Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 22d. 23:00

Ar Rusija moka JAV žaliųjų judėjimams už skalūnų dujų paieškų blokavimą?

Protestas prieš hidraulinį uolienų plėšymą
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestas prieš hidraulinį uolienų plėšymą

Pamirškite apie kalbas dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus ar Donaldo Trumpo komandos narių galimus ryšius su Kremliumi, siūlo „The Daily Signal“. Esą kur kas rimčiau Maskva veikia JAV ir Europos energetikos rinkose, kur žaliųjų rankomis blokuoja skalūnų dujų paieškas. Tokius kaltinimus pažėrė du Kongreso nariai iš Teksaso, atsiuntę laišką JAV iždo sekretoriui Stevenui Mnuchinui.

„Twitter“ nuotr./JAV Atstovų rūmų narys Lamaras Smithas
„Twitter“ nuotr./JAV Atstovų rūmų narys Lamaras Smithas

Laiške Atstovų rūmų Mokslo komiteto vadovai Lamaras Smithas ir Randy Weberis rašo apie „slaptą antiskalūninę kampaniją“, kuri esą palieka „labai neryškų pėdsaką dokumentuose“.

Politikai cituoja savo šaltinius, kurie teigia, kad Rusijos vyriausybė yra „susimokiusi“ su aplinkosaugos grupėmis. Šios skleidžia „dezinformaciją“ ir „propagandą“ prieš hidraulinį skaldymą („fracking“) – šis procesas leidžia lengviau pasiekti dujų telkinius.

Tarp tokių šaltinių – buvęs NATO generalinis sekretorius, kuris, anot laišką pasirašiusių respublikonų Kongreso narių, teigė: „Rusija aktyviai palaiko ryšius su vadinamosiomis nevyriausybinėmis aplinkosaugos organizacijomis, kurios pasisako prieš skalūnų dujų išgavimą.

AM nuotr./Skalūnų gavyba
AM nuotr./Skalūnų gavyba

Taip elgiamasi siekiant išlaikyti priklausomybę nuo importuojamų rusiškų dujų.“

Nesunku pamatyti, kad naudingiausias skalūnų dujų paieškų sumažėjimas būtų Rusijai ir „Gazprom“.

Iždo sekretoriui S.Mnuchinui aiškinama, kad antiskalūninė kampanija paremta grėsmių aplinkai ir sveikatai išpūtimu bei siekia neleisti JAV kompanijoms vykdyti skalūnų dujų paieškos ir išgavimo projektų.

O iš tokių Rusijos finansuojamų aktyvistų veiksmų daugiausiai naudos gauna būtent Rusijos valstybinė dujų milžinė „Gazprom“.

„Nesunku pamatyti, kad naudingiausias skalūnų dujų paieškų sumažėjimas būtų Rusijai ir „Gazprom“, – rašoma laiške ir raginama kruopščiai ištirti tokius ryšius tarp Kremliaus ir aplinkosaugos aktyvistų Amerikoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“

Beje, tarp aukštų dabartinių ir buvusių JAV vyriausybės atstovų, matančių ryšį tarp Rusijos ir aplinkosaugos organizacijų, pasisakančių prieš hidraulinį skaldymą, yra ir buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton, kuri pernai kovojo su Donaldu Trumpu prezidento rinkimuose.

2014 metais sakydama „privačią kalbą“, H.Clinton aptarė Rusijos teikiamą finansinę paramą aplinkosaugos organizacijoms. Šios kalbos turinys atsidūrė ir „WikiLeaks“ paviešintuose Demokratų partijos dokumentuose.

„Mes kovojome su Rusija, kuri oligarchų ir kitų rankomis pirko žiniasklaidą. Mes net kovojome su apsimetėliškomis aplinkosaugos grupėmis.

Man ir pačiai labai rūpi aplinkosauga, bet tas grupes rėmė Rusija, kad jos priešintųsi viskam: „Ak, tas dujotiekis, tie skalūnai.“ Visa tai pinigais rėmė Rusija“, – toje kalboje teigė H.Clinton.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton
AFP/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton

Tiesa, privalu pabrėžti, kad tiek L.Smithas, tiek R.Weberis yra kritikuojami dėl sąsajų su didžiosiomis JAV naftos ir dujų kompanijomis. Abu jie neigia žmonijos įtaką klimato kaitai.

Skelbiama, kad iš Rusijos per „Klein Ltd.“ į JAV veikiančią nevyriausybinę organizaciją „Sea Change Foundation“ yra nutekėję dešimtys milijonų dolerių.

Be to, skalūnų dujų išgavimo procesas tikrai nėra tobulas ir kenkia aplinkai, nors konservatyvūs tyrimų centrai, ypač „Heritage Foundation“ tikina, kad hidraulinis skaldymas yra „saugus ir efektyvus“.

Tačiau Rusija akivaizdžiai išpučia skalūnų dujų išgavimo grėsmę, teigia respublikonai. Be to, Kremlius neva veikia nepalikdamas dokumentuotų pėdsakų – pinigai pumpuojami per priedangos kompaniją „Klein Ltd.“ Bermudoje.

Esą iš Rusijos per „Klein Ltd.“ į JAV veikiančią nevyriausybinę organizaciją „Sea Change Foundation“ yra nutekėję dešimtys milijonų dolerių. Vien 2010-2011 metais – 23 mln. dolerių.

Štai visas JAV Kongreso narių respublikonų laiškas šalies iždo sekretoriui S.Munchinui:

Hidraulinis skaldymas ir skalūninės dujos sukėlė tikrą bumą JAV bei tapo grėsme Rusijos dominavimui pasaulinėje dujų ir naftos eksporto rinkoje.

Apie 68 proc. viso Rusijos eksporto sudaro naftos produktai, kurie daugiausia keliauja į Rytų Europą. Bet praėjusį mėnesį JAV išsiuntė į Lenkiją pirmąjį tanklaivį su amerikietiškomis suskystintomis dujomis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min