Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2020 07 21, 23:02

Ar susivienijusios moterys Baltarusijoje sukels revoliuciją?

Gegužę Aliaksandras Lukašenka tikino, kad moteris negali būti Baltarusijos prezidente. Liepą į kandidatės Svetlanos Tichanovskajos mitingą susirinko tūkstančiai žmonių. Vis dėlto vaikų atėmimu bauginamos S.Tichanovskajos šansai prezidento rinkimuose nėra dideli.
Veronika Cepkalo, Svetlana Tichanovskaja, Marija Kolesnikova
Veronika Cepkalo, Svetlana Tichanovskaja, Marija Kolesnikova / TASS nuotr.

Gegužę suėmus pretendentą į kandidatus, populiarų tinklaraštininką Sergejų Tichanovskį, savo iniciatyvinę grupę užregistravo jo žmona Svetlana Tichanovskaja, kuriai netikėtai leista dalyvauti prezidento rinkimuose.

Kalbėdamos apie „moterišką solidarumą“, prie S.Tichanovskajos kampanijos prisijungė Valerijaus Cepkalos, kuriam taip pat neleista dalyvauti rinkimuose, žmona Veronika Cepkalo, ir iš rinkimų eliminuoto Viktoro Babarykos kampanijos vadovė Marija Kolesnikova.

„Scanpix“/AP nuotr./Svetlana Tichanovskaja
„Scanpix“/AP nuotr./Svetlana Tichanovskaja

„Visi žino, kaip aš čia atidūriau – iš meilės savo vyrui“, – spaudos konferencijoje kalbėjo ką tik užregistruota kandidatė S.Tichanovskaja.

Lyties faktorius nėra svarbus

Nepriklausomas baltarusių žurnalistas Francišakas Viačorka mano, kad lyties faktorius neturėtų atbaidyti konservatyvių rinkėjų – esą patys konservatyviausi, „sovietinio mąstymo“ ir taip palaiko dabartinį šalies vadovą Aliaksandrą Lukašenką.

„Žmonės taip pyksta ant dabartinio režimo, ant Lukašenkos dėl to, kad nebuvo tinkamos politikos COVID-19, dėl jo keistų pasisakymų, jog jiems (lytis) neberūpi. Net priešingai. Dėl moterų koalicijos, dėl kultūrinio protesto, dėl visų kūrybinių iniciatyvų „Telegram“ ši kampanija yra tokia ypatinga ir galinga“, – sakė jis 15min.

Sekmadienį į S.Tichanovskajos mitingą susirinko tūkstančiai žmonių. Pasak žmogaus teisių organizacijos „Viasna“, šis skaičius siekė 7 tūkst., „Laisvosios Europos radijo“ žurnalistai skaičiavo apie 3-4 tūkst. dalyvių.

Pasak F.Viačorkos, žmonės mitinge S.Tichanovskają kartu su V.Cepkalo bei M.Kolesnikova sutiko kaip superžvaigždes.

Pati 37 metų amžiaus kalbų mokytoja S.Tichanovskaja tikino neturinti viešo kalbėjimo dovanos, ji neturi ir politinės patirties. Tačiau, pasak F.Viačorkos, žmonės į protestus jungiasi ne dėl S.Tichanovskajos politinių įgūdžių ar charizmos.

TASS nuotr./Aliaksandras Lukašenka
TASS nuotr./Aliaksandras Lukašenka

„Žmonės ateina į mirtingus ne dėl asmenybių, o todėl, kad nebenori Lukašenkos. Jie labai nori pokyčių. O Tichanovskajos vaidmuo yra būti tuo pereinamuoju asmeniu. Ir ji puikiai vaidina šį vaidmenį. Labai svarbu neleisti vyriausybei ją palaužti, išgąsdinti“, – sakė žurnalistas.

Režimas jau nusitaikė į jautriausią vietą – vaikus. Pirmadienį kandidatė „Laisvosios Europos radijui“ pripažino, kad dėl grasinimų jos 4 ir 10 metų vaikai buvo išgabenti į neįvardytą Europos Sąjungos (ES) šalį, juos lydi močiutė.

