Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 10d. 20:53

Armėnija ir Rusija – lygiavertės partnerės? N.Pašinianas mano, kad tai – įmanoma

Nikolas Pašinianas ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Nikolas Pašinianas ir Vladimiras Putinas

Po „Aksominės revoliucijos“ pavasarį Armėnijos premjero postą užėmęs opozicijos lyderis Nikolas Pašinianas vis dažniau kalba apie suverenią užsienio politiką, kurioje Maskva – ne „didysis brolis“, o lygiavertė partnerė. Armėnų analitikai prognozuoja, kad tai nėra neįmanoma.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas rugsėjo 3-ąją teigė, kad „situacija Armėnijoje kaista“.

„Taip, (oras) šiandien buvo pakankamai karštas“, – paprašytas pakomentuoti S.Lavrovo pasisakymą atšovė laikinai Armėnijos premjero pareigas einantis Nikolas Pašinianas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas

Gudrus N.Pašiniano atsakymas puikiai atspindi nerūpestingą jo požiūrį į Rusiją, net jei nedidelė Armėnija kaimynę ilgus metus laikė „didžiuoju broliu“, nuo kurio ji yra priklausoma ekonomikos ir saugumo srityse.

Staigi parama R.Kočarianui

N.Pašinianas buvo toks pat atsipalaidavęs, kai jo paklausė apie Rusijos vadovo Vladimiro Putino skambutį buvusiam Armėnijos prezidentui Robertui Kočarianui 64-ojo gimtadienio proga.

„Tai – asmeninių santykių klausimas“, – sakė laikinasis premjeras.

„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Kočarianas
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Kočarianas

Pirmą kartą per daugiau nei pastarąjį dešimtmetį V.Putinas R.Kočariną pasveikino ir sveikinimą paviešino Jerevanui ypatingu metu: praėjus vos dviem savaitėms po to, kai buvęs Armėnijos prezidentas paskelbė iš pensijos grįžtąs į politiką ir metąs iššūkį N.Pašiniano vyriausybei.

„Galiu pasakyti, kad (Putinas) labai vertina žmogiškus santykius“, – apie skambutį R.Kočarianui sakė N.Pašinianas.

„Neseniai matėte... Jis dalyvavo aukšto rango austrų pareigūnės vestuvių ceremonijoje. Tai reiškia, kad žmogiški santykiai jam ypač svarbūs“, – N.Pašinianas kalbėjo apie V.Putino dalyvavimą austrų užsienio reikalų ministrės Karin Kneissl vestuvėse.

R.Kočarianui liepos pabaigoje buvo pateikti kaltinimui konstitucinės tvarkos pažeidimu: įtariama, kad jis įsakė saugumo tarnyboms pulti protestuojus 2008-ųjų demonstracijose, nukreiptose prieš vyriausybę.

Nenuostabu, kad staigi V.Putino parama R.Kočarianui suerzino Armėnijos visuomenę, tvirtai palaikančią N.Pašiniano vyriausybę.

Pats R.Kočarianas aršiai kritikuoja dabartinę vyriausybę: tikina, kad jam pateikti kriminaliniai kaltinimai yra N.Pašiniano ir kitų opozicijos lyderių, dalyvavusių 2008-ųjų masiniuose protestuose, kerštas.

Savo ruožtu S.Lavrovas du kartus kritiškai atsiliepė apie N.Pašiniano vyriausybės pradėtą tyrimą dėl 2008-ųjų protestų. Kaltinimai buvo pateikti ir Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) vadovui Jurijui Chačiaturovui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Pašinianas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Pašinianas

„Įsakymas suimti KSSO vadovą prieš tai neinformavus rusų juos tikrai nustebino“, – teigė tyrimų centro „Carnegie Endowment for International Peace“ analitikas Paulas Stronskis.

„Ir dar kartą patvirtino rusų suvokimą apie Pašinianą: kaip opozicijos lyderį, kalbantį apie nutolimą nuo Rusijos“, –mano P.Stronskis.

Nustebino nesikišimas

Daugybė ekspertų nustebo, kad per N.Pašiniano rengiamus protestus, nuvertusius premjerą Seržą Sargsianą, Kremlius išliko pakankamai tylus.

Šie protestai buvo praminti „Aksomine revoliucija“ ir lyginami su „spalvotosiomis revoliucijomis“ Sakartvele, Kirgizijoje bei Ukrainoje. Pastaruosius įvykius V.Putinas aršiai kritikavo.

„Žvelgiant iš Rusijos požiūrio taško, Armėnija yra pavojingas taikios galios ir žmonių galios pavyzdys“, – rugpjūtį portalui factor.am teigė analitikas Richardas Giragosianas.

„Pavojinga ir todėl, nes pavasario įvykiai parodė, kaip lengvai valdžia gali būti pašalinta. Ne tik Rusijoje, bet ir Kazachstane, Baltarusijoje, net (Azerbaidžano prezidentas Ilhamas) Alijevas dėl to nerimauja“, – pridūrė R.Giragosianas.

