir KIIS direktorius Volodymyras Paniotto.

Politologas Oleksandras Antoniukas fakty.com.ua tikino, kad S.Vakarčiukas ir partija „Holos“ turi šansų perlipti 5 proc. balsų slenkstį, reikalingą norint patekti į parlamentą.

„Atsižvelgiant į tai, kad šioje rinkimų kampanijoje dominuos emocinis, o ne racionalus komponentas, neatmesčiau Vakarčiuko šansų. Ukrainoje jau susiformavo liberalaus tipo rinkėjų bazė. Ji reikalauja politinės jėgos, naujų lyderių, naujų idėjų ir turinio, taip pat teisingos naujos komunikacijos“, – teigė jis.

„RIA Novosti“ nuotr./Sviastoslavas Vakarčiukas
„RIA Novosti“ nuotr./Sviastoslavas Vakarčiukas

Naujų veidų poreikis

Pasak O.Antoniuko, Ukrainos visuomenė politikoje nori matyti naujus veidus. Politologas teigimu, balandį prezidentu išrinktam komikui Volodymoro Zelenskio sėkmė šypsojosi todėl, kad šalies politinis istablišmentas prarado rinkėjų pasitikėjimą. Ukrainiečiai nusivylė ne tik Petro Porošenka, bet ir buvusia premjere Julija Tymošenko, buvusiu gynybos ministru Anatolijumi Gricenka ir t.t.

Naujausios „Rating Sociological Group“ atliktos apklausos duomenimis, daugiausia rinkėjų – 39,9 proc. – ketina balsus atiduoti už V.Zelenskio partiją „Tautos tarnas“. 10,9 proc. rinktųsi prorusišką „Opozicijos platformą – Už gyvenimą“, už P.Porošenkos bloką „Solidarumas“ balsuotų 10,6 proc. rinkėjų, o J.Tymošenko Visų ukrainiečių sąjungą „Tėvynė“ (Batkivščina) – 9,1 proc.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka ir Julija Tymošenko
AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka ir Julija Tymošenko

Žurnalistams ir politikos analitikams prognozuojant, kad būtent „Holos“ gali tapti pagrindine „Tautos tarno“ varžove, politologė Marija Zolkina euromaidanpress.com teigė, jog naujų veidų poreikį jau patenkino V.Zelenskio partija, todėl S.Vakarčiuko šansai patekti į parlamentą – menki.

Demokratinių iniciatyvų fondo vadovė Iryna Bekeškina pastebi, kad S.Vakarčiuko sėkmė gali priklausyti nuo to, kiek jis bus matomas prieš rinkimus.

„Sėkmei reikia dviejų prielaidų: ar jo komandoje bus žymių ir autoritetingų žmonių, ir ar jis turės maksimalias galimybes rodytis žiniasklaidoje“, – mano I.Bekešina.

Tiesa, S.Vakarčiuko kortas galėjo sumaišyti pirmadienį V.Zelenskio paskelbtas sprendimas paleisti Aukščiausiąją Radą ir sušaukti išankstinius rinkimus. Jei galiausiai bus pasirašytas dekretas dėl pirmalaikio balsavimo, kampanija galėtų sutrumpėti vos iki dviejų mėnesių.

Savo ruožtu politologas Oleksandras Garanas atkreipė dėmesį į didžiulę S.Vakarčiuko laukiančią konkurenciją.

„Prezidento rinkimų kampanijos metu jis per ilgai atidėliojo savo sprendimą, nebuvo savimi užtikrintas, todėl prarado nemažą dalį reitingų... Jis gali bandyti sukurti liberalų-reformistų jėgą, tačiau turėtų suprasti, kad konkurencija – labai didelė. Jis žaidžia post-Maidano lauke, provalstybiniame elektorate, kuriame jau yra daugybė politinių jėgų”, – O.Garanas sakė kanalui ZIK.

Skeptiškas V.Zelenskio atžvilgiu

V.Zelenskis 2018 metais ragino S.Vakarčiuką pagaliau paskelbti sprendimą dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose ir išreiškė jam paramą. Vis dėlto, S.Vakarčiukas naująjį prezidentą vertina skeptiškai.

Anksčiau rokeris rašė, esą neteisinga V.Zelenskiui kalbėti apie kovą su oligarchais, kai pats yra susijęs su vienu iš jų. Akivaizdu, kad tai – užuomina į prezidento ryšius su oligarchu Ihoriu Kolomoiskiu, kuriam priklausančiame kanale transliuojami V.Zelenskio projektai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Oligarchai ir jų kandidatai: kas yra kas Ukrainos prezidento rinkimuose?

Paskelbdamas apie dalyvavimą rinkimuose S.Vakarčiukas sakė, kad jo partija iš ankstesnių prezidentų gavo karčių pamokų, todėl nededa daug vilčių į V.Zelenskį, kurį apibūdino kaip „naują vardą Bankovos (gatvėje)“. Čia yra įsikūrusi prezidento administracija.

„Jei prezidentas pasiūlys pokyčius, mes stengsimės dėl didesnių pokyčių. Jei prezidentas išduos savo rinkėjus, mes priversime jį už tai atsakyti“, – kalbėjo S.Vakarčiukas.

Politikoje – ne naujokas

S.Vakarčiukas politikoje nėra naujokas. 2007 metais jis su tuometinio prezidento Viktoro Juščenkos partija „Mūsų Ukraina“ pateko į Aukščiausiąją Radą, tačiau parlamentaras išbuvo vos vienerius metus – atsistatydino.

„Politinis gyvenimas šalyje susiaurėjo iki nuožmios kovos dėl valdžios“, – jis kalbėjo 2008-ųjų rugsėjį.

O.Antoniukas: „Vakarčiukas tada atsistatydino, nes nematė savęs politikoje ir konfliktuose, kurie vyko parlamente. Praėjo dešimt metų, galbūt jis jau subrendo. Bent jau aiškiai supranta, kur eina.“

„Vakarčiukas tada atsistatydino, nes nematė savęs politikoje ir konfliktuose, kurie vyko parlamente. Praėjo dešimt metų, galbūt jis jau subrendo. Bent jau aiškiai supranta, kur eina“, – fakty.com.ua sakė O.Antoniukas.

Užkarpatėję gimęs ir Lvove fizikos mokslų daktaro laipsnį įgijęs S.Vakarčiukas muzikanto karjerą pradėjo 1994 metais su grupe „Okean Elzy“. 2013-aisiais ji koncertavo Euromaidano protestuose.

2018 metais vieši S.Vakarčiuko pasisakymai apie reformas, šalies valdymą, rinkimų procesus ir kitus valstybės reikalus išprovokavo gandus, kad jis dalyvaus prezidento rinkimuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Video

02:12
39:35
01:36

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie 15min