Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skaldyk ir valdyk: Kalnų Karabacho konflikto vilkinimu labiausiai suinteresuotas Kremlius

Kalnų Karabachas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kalnų Karabachas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rugpjūčio 10-ąją Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas mėgavosi taikdario vaidmeniu Sočyje, kuomet į šiame Juodosios jūros kurorte esančią rezidenciją pakvietė Armėnijos ir Azerbaidžano lyderius diskusijai apie neseniai atsinaujinusį konfliktą Kalnų Karabache. Nors Kremlius visokiais būdais stengėsi save pateikti kaip taikos garantą Pietų Kaukaze, tačiau tiek Armėnijos, tiek Azerbaidžano atstovai ir politikos ekspertai su įtarimu žiūri į Maskvą, rašo „Laisvosios Europos" radijo interneto svetainė.

Kaukazo šalių politikos ekspertai skeptiškai vertina Rusijos siekius Pietų Kaukaze ir netiki jos sugebėjimu bei noru tarpininkauti sprendžiant ilgametį konfliktą. Be to, Sočyje Armėnijos prezidentas Seržas Sarkisianas ir Azerbaidžano vadovas Ilhamas Alijevas pasisakė prieš Rusijos taikdarių įvedimą į regioną.

„Rusija norėjo, kad smurtas paaštrėtų regione ir tai įvyko“, – teigė Armėnijos nacionalinių ir tarptautinių studijų centro Jerevane analitikas Rubenas Mehrabianas ir pridūrė: „Rusija parodė, kad yra meška, šeimininkaujanti Kaukazo miške.“

V.Putinas nusprendė pakviesti šių Kaukazo šalių prezidentus į Sočį po to, kai tarp Azerbaidžano ir Armėnijos atsinaujino susirėmimai, per kuriuos iš viso žuvo 15 abiejų pusių karių.

Kalnų Karabachas de facto yra nepriklausomas valstybinis darinys nuo 1994 m. Šis armenų apgyvendintas regionas gauna politinę, karinę ir ekonominę paramą iš Armėnijos, o Baku jį laiko okupuota savo teritorija.

„Rusija norėjo, kad smurtas paaštrėtų regione ir tai įvyko“, – teigė Armėnijos nacionalinių ir tarptautinių studijų centro Jerevane analitikas Rubenas Mehrabianas ir pridūrė: „Rusija parodė, kad yra meška, šeimininkaujanti Kaukazo miške“.

Azerbaidžano politikos apžvalgininkė Yegane Hajiyeva teigė, kad Rusija nėra pajėgi išspręsti du dešimtmečius rusenančio konflikto.

„Rusija pasirinko savo sąjungininką regione, ir tas sąjungininkas nėra Azerbaidžanas. Tai Armėnija“, – tikino Y.Hajiyeva.

Nors Rusija yra pagrindinė ginklų tiekėja abiem valstybėms, tačiau Armėnija yra Rusijos vadovaujamos kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos narė. Be to, Jerevanas yra pažadėjęs prisijungti prie Rusijos dominuojamos Euraijos muitų sąjungos.

Buvęs Armėnijos užsienio reikalų ministras Aleksandras Arzumanianas tikino, kad Jerevanas privalo atsispirti Maskvos pastangoms perimti konflikto sureguliavimo estafetę iš Minsko grupės – tarptautinio forumo, skirto Kalnų Karabacho klausimui svarstyti. Minsko grupei priklauso Prancūzija, Rusija ir JAV. Šią grupę remia ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).

„Manau, jog svarbu, kad S.Sarkisianas pareiškė, jog Armėnija lieka ištikima deryboms, vykstančioms Minsko grupėje. Tai aiški žinia, kad mes liekame dirbti su tarptautiniais partneriais ir žiūrime į Rusiją kaip į vieną iš trijų Minsko grupės šalių“, – tikino A.Arzumanianas.

Pačiame Kalnų Karabache vietos politikos ekspertai taip pat įtartinai žvilgčioja į Maskvą. Kalnų Karabacho tinklaraštininkė ir ilgametė jo nepriklausomybės judėjimo narė Margarita Karamian tikina: „Man regis, kad visiems akivaizdu, jog konflikto eskalavimas naudingas didiesiems žaidėjams. Čia vyksta svarbūs geopolitiniai procesai“.

„Laikausi nuomonės, jog Rusija stengiasi kelti įtampą tam, kad, viena vertus, Azerbaidžanas vykdytų Maskvos nurodymus ir po to gautų ginklus iš jos, kita vertus, Armėnija pradėtų prašyti taikdarių pajėgų“, – mintis dėstė M.Karamian.

Baku įsikūrusios Karabacho išlaisvinimo organizacijos vadovas Akifas Nagis teigė, kad I.Alijevas atsigręžia į V.Putiną dėl nusivylimo Minsko grupe.

“Ironiška, kad mūsų tradicinė priešė Rusija dabar elgiasi lyg sąjungininkė. Tai yra dėl to, kad Vakarų šalių pastangos ir planai išspręsti šį konfliktą nėra tinkami Azerbaidžanui“, – teigė A.Nagis.

Jerevanas ir Baku šiuo metu su nerimu žiūri į situaciją rytų Ukrainoje ir Rusijos vaidmenį kurstant karą.

„Rusija visai nesuinteresuota galutiniu Karabacho konflikto sureguliavimu. Tačiau tuo pačiu metu nenori ir karo“, – tikino R.Mehrabianas.

“Mes iš Rusijos pusės negirdėjome jokio pareiškimo per pastaruosius dvejus metus, kuriame ji remtų teritorinį Azerbaidžano vientisumą“, – tikino Y.Hajiyeva.

„Be to, mes matome, kaip Rusija okupuoja Ukrianos teritoriją tokiu pat būdu, kaip tai darė Azerbaidžane – Karabachas buvo okupuotas taip pat. Tikėtis konflikto sprendimo iš Rusijos pusės nėra realistiška“, – pridūrė Y.Hajiyeva, turėdama galvoje, kad Maskva valdo Kalnų Karabachą ne tiesiogiai, bet Jerevano rankomis.

Armėnijos analitikas R.Mehrabianas tikino, kad padėtis Pietų Kaukaze yra pavojingesnė negu Ukrainoje, kur, jo teigimu, Rusija vykdo teroristinį karą.

„Rusija visai nesuinteresuota galutiniu Karabacho konflikto sureguliavimu. Tačiau tuo pat metu nenori ir karo“, – tikino R.Mehrabianas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min