R.Giragosianas: „Pavojinga ir todėl, nes pavasario įvykiai parodė, kaip lengvai valdžia gali būti pašalinta. Ne tik Rusijoje, bet ir Kazachstane, Baltarusijoje, net (Azerbaidžano prezidentas Ilhamas) Alijevas dėl to nerimauja.“

Anot analitiko, įdomu ir tai, kad balandį bei gegužę, kai N.Pašinianas atėjo į valdžią, Rusija išliko pakankamai tyli. „Tik pastaraisiais mėnesiais Rusija pradėjo kalbėti apie naująją Armėnijos vyriausybę“, – sakė jis.

R.Giragosiano teigimu, naujoji Armėnijos vyriausybė turi būti pakankamai atsargi santykiuose su Rusija, nes Maskva „kovos už savo nuosavybę regione“.

Analitikas mano, kad jei naujosios vyriausybės užsienio politika ims tolti nuo Rusijos, Maskva galėtų pasinaudoti ekonominiais ir saugumo svertais.

Ekonomikos ir saugumo svertai

Rusija – didžiausia Armėnijos ekonomikos partnerė, daugiau nei 26 proc. visos prekybos apyvartos šių metų spalio-liepos „sunešė“ Rusijos kompanijos.

Be to, Rusija itin daug investuoja Armėnijoje.

„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./„Gazprom“
„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./„Gazprom“

„Dauguma Rusijos kapitalo patenka į energetikos sektorių. Iš esmės kalbame apie „Gazprom“, kuris čia turi filialą“, – teigė Nacionalinio viešosios politikos tyrimų centro pirmininkas ir N.Pašiniano patarėjas ekonomikos klausimais Artakas Manukianas.

Pasak A.Manukiano, Rusijos įmonės daug investuoja į Armėnijos bankų sektorių, „dauguma atvejų investuotojai labai gerai sutarė su buvusių vyriausybių elitu“.

Taip pat skaičiuojama, kad Rusijoje gyvena daugiau nei 2 mln. armėnų, kurių į tėvynę siunčiamos lėšos sudaro apie 16 proc. Armėnijos bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Scanpix“/AP nuotr./Rusų kariai Armėnijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Rusų kariai Armėnijoje

Rusijos kariuomenė veikia 102-ojoje karinėje bazėje, įsikūrusioje antrajame pagal dydį Armėnijos mieste Giumryje. Manoma, kad rusų pajėgos – Jerevano saugumo garantas prieš Turkiją ir Azerbaidžaną.

Be to, Rusija tiekia ginklus ir karinę techniką Armėnijos kariuomenei. Tiesa, rusiška ginkluotė keliauja ir į su Jerevanu kariaujantį Azerbaidžaną.

Ilgą laiką armėnai, laikę Rusiją artima karine sąjungininke, itin nusivylė jos veiksmais keturių dienų Armėnijos-Azerbaidžano kare 2016-ųjų balandį.

„Rusija nesielgė kaip Armėnijos strateginė sąjungininkė. O Rusijos vadovaujama KSSO elgėsi kaip taikdarių organizacija. Rusijai tai buvo pavojinga patirtis“, – teigė Armėnijos Tarptautinių santykių ir saugumo instituto vadovas Stepanas Safarianas.

Pasak analitiko, Rusija suvokia negalinti naudoti karinių priemonių darydama spaudimą N.Pašinianui. „Būtų labai pavojinga pasinaudoti Azerbaidžianu siunčiant žinutę Armėnijai“, – sakė S.Safarianas.

S.Safarianas spėja, kad Armėnija galėtų pasinaudoti rusų karine baze savo naudai.

S.Safarianas: „Manau, kad rusai suvokia, jog Pietų Kaukaze nėra jokios kitos šalies, kuri Rusijai galėtų suteikti tokią karinę erdvę.“

„Manau, kad rusai suvokia, jog Pietų Kaukaze nėra jokios kitos šalies, kuri Rusijai galėtų suteikti tokią karinę erdvę“, – sakė jis ir pridūrė, kad Sakartvele ir Azerbaidžane Rusijai tokia galimybė nebūtų sudaryta.

Suvereni užsienio politika

Ką būtent Armėnijos užsienio politikoje ir santykiuose su Maskva N.Pašinianas galėtų pakeisti?

„Armėnijoje turime nacionalinį lyderį, kurio legitimumą pripažįsta visuomenė, ir kuris nori bendradarbiauti su Rusija, tačiau kaip su lygiaverte partnere“, – teigė Globalizacijos ir regiono bendradarbiavimo centro pirmininkas Stepanas Grigorianas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Pašinianas ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Pašinianas ir Vladimiras Putinas

„Mes bendradarbiausime su Rusija, toliau priklausysime KSSO ir Eurazijos Ekonominei Sąjungai, tačiau dirbsime su Rusija kaip su lygiaverte partnere“, – sakė S.Grigorianas.

„Armėnijoje gyvuoja tradicija, kad Armėnijos lyderiai daro viską, ko nori Rusija. Dabar turime naują lyderį, o Rusijai tai yra didelė problema“, – pridūrė jis.

