Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 19d. 12:49

„Atlantis“ astronautai prikėlė naujam gyvenimui kosminį teleskopą „Hubble“ (nuotraukos)

Kadrai iš teleskopo taisymo atvirame kosmose.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kadrai iš teleskopo taisymo atvirame kosmose.

Erdvėlaivio „Atlantis“ įgula pasiruošė antradienį paleisti Hubble'o kosminį teleskopą į orbitą po ambicingos renovacijos, kuri turi padėti pratęsti „žmonijos žygį siekti žinių“.

Atnaujinta 19 metų orbitinė observatorija, kurią „Atlantis“ įgula praeitą savaitę įtvirtino erdvėlaivio krovinių skyriuje, bus atskirta manipuliatoriumi antradienį 12 val. 53 min. Grinvičo (15 val. 53 min. Lietuvos) laiku.

Pirmadienį astronautai baigė paskutiniuosius „Hubble“ remonto darbus atvirame kosmose ir įvykdė visus misijos programoje numatytas užduotis.

Erdvėlaivio įgulos nariai teleskope įdiegė atnaujinimus, kurie turėtų pratęsti jo darbo laikotarpį bent penkeriais metais. Kitų „Hubble“ techninės priežiūros misijų nebeplanuojama surengti iki pat jo eksploatacijos pabaigos.

JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai, kurie visi bus nurašyti iki kitų metų pabaigos, iškėlė „Hubble“ į orbitą 1990 metais. Erdvėlaivio įgulos buvo sugrįžusios prie šio teleskopo 1993, 1997, 1999 ir 2002 metais, o šių misijų metu jame buvo sumontuoti nauji moksliniai prietaisai, taip pat pakeistos sugedusios dalys.

„Hubble“ susigrąžino flagmano statusą. Dabar jis turi visą prietaisų ir įrankių arsenalą, kad astronomai galėtų daryti naujus atradimus“, – sakė NASA vyriausiasis astrofizikas Jonas Morseas.

„Mūsų darbas dar tik prasideda. Tūkstančiai astronomų visame pasaulyje laukia jiems reikalingų duomenų. Jie labai nekantrauja“, – pridūrė jis.

Suremontuotas teleskopas bus dar 3-4 mėnesius tikrinimas. Per šį laikotarpį bus išbandytos ir iš naujos sukalibruotos keturios kameros ir spektrografai, kuriuos pritaisė arba suremontavo „Atlantis“ astronautai. Astronomai stebėjimus galės tęsti tik atlikus šiuos darbus.

„Hubble“ susigrąžino flagmano statusą. Dabar jis turi visą prietaisų ir įrankių arsenalą, kad astronomai galėtų daryti naujus atradimus. Sakė NASA vyriausiasis astrofizikas Jonas Morseas.

„Dalyvavome išties milžiniškame nuotykyje ir labai sunkioje misijoje“, – sakė astronomas Johnas Grunsfeldas, kuris vadovavo trims iš penkių šios misijos metu surengtoms astronautų išėjimams į atvirą kosmosą.

„Hubble“ yra ne vien palydovas – jis susijęs su žmonijos žygiu siekiant žinių“, – pridūrė jis.

Kad įsitikintų, jog atlikti visi įmanomi teleskopo priežiūros darbai, J.Grunsfeldas ir Andrew Feustelis pirmadienį misiją atvirame kosmose pradėjo valanda anksčiau. Tai jiems leido patikrinti, ar atliktos visos erdvėlaivio misijos programoje numatytos užduotis.

Astronautams taip pat teko užbaigti darbą, kurio nespėta padaryti sekmadienį, kai įgulos nariai Mike'as Massimino ir Mike'as Goodas susidūrė su įvairiomis kliūtimis remontuodami „Hubble“ vaizdo spektrografą.

Paskutinius darbus atvirame kosmose J.Grunsfeldas ir A.Feustelis pradėjo pakeitę tris teleskopo akumuliatorių komplektus. Vėliau jie pakeitė vieną tiksliojo nutaikymo sistemos jutiklį – optinį prietaisą, kuris valdo kosminės observatorijos padėtį tiksliai reguliuojančius giroskopus. Galiausiai astronautai prie teleskopo apvalkalo pritvirtino nerūdijančio plieno skydus, kuriais buvo uždengtos Saulės vėjo dalelių per ilgą laiką padarytos pažaidos.

Pastarosios užduoties nespėjo atlikti M. Massimino ir M. Goodas, kai sekmadienį taisydami spektrografą susidūrė su įstrigusiu varžtu ir kitomis smulkiomis kliūtimis.

Pasak NASA, spektrografo, kuris neveikė jau penkerius metus, pirmieji bandymai po remonto buvo sėkmingi.

J.Grunsfeldui jokia smulkmena neatrodė nesvarbi. Kai jis montavo naujuosius nerūdijančio plieno skydus, pažeista teleskopo danga pradėjo trupėti, o smulkios dalelės nuskriejo tolyn.

„Man labai gaila dėl šių šiukšlių“, – liūdnai pasakė astronautas.

Šios NASA misijos direktorius Tony Ceccacci pirmadienį surengtą astronautų išėjimą į atvirą kosmosą pavadino vienodai liūdna ir džiugia visiems, kas prisidėjo prie erdvėlaivių misijų, kurių metu buvo remontuojamas „Hubble“.

„Tai buvo liūdna diena ir labai laiminga diena, – pareigūnas sakė spaudos konferencijoje. – Suvokiame, jog viskas iš tikrųjų baigėsi. Nežinia, ką daugiau pasakyti – lieka tik pasveikinti vieni kitus su puikiai atliktu darbu“.

„Atlantis“ astronautai planuoja grįžti į Žemę penktadienį ir nutūpti NASA J.F.Kennedy kosminiame centre Floridoje.

Atsiskyrus nuo „Hubble“, astronautai nukreips erdvėlaivį Žemės link, taip pat patikrins, ar kosminės šiukšlės ir mikrometeoritai nepažeidė „Atlantis“ karščiui atsparios dangos.

Vienuolika dienų trukusi „Hubble“ techninės priežiūros misija buvo pavojingesnė nei įprasti NASA erdvėlaivių skrydžiai į Tarptautinę kosminę stotį, nes tolimesnėje orbitoje, kurioje skrieja teleskopas, yra susitelkę daugiau dėl žmogaus veiklos susidariusių kosminių šiukšlių. 
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Sveikata

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min