Baimintasi, kad S.Tichanovskają suėmus, vaikai būtų iš šeimos atimti.

Organizuoti decentralizuotai

Žurnalistas Felixas Lightas tviteryje rašė, kad V.Cepkalo, S.Tichanovskaja ir M.Kolesnikova galėtų pritraukti platų rinkėjų ratą.

„Tichanovskajos bazė tikriausiai yra provincijoje gyvenanti dirbančioji klasė, kažkada rėmusi Lukašenką. Tačiau dvi jos sąjungininkės ir kampanijos komanda yra pasiturinčios miestietės, kurios gavo naudos iš Lukašenkos vyriausybės, bet niekada neišmoko jos mylėti", – rašė F.Lightas.

V.Cepkalo – verslo plėtros vadovė įmonėje „Microsoft", kuri turi padalinį Minske, M.Kolesnikova – V.Babarykos kampanijos vadovė.

S.Tichanovskaja pasisako už politinių kalinių išlaisvinimą, naujų ir laisvų rinkimų organizavimą, referendumo dėl 1994-ųjų Konstitucijos, ribojusios prezidento galias, surengimą.

Ji tikino kaip prezidentė daugiausia dėmesio skirsianti tokioms problemoms kaip masinė emigracija, sveikatos apsauga, švietimas, kaimų ir mažų miestų atgaivinimas, koronaviruso plitimo lėtinimas.

Savo ruožtu analitikas Aleksandras Klaskovskis „The Moscow Times“ sakė, kad S.Tichanovskaja neturi jokių šansų nugalėti rinkimuose, „absoliučiai nėra pasiruošusi šiai misijai“.

„Scanpix“/AP nuotr./Svetlana Tichanovskaja
„Scanpix“/AP nuotr./Svetlana Tichanovskaja

„Be to, aplinkybės jai daro didelį spaudimą: jos vyras iš esmės yra režimo įkaitas kalėjime“, – teigė jis.

Anot F.Viačorkos, 2010 metais, kai šalyje taip pat vyko dideli protestai, Baltarusijos opozicija vis dar turėjo infrastruktūrą: biurus, regioninius koordinatorius, žiniasklaida buvo kur kas geresnės būklės.

„Po 2010-ųjų Lukašenka sukūrė sterialią politinę erdvę – neliko partijų“, – sakė žurnalistas.

F.Viačorkos teigimu, šiandien opozicija yra organizuota, bet decentralizuotu būdu. „Žmonės žino tikslą. Jie nusprendė: turėtumėme pamiršti apie skirtingas nuomones, mums tiesiog reikia pokyčių“, – sakė jis.

Žurnalistas pabrėžė, kad būtina išvengti potencialaus susidorojimo su protestuotojais. „Nes bet kokios naujos represijos, nauji politiniai kaliniai, naujas brutalus išvaikymas gatvėse nublokš mus atgal ir išgąsdins žmones“, – 15min tikino F.Viačorka.

Prezidentūra – ne moteriai?

Gegužės pabaigoje A.Lukašenka tikino, kad, priešingai nei Lietuvoje, Baltarusijoje prezidento posto moteris užimti negali. Pasak jo, Dalia Grybauskaitė „atėjo, pasišypsojo, pasėdėjo ir išėjo“.

„Pas mus konstitucija – ne moteriai [prezidentei]. Ir mūsų visuomenė dar nesubrendo balsuoti už moterį. Nes pas mus, pagal konstituciją, prezidentas turi stiprią valdžią“, – A.Lukašenką citavo naujienų agentūra BelTA.

Penktadienį paskelbtoje Amnesty International“ ataskaitoje Baltarusijos valdžia kaltinama nusitaikiusi į politikoje dalyvaujančias moteris „lytiniu pagrindu“.

„Baltarusijos valdžia demonstruoja veiksmus, kurie kvepia neapykanta moterimis“, – nurodė grupės direktorė Rytų Europai ir centrinei Azijai Marie Struthers.

Tačiau V.Cepkalo su A.Lukašenkos požiūriu nesutinka. „Nesame antrarūšės. Esame lygios vyrams ir tikime, kad laimėsime“ , – tikino ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min