Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atakos Londone pobūdis rodo, kad džihadistai priversti improvizuoti: tai labai pavojinga

Automobilis, kuriuo užpuolikas traiškė žmones Londone
„Scanpix“/AP nuotr. / Automobilis, kuriuo užpuolikas traiškė žmones Londone
Šaltinis: 15min
2
A A

Tiek grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), tiek teroristų tinklas „Al Qaeda“ mūšius Vidurio Rytų kovos laukuose pralaimi ir atsitraukia. Kovotojai priversti imtis paprastos, bet brutalios terorizmo taktikos, kuriai net nereikia ginklų. Jie puola automobiliais. Kovos su terorizmu pareigūnams Vakaruose tai – didžiulis galvos skausmas.

15min nuotr./Kaip buvo surengta ataka Londone
15min nuotr./Kaip buvo surengta ataka Londone

Kaip pastebi „The Guardian“, išpuolis prie Jungtinės Karalystės parlamento komplekso, nusinešęs 4 žmonių, tarp jų – užpuoliko, gyvybes, yra tik dar viena ataka, kurioje prieš praeivius buvo panaudota transporto priemonė.

Tokią taktiką savo sekėjams Vakaruose jau kuris laikas aktyviai reklamuoja Sirijoje ir Irake veikianti džihadistų grupuotė IS.

Suprasti akimirksniu

  • Trečiadienį Londone per ataką šalia Didžiosios Britanijos Parlamento rūmų teroristas nukreipė automobilį į pėsčiuosius, o vėliau mirtinai subadė vieną policininką. Žuvo trys asmenys – du civiliai ir minėtas policininkas, 48 metų Keithas Palmeris.
  • Išpuolį surengęs asmuo buvo nukautas. Jo tapatybė kol kas neatskleista, bet pranešta, kad jis gimęs Didžiojoje Britanijoje ir buvo žinomas saugumo tarnyboms.
  • Iš 40 sužeistų žmonių 29 gydomi ligoninėje. Ketvirtadienį septyni asmenys tebebuvo kritinės būklės. Tarp sužeistųjų – britai, prancūzai, portugalai, kinai, rumunai ir pietų korėjiečiai.
  • Policija surengė reidus šešiuose namuose Londone ir vidurio Anglijos Birmingamo mieste. Per juos buvo suimti septyni žmonės.
  • Policija išpuolį laiko „su islamistais susijusio terorizmo“ aktu, o vadinamoji „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę.

Nica, Berlynas, Londonas

Gruodį pabėgėlis Vokietijoje sunkvežimiu įvažiavo į kalėdinį turgelį Berlyne, taip pražudydamas 12 žmonių.

Pernai liepą pavogtas sunkvežimis kraupiai nutraukė Bastilijos dienos paradą Prancūzijos mieste Nicoje. Tada žuvo net 86 žmonės.

Lapkritį studentas JAV Ohajo valstijoje irgi įlipo į transporto priemonę ir ja bei peiliais sužalojo 13 asmenų. Tiesa, iki šiol yra neaiškumų dėl šio užpuoliko motyvų bei tariamos ištikimybės džihadistams.

Gruodį pabėgėlis Vokietijoje sunkvežimiu įvažiavo į kalėdinį turgelį Berlyne, taip pražudydamas 12 žmonių.

Tokios atakos nėra beprecendentės, tačiau pastaraisiais metais išties padažnėjo. O tokius išpuolius, regis, įkvepia būtent IS.

2014 metais pagrindinis grupuotės „atstovas spaudai“ Abu Mohamedas al-Adnani kreipėsi į džihadistų sekėjus Vakaruose, ragindamas juos smogti „netikintiesiems“, ypač policininkams ir kariams, ten, kur pastarieji yra. Kitaip tariant, į Vidurio Rytus – Siriją ir Iraką – vykti nereikia.

„Jei nerandate bombos ar kulkos, suknežinkite jo galvą akmeniu, paskerskite jį peiliu, pervažiuokite jį automobiliu, nustumkite jį nuo aukštos vietos, pasmaukite jį, nunuodykite jį“, – teigė A.M.al-Adnani.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mohammadas Abu Mohamedas al Adnani
AFP/„Scanpix“ nuotr./Abu Mohamedas al-Adnani

Šis džihadistas, kuris pernai buvo nukautas, tame savo pranešime kalbėjo konkrečiai apie Prancūziją, kur 2014-aisiais iš tiesų pranešta apie du išpuolius transporto priemonėmis. Tačiau jis kaip geidžiamą taikinį paminėjo ir Jungtinę Karalystę.

