Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 13d. 23:00

Artėjant „šimtadieniui“ Emmanuelis Macronas ima demonstruoti tikrąsias ambicijas

Emmanuelio Macrono inauguracija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Artėjant „šimtadieniui“ Emmanuelis Macronas ima demonstruoti tikrąsias ambicijas

Rugpjūčio 22 dieną sukaks 100 dienų, kai Emmanuelis Macronas užima Prancūzijos prezidento postą. Panašu, kad prancūzai naująjį šalies vadovą ima vertinti vis skeptiškiau. Nors ir turinčio daugumos šalies gyventojų palaikymą, rekordiškai aukšti E.Macrono reitingai smuko maždaug 10 proc., praneša „The Washington Post“.

Manoma, kad labiausiai E.Macrono reitingus smukdo tai, kad jis nesiima veiksmų sumažinti vyriausybės išlaidas.

Populiarumo nepridėjo ir nepavykęs planas suteikti pagalbą migrantams, Prancūzijos kariuomenės vado atsistatydinimas bei siekis kovoje su terorizmu valstybės galias išplėsti taip, kad kritikai ėmė baimintis, jog ilgam laikui bus apribotos pilietinės laisvės.

Vis dėlto panašu, kad dėl sumažėjusio populiarumo pernelyg neišgyvenantis prezidentas ruošiasi naujiems žygiams: nors šiuo metu E.Macronas vadovauja Prancūzijai, atrodo, jog norėtų tapti viso laisvojo pasaulio lyderiu.

Užėmė A.Merkel vietą?

Kai JAV prezidento rinkimuose nugalėjo Donaldas Trumpas, žadėjęs „Amerika – pirmiausia“ politiką, komentatoriai iš viso pasaulio kaip liberalios pasaulio tvarkos de facto gynėją įvardijo Vokietijos kanclerę Angelą Merkel.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel Miunchene
AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel Miunchene

Ji atrodė kaip natūraliausia kandidatė į šią neoficialią poziciją, kadangi per savo ilgą karjerą nuolat pasisakydavo už diplomatiją ir tarptautinę teisę, gynė ir kovojo už Europos Sąjungą (ES).

Tačiau per pirmuosius tris prezidentavimo mėnesius E.Macronas, panašu, išdrįso pasukti ten, kur dvejojo A.Merkel.

Tačiau per pirmuosius tris prezidentavimo mėnesius E.Macronas, panašu, išdrįso pasukti ten, kur dvejojo žengti A.Merkel.

Išlaikydamas jaunatvišką įvaizdį, jis drąsiai pasisako tokiais svarbiais visam pasauliui klausimais kaip klimato kaita. Puikus to pavyzdys – jo inicijuota tviterio kampanija „Paverskime mūsų planetą vėl didžia“.

Šis pavadinimas pasirinktas ne atsitiktinai – tokiu būdu buvo perfrazuotas D.Trumpo šūkis „Paverskime Ameriką vėl didžia“.

Be to, „prancūziškojo Obamos“ stiliumi E.Macronas „pokalbiams“ itin svarbiais politiniais klausimais Paryžiuje priima tokias įžymybes kaip Bono ar Rihanna.

Tokie veiksmai padėjo jaunajam prezidentui atsidurti pasaulio dėmesio centre. To jis pasiekė arba siekdamas sužavėti, arba pasipriešinti pasaulio lyderiams, dažnai itin nepopuliariems Prancūzijoje.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Brigitte Macron ir Bono Paryžiuje
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Brigitte Macron ir Bono Paryžiuje

Visgi negalima sakyti, kad vidaus klausimais prezidentas E.Macronas nieko nenuveikė.

Dar prieš metus būdamas politiniu autsaideriu, jis įvykdė beveik neįmanomus pokyčius politiniame Prancūzijos gyvenime. Jo nauja centristinė partija „Respublika, pirmyn!“ („République En Marche“) dabar Prancūzijos parlamente turi absoliučią daugumą.

