Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 26d. 17:13

Artimieji prabilo apie Briuselio teroristą Najimą Laachraoui: buvo geras vaikas

Broliai Khalidas El-Bakraoui ir Ibrahimas El-Bakraoui ir Najimas Laachraoui
„Twitter“ nuotr. / Broliai Khalidas El-Bakraoui ir Ibrahimas El-Bakraoui ir Najimas Laachraoui

Najimas Laachraoui buvo geras, nepriekaištingo elgesio moksleivis vienoje Briuselio katalikiškoje mokykloje, bet užaugęs tapo per kautynes Sirijoje užgrūdintu bombų gamintoju, atlikusiu svarbų vaidmenį per teroro atakas Belgijos ir Prancūzijos sostinėse.

Šis 24 metų jaunuolis buvo vienas iš dviejų mirtininkų, antradienį susisprogdinusių Briuselio tarptautiniame oro uoste; diena anksčiau policija įvardijo jį kaip lapkričio išpuolių Paryžiuje bendrininką, nes buvo aptikta jo DNR pėdsakų ant bombų, kurios buvo panaudotos per tuos išpuolius, liekanų.

Tačiau draugai ir šeimos nariai prisimena N.Laachraoui kaip šviesaus proto ir linksmo būdo jaunuolį, mėgusį svaidyti skraidantį diską ir žaisti futbolą.

„Nesuprantu, kaip žmogui galima taip greitai išplauti smegenis“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė Brice'as Vanhee, mokęsis kartu su N.Laachraoui pirmajame elektromechanikos inžinerijos studijų kurse 2012 metais.

„Kaip galima pereiti į kitą pusę ir susisprogdinti, jeigu kiekvieną savaitgalį žaisdavai skraidančio disko mėtymo turnyruose? Aš to nesuprantu!“ – pridūrė buvęs bendramokslis.

Vienoje B.Vanhee paskelbtoje nuotraukoje matomi aštuoni studentai, tarp jų N.Laachraoui, besišypsantys fotografui, ant Briuselio laisvojo universiteto politechnikos mokyklos laiptų.

„Jis buvo mano kurse; matydavomės kiekvieną savaitę – jis ateidavo į mano butą. Niekada neatrodė, kad jis galėtų mane nušauti“, – rašė B.Vanhee.

Universiteto atstovė Valerie Bombaerts sakė, kad N.Laachraoui „nebetęsė“ studijų, baigęs pirmąjį kursą.

B.Vanhee rašė paskutinį kartą matęs jį tų metų pabaigoje, o N.Laachraoui tąsyk jam pasakė: „Sveikas, Brice'ai, kaip sekasi? Manau, aš mesiu politechnikumą, tai ne man... Ko gera, verčiau studijuosiu mediciną.“

„Kas atsitiko?“

Helmė Šventosios Šeimos instituto – Briuselio katalikiškos vidurinės mokyklos, kurią N.Laachraoui baigė 2009 metais, direkrorė Veronica Pellegrini sakė: „Nežinau, kas galėjo atsitikti.“

„Jis buvo geras moksleivis, nepriekaištingo elgesio, – direktorė sakė naujienų agentūrai AFP. – Jis niekada nebuvo likęs kartoti kurso.“

Per ketvirtadienį paskubomis surengtą spaudos konferenciją N.Laachraoui jaunesnis brolis Mouradas, 20-metis pasaulinio lygio tekvondo čempionas, sakė, kad Najimas buvo visiškai normalus jaunuolis ir praktikuojantis musulmonas; tai, kad jis užsikrėtė radikaliomis idėjomis, sukrėtė jo šeimą.

„Jis buvo mielas vaikinas, labai protingas, – teigė Mouradas. – Kartais žaisdavo futbolą, skaitydavo.“

Tačiau pirmojo N.Laachraoui studijų kurso pažymiai tebuvo „patenkinami“, o federalinė prokuratūra nurodė, kad jis metė studijas ir išvyko į Siriją 2013-ųjų vasarį.

Jis dingo iš savo šeimos namų 2013-ųjų pradžioje, kai šeima persikėlė gyventi į kitą namą, o vėliau paskambino tėvams ir pasakė, kad išvyksta į Siriją. Tėvai kreipėsi į policiją, bet nebegavo jokių žinių apie Najimą, pasakojo jo brolis.

Tai buvo paskutinis N.Laachraoui kontaktas su namiškiais.

Mouradas sakė, kad jo vyresnis brolis buvo „praktikuojantis musulmonas praktikuojančių musulmonų šeimoje“ ir kad jis niekada nebuvo pastebėjęs jokių pokyčių Najimo religiniuose įsitikinimuose.

Tikėtinas bombų gamintojas

N.Laachraoui atsirado pernai rugsėjo 9-ąją, likus dviem mėnesiam iki atakų Paryžiuje, kai buvo sustabdytas prie Austrijos ir Vengrijos sienos per įprastą policijos patikrinimą.

Policijos duomenys rodo, kad jis keliavo naudodamasis suklastotais dokumentais, išduotais Soufiane'o Kayalo vardu.

Sustabdytame automobilyje „Mercedes“ taip pat buvo Salahas Abdeslamas, pagrindinis Paryžiaus atakų įtariamasis, prieš savaitę suimtas Briuselyje, ir Mohamedas Belkaidas, kuris buvo nukautas kovo 15 dieną per policijos reidą Belgijos sostinėje ir turėjo suklastotą tapatybės kortelę Samiro Bouzido vardu.

Tyrėjai rado N.Laachraoui DNR pėdsakų ant sprogmenų, panaudotų per Paryžiaus atakas, išpuolį koncertų rūmuose „Bataclan“, kur žuvo 90 žmonių.

Jo DNR pėdsakų taip pat buvo rasta viename Belgijos užmiesčio bute, kuriuo džihadistai naudojosi prieš išvykdami smogti Paryžiuje, taip pat įtariamoje bombų gamybos vietoje Briuselio Scharbeko rajone.

Policijos nuomone, N.Laachraoui pagamino bombas atakoms Paryžiuje. Dabar aiškinamasi, ar jis buvo vienas tų išpuolių sumanytojų.

„Jo šeima sukrėsta“ dėl N.Laachraoui vaidmens Briuselyje surengtose atakose, kurios yra didžiausios Belgijoje nuo Antrojo pasaulinio karo, sakė Mourad Laachraoui advokatas Philippe'as Culot.

„Buvau sujaudintas ir priblokštas. Nenorėjau tikėti, kad tai padarė jis, – Mouradas sakė ketvirtadienį. – Tačiau savo šeimos negali pasirinkti.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min