Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Arsenijus Jaceniukas: „Kijevas pasirengęs eksperimentui“

Arsenijus Jaceniukas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Arsenijus Jaceniukas
Šaltinis: BNS
0
A A

Ukrainos vyriausybė tebepalaiko valdžios decentralizavimo idėją ir pasirengusi suteikti specialų statusą rusų ir tautinių mažumų kalboms, pareiškė ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas Charkove.

Specialus statusas rusų kalbai ir decentralizacija

„Mūsų pozicija nesikeičia: mūsų nuomone, valdžią reikia decentralizuoti... Centrinei valdžiai reikia turėti valstybinę atstovybę, kuri gaus vadinamosios atitinkamų teritorijų įstatymų leidybos bendros priežiūros funkciją“, – kalbėjo jis per apskritojo stalo renginį šeštadienį Charkove.

Premjeras teigė, kad nepadariusieji sunkių nusikaltimų, bet turintys ginklų, gali juos atiduoti ir „mes priimsime įstatymą ir juos amnestuosime“

„Konstitucinių reformų ribose, mes manome, galėtume suteikti specialų statusą ir rusų kalbai, ir tautinių mažumų kalboms, ir suteikti galimybę kiekvienam regionui savarankiškai vystytis vieningos valstybinės politikos ribose“, – dar pažymėjo A.Jaceniukas.

Nurodęs, kad reikia tęsti politinį dialogą padėčiai šalyje išspręsti, jis pabrėžė, kad „derybų su teroristais mes nevesime“.

Premjeras teigė, kad nepadariusieji sunkių nusikaltimų, bet turintys ginklų, gali juos atiduoti ir „mes priimsime įstatymą ir juos amnestuosime“.

Papildyta 16.47 val. Kijevas pasirengęs eksperimentui – suteikti rytų regionams padidintą ekonominį savarankiškumą

Ukrainos vyriausybė pasirengusi padidinti ekonominį rytinių regionų savarankiškumą, jiems pageidavus, pareiškė A.Jaceniukas.

„Gal mums reikėtų pagalvoti ir atlikti – dar iki pataisų įvedimo į Konstituciją, į Biudžeto kodeksą – tam tikrą ekonominį eksperimentą kai kuriose Ukrainos srityse? Pavyzdžiui, atlikti eksperimentą Donecke ir Luhanske“, – pasakė jis per antrąjį nacionalinės vienybės apskritojo stalo renginį šeštadienį Charkove.

A.Jaceniukas pasiūlė regionų atstovams, nagrinėjant šią temą, atlikti tam tikrus skaičiavimus.

„Nagi, sąžiningai susėskime ir apskaičiuokime, tik kad paskui nebūtų taip, kad jūs patys paskui prašysite pakeisti šį eksperimentą“, – pasakė premjeras

„Nagi, sąžiningai susėskime ir apskaičiuokime, tik kad paskui nebūtų taip, kad jūs patys paskui prašysite pakeisti šį eksperimentą. Todėl apsvarstykime šį klausimą, ir aš kreipiuosi į rytines sritis: jeigu jūs pasirengę tam, kad sutiktume su padidintu ekonominiu savarankiškumu – mes pasirengę tam taip pat“, – pasakė premjeras.

Dar kartą pataręs rytų regionų vadovams gerai apgalvoti šį klausimą, jis priminė, kad „34 mlrd. grivinų – tokia yra tiesioginė dotacija iš valstybinio biudžeto 180 tūkstančių šachtininkų“.

Separatistai: to nepakanka

Tuo tarpu Luhansko srities tarybos pirmininkas Valerijus Holenka pareiškė, kad Kijevo siūlomo decentralizavimo nepakaks.

„Šiandien valdžios decentralizavimas nebegali išspręsti klausimo ir nuraminti žmonių. Reikia, mano galva, ryžtingai, suprantamai ir aiškiai paskelbti, kad Ukraina turi tapti federacine valstybe, arba bent tokį statusą gautų Luhansko ir Donecko sritys“, – kalbėjo jis Charkove apskritojo stalo diskusijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos laikinasis premjeras Arsenijus Jaceniukas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos laikinasis premjeras Arsenijus Jaceniukas

A.Jaceniukas: priverskite separatistus sudėti ginklus

A.Jaceniukas paragino rytų regionų vietinių tarybų deputatus pasipriešinti ginkluotiems separatistams savo srityse.

„Turiu prašymą: jūs šokat pagal teroristų dūdą, nes jūs bijote jų. Liaukitės bijoję. Priverskite juos sudėti ginklus, susigrąžinkite valdžią ir vesite politinį dialogą“, – ragino jis per antrąjį visos Ukrainos apskritojo stalo renginį šeštadienį, šįkart Charkove.

Jaceniukas ryžtingai stoja už unitarinę Ukrainą

Ukraina turi būti vieninga unitarinė valstybė, kurios regionai turėtų plačias teises, pareiškė A.Jaceniukas.

„Aš tam priešinsiuosi iki paskutiniosios, ir niekada Ukraina nebus suskaidyta“, – pabrėžė A.Jaceniukas

„Būkime sąžiningi vienas kitam: jeigu kažkas nori suskaidyti šalį ir surengti ne federalizavimą, gerbiamieji apskritojo stalo dalyviai, o feodalizavimą – buvo vienas Janukovyčius, o dabar nori, kad būtų 27 „janukovyčiai“ mažose srityse“, – kalbėjo jis Charkove.

„Tai pasakysiu iš karto savo asmeninį požiūrį, kaip piliečio: aš tam priešinsiuosi iki paskutiniosios, ir niekada Ukraina nebus suskaidyta“, – pabrėžė A.Jaceniukas.

Jo įsitikinimu, Ukraina turi būti vieninga unitarinė valstybė su plačiomis regionų teisėmis, o „ne mažais anklavais, kur kiekvienas verslininkas papirkinės vietinę tarybą, vietinį vykdomąjį komitetą, ir bus mažos abchazijos, osetijos ir padniestrės Ukrainos teritorijoje“.

Anot A.Jaceniuko, Ukrainos liaudis gali išsakyti savo požiūrį per visos tautos apklausą, kurią rengti siūlė vyriausybė.

„Liaudis ateis ir pasakys, kokios ji nori šalies ir kokios (ji bus) formos, atsakys į visus klausimus, ir nereikia tempti į save to, kas nepriklauso tiems politikams, kurie kalba neva Ukrainos vardu, o ypač tiems, kurie laiko rankose automatus“, – pabrėžė premjeras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min