Pasaulio derybininkas

E.Macronas subtiliais ir nelabai būdais demonstruoja ambicijas tapti derybų meistru tame naujajame pasaulyje, kuriame visi keliai veda į Paryžių.

P.Vimontas: „Matome Prancūziją ginančią savo interesus ir darančią tai būdu, padėjusiu jai pasaulinėje scenoje užimti centrinę poziciją. Prancūzijai patinka vadovauti ir žinoti, kad kiti stebi, kaip ji vadovauja.“

„Tam tikru lygiu Prancūzija grįžo“, – sakė buvęs Prancūzijos ambasadorius JAV ir ES šalyse Pierre'as Vimontas.

„Matome Prancūziją ginančią savo interesus ir darančią tai būdu, padėjusiu jai pasaulinėje scenoje užimti centrinę poziciją. Prancūzijai patinka vadovauti ir žinoti, kad kiti stebi, kaip ji vadovauja“, – teigė P.Vimontas.

Prancūzijos interesų gynyba pasireiškia įvairiomis formomis, įskaitant paskutinės minutės sprendimą laikinai nacionalizuoti didžiausią Prancūzijos laivų statyklą. Tokiu būdu E.Macronas siekė apsaugoti prancūzų darbo vietas, kurias kėsinosi atimti italai.

Vis dėlto daugiausia E.Macronas nuveikė pasauliniu mastu.

Praeitą savaitę jis už Paryžiaus esančioje viloje priėmė du vienas prieš kitą kovojančius Libijos lyderius. Misiją galima laikyti pakankamai sėkminga: buvo pasiektas sąlyginis taikos susitarimas tarp Jungtinių Tautų (JT) remiamo Libijos premjero Fayezo al Sarrajo ir rytinę Libijos dalį kontroliuojančios kariuomenės lyderio Khalifos Haftaro.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fayezas al Sarrajas, Emmanuelis Macronas ir Khalifa Haftaras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fayezas al Sarrajas, Emmanuelis Macronas ir Khalifa Haftaras

Prancūzijai Libijos klausimas – svarbus, kadangi anksčiau šaliai šiame regione nepavyko derybomis pasiekti jokios funkcionuojančios rezoliucijos.

„Taikos procesas šiandien padarė didelį progresą“, – po diskusijų sakė E.Macronas, girdamas dviejų pakviestų lyderių „istorinę drąsą“.

Anot P.Vimonto, panašiu būdu E.Macronas save pavertė derybininku taip Izraelio ir Palestinos, JAV ir Rusijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./E.Macrono ir V.Putino susitikimas
AFP/„Scanpix“ nuotr./E.Macrono ir V.Putino susitikimas

E.Macronas atskirai priėmė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir D.Trumpą, Palestinos prezidentą Mahmoudą Abbasą ir Izraelio premjerą Benjaminą Netanyahu.

Visuose šiuos susitikimuose E.Macronas pasinaudojo savo žavesiu ir pademonstravo paramą abiem konfliktuojančioms pusėms. Net ir tuomet, kai kaltino V.Putiną, kad Rusijai priklausančios žiniasklaidos priemonės yra „propagandos įrankiai“.

Kalbėdamas su M.Abbasu, jis žydų nausėdijas pavadino „nelegaliomis remiantis tarptautine teise“. Tačiau susitikęs su B.Netanyahu jis viešai pasmerkė antisionizmą, kuris, anot E.Macrono, „yra nauja antisemitizmo forma“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas su Benjaminu Netanyahu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas su Benjaminu Netanyahu

Meilikavimas Donaldui Trumpui

Ryškiausiai E.Macrono žavesys atsiskleidė antrojo susitikimo su D.Trumpu metu, kai JAV prezidentas lankėsi Prancūzijoje.

Susitikimą vainikavo šešių sekundžių trukmės rankos paspaudimas, kuris buvo interpretuotas kaip prancūziško mačizmo įrodymas.

Susitikimą vainikavo šešių sekundžių trukmės rankos paspaudimas, kuris buvo interpretuotas kaip prancūziško mačizmo įrodymas.

Vėliau E.Macronas vienam prancūzų laikraščiui tą rankos paspaudimą apibūdino kaip „tiesos akimirką“.