Griežta ginklų kontrolė

Pastaraisiais mėnesiais, kai kariauti Sirijoje ir Irake jau nebesiseka, IS ėmė vėl kartoti tokius raginimus.

Aišku, grupuotė tikėjosi britams smogti taip, kaip smogė prancūzams 2015-ųjų lapkritį ir Briuseliui prieš metus. Tačiau saugumo pareigūnai teigia, kad Jungtinėje Karalystėje IS taip ir nesugebėjo nupinti įmantresnio sekėjų, kurie galėtų rengti žaibiškas koordinuotas atakas, tinklo.

Tvarkytis su terorizmo grėsme Jungtinei Karalystei padeda itin griežti šaunamųjų (ir ne tik) ginklų įsigijimo ir laikymo kontrolės įstatymai.

Daug ką sako faktas, kad IS stebėti potencialių taikinių į Jungtinę Karalystę pasiuntė Belgijos, o ne Britanijos pilietį. Akivaizdu, kad džihadistams trūksta „saviškių“ Ūkanotajame Albione.

Britų saugumo pareigūnų teigimu, tvarkytis su terorizmo grėsme šaliai padeda itin griežti šaunamųjų (ir ne tik) ginklų įsigijimo ir laikymo kontrolės įstatymai.

Jungtinėje Karalystėje, skirtingai nei, pavyzdžiui, Belgijoje, neklesti nelegali ginklų prekyba.

O per pastaruosius 15 metų didžioji dalis atakų – ar Irake, ar Afganistane, ar Vakaruose – buvo surengtos ginklais, kuriais apsirūpinti gana nesunku.

Išpuoliai taip pat buvo vykdomi maždaug valandos kelio atstumu nuo užpuoliko namų. Nors pavienius užpuolikus populiaru vadinti „vienišais vilkais“, daugelis jų vis tiek priklausė vienokiems ar kitokiems ekstremistų tinklams.

„Scanpix“/AP nuotr./Prie Jungtinės Karalystės parlamento Bendruomenių rūmų pastato pasigirdo šūviai.
„Scanpix“/AP nuotr./Prie Jungtinės Karalystės parlamento Bendruomenių rūmų pastato pasigirdo šūviai

Tyrimai rodo, kad nuo pusės iki dviejų trečdalių tokių „vienišų vilkų“ prieš išpuolį aiškiai atskleidžia savo ketinimus artimiesiems ar draugams. Daugelis yra susiję su islamistinėmis grupuotėmis, kurių ne visos propaguoja smurtą.

Atakų serija Izraelyje

Taktika transporto priemones paversti ginklais naudojama ir Izraelyje – ten automobiliai buvo naudojami per palestiniečių radikalų atakas prieš žydus.

Ekstremistai tokią taktiką praminė „pervažiavimo intifada“. Internete jie skelbė karikatūras ir daineles, kuriomis kvietė pulti priešus mašinomis.

Tokie raginimai išplito už Vidurio Rytų regiono ribų – radikalūs uigūrai Vakarų Kinijoje per pastarąjį dešimtmetį irgi žudė mašinomis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pernai sausį Jeruzalėje sunkvežimis įsirėžė į žmonių minią
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pernai sausį Jeruzalėje sunkvežimis įsirėžė į žmonių minią

Britų saugumo pareigūnai jau kuris laikas kalbėjo, kad tik laiko klausimas, kada tokie veiksmai pasieks Jungtinę Karalystę.

Sausį neseniai į pensiją išėjęs Britanijos policijos kovos su terorizmu padalinio vadovas Richardas Waltonas pareiškė: „Grėsmė yra kompleksiška, įvairi ir tokia, kokios dar nesame matę.“

VIDEO: Londoną sukrėtęs išpuolis: svarbiausia informacija
VIDEO: Kameros užfiksavo, kaip Vestminsterio tiltu judėjo žmones sužeidęs automobilis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min