S.Grigorianas: „Armėnijoje gyvuoja tradicija, kad Armėnijos lyderiai daro viską, ko nori Rusija. Dabar turime naują lyderį, o Rusijai tai yra didelė problema.“

Pasak analitiko, armėnai „padės Pašinianui apsaugoti savo politiką Rusijos kontekste“, o Armėnija „pakeitė užsienio politikos principus, bet ne kryptį“.

„Nebus jokio pasitraukimo iš KSSO ar Eurazijos Ekonominės Sąjungos, niekas nekelia pavojaus Rusijos kariuomenei Armėnijoje. Tačiau Pašinianas pakeitė Rusijos-Armėnijos santykių formulę iš pagrindų.

Dabar Armėnija siekia suverenios užsienio politikos, o tai, kad Pašinianas šį terminą daug kartų panaudojo susitikimuose su Putinu, nėra atsitiktinumas“, – teigė S.Grigorianas.

„Problema yra ta, kad Rusija nėra pasiruošusi gerbti tokios politikos“, – pridūrė jis.

S.Grigorianas prognozuoja, kad Maskva greičiausiai sutiks su N.Pašiniano siūlomu balansu dvišaliuose santykiuose.

„Tikiuosi, kad jie supras, jog reikia priimti naujus santykius su nauju lyderiu – kuris mąsto kaip proarmėniškas lyderis. Tačiau tai suprasti Maskvai prireiks laiko“, – tikino analitikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Kol Lietuva tyli, Vakarai skambina pavojaus varpais dėl Rusijos grėsmės užimti Interpolą

Gyvenimas

15min startuoja iniciatyva „Šiemet buvau geras“: ieškome geradarių, kurie padeda kitiems

Aktualu

R.Masiulis: kokio laiko nori Lietuvos gyventojai, paaiškės jau šiemet

Vardai

15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Mokslas.IT

„Apple“ mažina trijų naujausių išmaniųjų telefonų modelių gamybą

Maistas

auGalingas pirmadienis: kalafiorų ir lęšių karis bei kreminė žolelių ir česnakų užtepėlė

Vardai

Išsigydžiusi depresiją Monika Šalčiūtė grįžo į viešumą ir atskleidė, kiek uždirba

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Sportas

Po susišaudymo Chabibas Nurmagomedovas ragina uždrausti Dagestane naktinius klubus

Mokslas.IT

Naujos kartos sausumos minos: civilių nežudys, bet žalos priešui pridarys daug daugiau

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

24sek

Geriausių krepšininkų rinkimuose – aiškus lyderis ir aštri kova tarp moterų

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

Naujienos

Verslas

Būsimiems pensininkams artėja apsisprendimo metas

Vardai

Vilnietis policijai pranešė buvęs iškoneveiktas G.Rinkevičiaus, maestro pats skundžiasi pareigūnams

Interviu Kultūra

Į Lietuvos sceną po 25 m. grįžtantis tenoras A.Drevinskas: Vokietijoje radau ir sceninę, ir asmeninę laimę

Gyvenimas

Ką daryti, kad tėvystė nesugriautų santuokos?

Interviu 24sek

Arvydo Sabonio šūkis „dėl moterų!“: planas gelbėti Lietuvos moterų krepšinį

Laisvalaikis

Alytaus rajone rastas gigantiškas baravykas – svėrė beveik 1,4 kg

Gyvenimas

Ginekologas T.Lūža apie skausmingas mėnesines: kaip sumažinti nemalonius pojūčius?

Aktualu

Rusija informuos JT Saugumo Tarybą apie padėtį Sirijos Idlibe

Kultūra

Ida Chagall – visko pasiekusi ne dėl garsios pavardės, o nepaisant jos

24sek

„Sports Illustrated“ NBA šimtukas – J.Valančiūno šuolis ir pagyros D.Saboniui

Aktualu

Justas Džiugelis 15min studijoje: Seimo ūkininkams palenkti R.Karbauskis priemonių turi

24sek

Prienų veteranai neištempė – „Skycop“ patyrė pirmą pralaimėjimą

Gazas

Išlindo yla iš maišo: už degalus Europa permokėjo 150 milijardų eurų

Pasaulis kišenėje

Ar piligrimai lankys Lietuvą ir po popiežiaus vizito?

Sportas

Nereikia ir Cristiano Ronaldo – Portugalija nugalėjo Italiją

Gyvenimas

Tauragės ligoninėje nelaimė – mirė kūdikis

Aktualu

Koreguojama raudonoji knyga: kai kurios rūšys negelbėjamos ir dėl ekonominių priežasčių

Sportas

Futbolo stadionų Lietuvoje bėdos: dalis mačo su Serbija žiūrovų pasijuto diskriminuojami

Gyvenimas

Mados namai „Boss“ pristatė šviesią ir vasariškai lengvą kolekciją

Aktualu

Brazilijoje ginkluotiems asmenims užpuolus kalėjimą iš jo pabėgo per 100 kalinių

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min