Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Armstrongas – pirmasis Mėnulyje išsilaipinęs žmogus (video)

Buzzas Aldrinas iš Mėnulio modulio „Eagle“ išpakuoja instrumentus.
wikimedia org. nuotr. / Buzzas Aldrinas iš Mėnulio modulio „Eagle“ išpakuoja instrumentus.
Šaltinis: BNS
0
A A

Mažą žingsnelį nuo erdvėlaivio trapo žengęs Neilas Armstrongas 1969 metų liepos 20 dieną tapo pirmuoju žmogumi, žengusiu ant Mėnulio paviršiaus.

Stebint šimtams milijonų nuščiuvusių televizijos žiūrovų visame pasaulyje žengęs šį žingsnį jis paliko pirmąjį pėdsaką nežemiškame pasaulyje ir akimirksniu tapo didvyriu.

Astronauto tada pasakyti žodžiai įėjo į istoriją: „Tai mažas žingsnelis žmogui, tačiau milžiniškas šuolis žmonijai“.

Mėnulio gruntas misijos vadui atrodė panašus į susmulkintas medžio anglis. „Galiu laisvai pasemti jo savo batu“, – sakė jis.N.Armstrongas, kuris buvo erdvėlaivio „Apollo 11“ misijos vadas, taip pat pranešė skrydžių valdymo centrui, kad nusileidimo modulis „Eagle“ (Erelis) sėkmingai nutūpė: „Hjustonai, kalba Ramybės bazė. „Erelis“ nusileido“.

Manoma, kad apie 500 mln. žmonių stebėjo neryškų nespalvotą iš Mėnulio transliuotą vaizdą, kaip baltą skafandrą vilkintis N.Armstrongas žengia nuo nusileidimo modulio trapo ant nykaus Mėnulio paviršiaus.

Įsmeigė JAV vėliavą

Kartu su astronautu Buzzu Aldrinu N.Armstrongas vaikštinėjo aplink erdvėlaivį apie pustrečios valandos, tyrinėdami nusileidimo vietą. Mėnulio gruntas misijos vadui atrodė panašus į susmulkintas medžio anglis. „Galiu laisvai pasemti jo savo batu“, – sakė jis.

Gremėzdiškus skafandrus vilkintys N.Armstrongas ir B.Aldrinas judėjo grakščiais lėtais šuoliukais, pirmąkart patyrę Mėnulio trauką, kuri yra šešis kartus silpnesnė negu Žemės.

wikimedia.org nuotr./Neilas Armstrongas prie Eagle
Neilas Armstrongas prie „Eagle“

Mėnulyje išsilaipinę astronautai fotografavo, rinko uolienų ir grunto mėginius, taip pat išdėstė mokslinius prietaisus.

Jie taip pat įsmeigė JAV vėliavą ir prie erdvėlaivio pritvirtino plokštelę su užrašu: „Čia žmonės iš Žemės planetos pirmą kartą žengė ant Mėnulio. Atėjome su taika visos žmonijos vardu“.

Žemės palydovo paviršiuje iš viso praleidęs 21 val. 36 min. „Eagle“ pakilo ir susijungė su aplink Mėnulį skriejančiu komandiniu moduliu, kuriame buvo likęs astronautas Michaelas Collinsas.

Astronautai grįžo į Žemę liepos 24 dieną ir baigė istorinę „Apollo 11“ misiją, kuri buvo N.Armstrongo antrasis ir paskutinis skrydis į kosmosą.

VIDEO: Apollo 11 40th anniversary

1966 rugsėjį N.Armstrongas ir astronautas Davidas Scottas dalyvavo misijoje „Gemini 8“, kurios metu susijungė su nepilotuojamu moduliu „Agena“. Tai buvo pirmasis dviejų kosminių aparatų susijungimas orbitoje.

Piloto licenciją gavo būdamas šešiolikos

1930 metų rugpjūčio 5 dieną Vapakonetos miestelyje (Ohajas) gimęs N.Armstrongas dar vaikystėje susižavėjo lėktuvais, o paauglystėje dirbo viename vietos oro uoste.

Sulaukęs 15 metų jis pradėjo mokytis skraidyti, o per 16-ąjį gimtadienį gavo piloto licenciją.

Tapęs JAV Karo laivyno lakūnu N.Armstrongas atliko 78 misijas Korėjos kare. Jis studijavo aeronautikos inžineriją Perdju universitete Indianoje, o vėliau įgijo aeronautikos ir kosmoso magistro laipsnį Pietų Kalifornijos universitete.

Dešimtis metų manyta, kad N.Armstrongui tariant pirmuosius žodžius Mėnulyje buvo užsikirtęs liežuvis ir kad jis neištarė vieno žodžio.1955 metais jis tapo Kalifornijoje įsikūrusios Edwardso oro pajėgų bazės Greitųjų skrydžių stoties lakūnu bandytoju, kurioje išbandė apie 50 įvairių orlaivių.

Po septynerių metų Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) atrinko N.Armstrongą į astronautų ruošimo programą, kurį vyko Teksaso mieste Hjustone.

Prikurta daugybė sąmokslo teorijų

Atsistatydinęs iš NASA 1971 metais N.Armstrongas beveik dešimtmetį dėstė aviacijos ir kosmoso inžineriją Sinsinačio universitete, taip pat buvo kelių kompanijų, tokių kaip „Lear Jet“, „United Airlines“ ir „Marathon Oil“, valdybų narys.

Pirmasis Mėnulyje išsilaipinęs žmogus išgarsėjo visame pasaulyje, tačiau vengė atsidurti dėmesio centre. Viename iš nedaugelio duotų interviu N.Armstrongas 2005 metais sakė televizijai CBS, jog nesijaučia nusipelnęs jam rodomo dėmesio.

wikimedia.org nuotr./Astronautai Michaelas Collinsas (kairėje), Neilas Armstrongas (antrasis ia deainės) ir Buzzas Aldrinas (deainėje) su tuometiniu JAV vadovu George'u W. Bushu per 35-ąsias  nusileidimo Mėnulyje metines.
„Apollo 11“ įgula po 35 metų

„Nebuvau išrinktas būti pirmasis – tiesiog buvau išrinktas vadovauti tam skrydžiui. Šis vaidmuo man atiteko atsitiktinai", – aiškino jis.

Dešimtis metų manyta, kad N.Armstrongui tariant pirmuosius žodžius Mėnulyje buvo užsikirtęs liežuvis ir kad jis neištarė vieno žodžio.

Tačiau praėjus 37 metams po to skrydžio vienas ekspertas iš Australijos šiuolaikiniais metodais ištyrė smarkių trikdžių iškraipytą ryšio su astronautais įrašą ir nustatė, kad frazė buvo ištarta teisingai.

N.Armstrongas taip pat paneigė sąmokslo teorijų šalininkų pareiškimus, jog pirmasis astronautų išsilaipinimas Mėnulyje tebuvo didžiulė klastotė, taip pat kad jis tapęs musulmonu, kai išgirdo Mėnulyje islamiškąjį raginimą melstis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Mėnulis
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min