Baltųjų rūmų vadovo vizito metu E.Macronas šypsojosi ir atvirai reiškė prielankumą D.Trumpui, kuriam, paskutinės apklausos duomenimis, pritaria vos 14 proc. Prancūzijos gyventojų.

Net tuomet, kai D.Trumpui išsprūdo nekorektiška pastaba, esą, 64 metų Brigitte Macron „išlaikė gerą fizinę formą“, jaunasis prezidentas į kolegą iš JAV ir toliau kreipėsi „brangus Donaldai“.

D.Trumpas šį mėnesį laikraščiui „The New York Times“ atskleidė, kad E.Macrono meilikavimas prasidėjo dar prieš JAV prezidento vizitą Prancūzijoje. Jungtinėje Karalystėje (JK) nelaukiamas D.Trumpas E.Macrono paklausė, ar jo vizito metu prancūzai nerengs protestų.

„Paklausiau, ar man tai būtų geras dalykas“, – pasakojo Baltųjų rūmų vadovas. Jo teigimu, E.Macronas nedelsdamas atsakė, kad protestai „nebus problema“, D.Trumpo lauks ištaigingas karinis paradas Eliziejaus laukuose.

Kai D.Trumpas atvyko į Prancūziją, čia protestų nebuvo nė kvapo. Todėl nenuostabu, kad dabar jis kalba apie „puikius santykius“ su E.Macronu.

Kai D.Trumpas atvyko į Prancūziją, čia protestų nebuvo nė kvapo. Todėl nenuostabu, kad dabar jis kalba apie „puikius santykius“ su E.Macronu.

Prancūzijos užsienio politikos ekspertas Dominique Moisi, dirbantis Paryžiuje įsikūrusiame tyrimų centre „Institut Montaigne“, susijusiame su E.Macrono kampanija, mano, kad atsiranda „buvimo rampos šviesoje“ pavojus.

„Velnias slypi detalėse, – sakė D.Moisi. – Paryžiuje priimdamas lyderiaujančias opozicines jėgas, E.Macronas rizikuoja. Kas, jeigu jis suklys?“

Netyčinė ironija

Oficialiame ir labai simboliniame E.Macrono prezidento portrete jis įamžintas greta knygų krūvos.

„Scanpix“/AP nuotr./Oficialus Emmanuelio Macrono portretas
„Scanpix“/AP nuotr./Oficialus Emmanuelio Macrono portretas

Tarp jų matyti Stendhalio „Raudona ir juoda“ – klasikinis XIX amžiaus romanas, pasakojantis Žiuljeno Sorelio istoriją. Jaunas vaikinas iš provincijos, kaip ir E.Macronas, atvyksta į Paryžių ieškoti laimės bei suvilioja vyresnę moterį.

E.Macrono žmona Brigitte už jį vyresnė 25 metais.

Nors romane Ž.Sorelio likimas susiklosto ne itin laimingai, vienas dalykas yra aiškus: jis – savo didžiulių ambicijų vergas, kuriam niekas nepastos kelio.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Brigitte Trogneux
AFP/„Scanpix“ nuotr./Brigitte Trogneux

Kol kas E.Macronas prezidentavimo laikotarpiu nepatyrė jokios didelės vidaus krizės. Taip pat nė vienas iš jo pagrindinių pasiūlymų nebuvo įgyvendintas, įskaitant griežtai kontroliuojamos Prancūzijos darbo rinkos liberalizavimą.

Šios reformos rudenį bus pristatytos parlamentui ir gali įkvėpti masinius protestus.

Šios reformos rudenį bus pristatytos parlamentui ir gali įkvėpti masinius protestus.

Parlamente turėdamas absoliučią daugumą, E.Macronas nėra pratęs prie opozicijos. Tą puikiai iliustruoja jo žodžiai Prancūzijos pajėgoms ginče dėl kariuomenės biudžeto apkarpymų: „Aš esu jūsų bosas... Man nereikia spaudimo ir jokių komentarų.“

Kai kuriems aiški E.Macrono aliuziją į Stendhalį įrodo prezidento humoro jausmą ir saviironiją. Kiti ją suvokia kaip kitokio tipo ironiją – netyčia nuspėjančią ateitį.

