Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 sausio 2d. 17:00

Arielis Sharonas – galios politikos „buldozeris“, perbraižęs Izraelio sienas

Arielis Sharonas
„Scanpix“ nuotr. / Arielis Sharonas
Buvęs Izraelio premjeras Arielis Sharonas, kuris jau aštuonerius metus yra komos būklės, buvo užkietėjęs jėgos šalininkas ir valstybininkas, kuris perbraižė žydų valstybės sienas ir iš pagrindų pakeitė Izraelio politinį vaizdą.

A.Sharono būklė pablogėjo, trinka jo gyvybinių organų veikla, ketvirtadienį pranešė ligoninė, kurioje jis guli nuo 2006 metų sausio 4 dienos, kai jį po insulto ištiko koma.

Šio 85 metų politiko karjera – išskirtinė ir prieštaringai vertinama – truko daugiau nei pusę amžiaus, o jos tikslas buvo ginti šalies saugumą.

A.Sharonas kartą nusprendė, kad Izraeliui reikia atsiskirti nuo palestiniečių ir vienašališkai nustatyti savo sienas. 2005 metų rugsėjį, po 38 metus trukusios okupacijos išvedęs Izraelio pajėgas ir naujakurius iš Gazos Ruožo, A.Sharonas paliko savo dešinės pakraipos partiją „Likud“ ir įkūrė centristų partiją, kuriai numatė, jo nuomone, istorinę užduotį.

Tačiau kai jį ištiko koma, Gazos Ruožo kontrolę perėmė islamistų judėjimas „Hamas“, kuris 2007-ųjų birželį sutriuškino jėgas, lojalias nuosaikiam palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui, ir kuris iš esmės įsteigė islamistų teritoriją Izraelio pasienyje.

A.Sharonas taip pat garsėja prieštaringai vertinama Izraelio 1982 metų invazija į Libaną, per kurią žuvo maždaug 20 tūkst. žmonių.

A.Sharonas taip pat garsėja prieštaringai vertinama Izraelio 1982 metų invazija į Libaną, per kurią žuvo maždaug 20 tūkst. žmonių.

2006 metais, po 34 dienas trukusio karo tarp Izraelio ir šiitų kovotojų grupuotės „Hizbollah“, tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms (JT), Libane buvo nutraukta ugnis. Pati „Hizbollah“ buvo įkurta po 1982 metų invazijos, kuriai A.Sharonas vadovavo kaip gynybos ministras.

A.Sharonas gimė 1928 metų vasario 27 dieną britų valdytoje Palestinoje. Jo tėvai buvo kilę iš Baltarusijos.

Pats save jis vienu žodžiu apibūdino autobiografijos pavadinimu: „Karys“.

Pirmą kartą premjeru jis buvo išrinktas 2001-ųjų vasarį, praėjus keliems mėnesiams po apsilankymo Al Aksos mečetės komplekse Jeruzalėje, kurį žydai vadina Šventyklos kalnu. Tas apsilankymas ir musulmonams, ir judėjams šventoje vietoje išprovokavo antrąjį palestiniečių sukilimą.

Nors jo administracija iš pradžių buvo laikoma didžiausia jėgos šalininke per Izraelio istoriją, mažiau nei po ketverių metų ji išvedė iš Gazos Ruožo pajėgas ir iškeldino iš ten naujakurius.

Plojimai ir nesutaikomi priešai

Šitas atsitraukimas iš 1967 metais okupuotos palestiniečių teritorijos pelnė A.Sharonui pagyrų visame pasaulyje, bet nesutaikomais priešais pavertė buvusius draugus ir sąjungininkus dešiniųjų nacionalistų stovykloje.

Kai 2006-aisiais A.Sharonas patyrė insultą, „Hamas“ pareiškė, kad Artimiesiems Rytams bus geriau be jo.

Tačiau niekas negalėjo išteisinti A.Sharono jo priešininkų palestiniečių akyse. Kai jis 2006-aisiais patyrė insultą, „Hamas“ netrukus pareiškė, kad Artimiesiems Rytams bus geriau be jo.

Jo kritikai Izraelio dešiniųjų gretose taip pat laikė jį išdaviku, kurio strategija padėjo perduoti valdžią Gazos Ruože judėjimui „Hamas“.

A.Sharonas pagarsėjo Izraelio karuose su arabų valstybėmis – represalijomis ir tendencija viską daryti pagal savo norus.

Jis buvo generolas per 1967 metų Šešių dienų karą, o 1973-iaisiais buvo atšauktas iš atsargos ir išsiųstas į Jom Kipuro karą, kurio metu jo pajėgos kirto Egipto Sueco kanalą.

Dėl vadovavimo stiliaus ir sudėjimo „buldozeriu“ vadintą A.Sharoną arabai prisimena kaip „Beiruto skerdiką“ – dėl palestiniečių pabėgėlių žudynių Sabroje ir Šatiloje, kurias, stebint izraeliečių pajėgoms, vykdė viena Libano grupuotė.

Arielis Sharonas
Arielis Sharonas

Tai galiausiai kainavo jam postą – jis buvo priverstas atsistatydinti, nes buvo laikomas „netiesiogiai atsakingu“ už minėtas žudynes.

Tačiau jis liko ministrų kabinete ir atkūrė savo reputaciją, pirmiausia – kaip infrastruktūros, o paskui – kaip užsienio reikalų ministras, o 2000-aisiais tapo „Likud“ lyderiu.

2005 metų lapkritį jis išėjo iš „Likud“ ir įkūrė naują partiją „Kadima“, nusivylęs radikaliųjų pažiūrų šalininkais, kurie nepritarė pasitraukimui iš Gazos Ruožo ir bet kokioms tolesnėms nuolaidoms okupuotame Vakarų Krante.

Tai padaręs A.Sharonas iš esmės performavo Izraelio politinį kraštovaizdį.

Jo lošimas pasiteisino per 2006 metų kovo rinkimus, kai „Kadima“ pateko į Izraelio istoriją kaip pirmoji nauja partija, laimėjusi pirmuosius savo rinkimus.

Tačiau asmeniniame gyvenime jį lydėjo tragedijos. Pirmoji žmona Margalith žuvo per automobilio avariją 1962 metais.

Antroji A.Sharono žmona – Margalith jaunesnioji sesuo Lily – mirė nuo vėžio 2001 metais, o vienas iš trijų jo sūnų 1967-aisiais mirė po nelaimingo atsitikimo, žaisdamas su tėvo šautuvu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

00:35
08:08
20:36

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min