Kaip sakė D.Moisi: „Sunkūs laikai dar ateis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Aktualu

Premjeras pateikė literatūrologo M.Kvietkausko kandidatūrą į kultūros ministro postą

15min tema Aktualu

Vėžį nugalėjusius jaunus žmones subūręs Šarūnas Narbutas atvėrė akis Europai

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

24sek

A.Toupane'as „Žalgirio“ perspektyvomis neabejoja: „Viskas bus gerai“

Gazas

Vairavimo žiemos sąlygomis pamoka: kaip stabdyti automobilį slidžiame kelyje

Vitaminai sielai. J.Statkevičius apie didžiausią savo priešą – liežuvį, draugystę ir meilę

Vardai

Premjera: „Skamp“ su senokai matytu Psichu pristato dainą ir klipą „Neišeik“

Buvau geras Gyvenimas

Roberto laiškas: „Prasmingus darbus daranti Jolanta Stankūnienė nusipelnė įvertinimo“

Aktualu

Britų premjerė įspėja apie antro „Brexit“ referendumo organizavimo žalą

Gyvenimas

G.Bružienė: norite kuo ilgiau būti sveiki ir jauni – vartokite nepelnytai pamirštą judrų aliejų

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Lietuvos bankas: transporto priemonių draudimas atpigo

Verslas

„Sodra“ siūlo virtualią instrukciją – ką daryti apsisprendus dėl pensijų kaupimo

Vardai

Grupėje „Golden Age“ – dideli pokyčiai: pristato naują narę ir dvi dainas

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Vardai

„Lietuvos balso“ numylėtinė Eglė Jurgaitytė šokiravo – atskleidė tamsiąją populiarumo pusę

Maistas

Saldūs kepiniai su spanguolėmis: 15 sausainių, pyragų, keksiukų receptų

Aktualu

R.Tamašunienė: yra bent penkios ministerijos, į kurias galėtume pasiūlyti savo žmones

Aktualu

A.Duda: per išpuolį Strasbūre mirtinai sužeistas lenkas stengėsi apsaugoti kitus žmones

Naujienos

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Aktualu

Premjeras pateikė literatūrologo M.Kvietkausko kandidatūrą į kultūros ministro postą

Aktualu

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

Verslas

2019 metai: kaip keisis vaiko pinigai, pensijos, MMA?

24sek

A.Toupane'as „Žalgirio“ perspektyvomis neabejoja: „Viskas bus gerai“

Aktualu

Tomas Viluckas: Nebijoti krizių

15min tema Aktualu

Vėžį nugalėjusius jaunus žmones subūręs Šarūnas Narbutas atvėrė akis Europai

Aktualu

R.Tamašunienė: yra bent penkios ministerijos, į kurias galėtume pasiūlyti savo žmones

Gyvenimas

Šventinis įvaizdis: kuo pakeisti mažą juodą suknelę ir kur semtis įkvėpimo

Vardai

Vido Bareikio 100-ojo koncerto scenoje – krepšinis, giminės, akrobatai ir piršlybos

Gazas

Vairavimo žiemos sąlygomis pamoka: kaip stabdyti automobilį slidžiame kelyje

Mokslas.IT

Pažanga sustojo? Kodėl močiučių gyvenime pokyčių buvo daugiau nei mūsų?

Vardai

Grupėje „Golden Age“ – dideli pokyčiai: pristato naują narę ir dvi dainas

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Vardai

„Lietuvos balso“ numylėtinė Eglė Jurgaitytė šokiravo – atskleidė tamsiąją populiarumo pusę

Verslas

Parduotas butų ūkis žmones gąsdina antstoliais

Vardai

„X Faktorių“ paliko dar dvi dalyvės – abi Samo mokinės

Aktualu

Kauno policijos reido metu kliuvo daugiau nei 50 km/val. greitį viršijęs vyras

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min