Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 7d. 08:38

Atsiprašymas arba 100 tūkst. zlotų

L.Kaczynskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / L.Kaczynskis

Tokį ultimatumą Lenkijos prezidentui Lechui Kaczynskiui pateikė jo pirmtakas Lechas Walęsa už tai, kad buvo išvadintas KGB agentu Boleku.

Buvęs „Solidarumo“ vadovas Varšuvoje kreipėsi į Apygardos teismą. Gdanske esančio jo biuro vadovė advokatė Ewelina Wolanska surašė ieškinį teismui. Jame kalbama apie L.Kaczynskio 2008 metų birželio 4 dieną duotą interviu televizijos kanalui „Polsat“.

Pokalbis su žurnaliste Dorota Gawryluk vyko prieš pasirodant istorikų Slawomiro Cenckiewicziaus ir Piotro Gontarczyko knygai „Saugumo tarnyba ir Lechas Walęsa“, kurioje buvo rašoma, kad buvęs prezidentas turėjo ryšių su šia tarnyba. Į žurnalistės žodžius, jog L.Walęsa yra didžiausias šalies autoritetas ir nereikėtų jo tokiais būdais atakuoti, L.Kaczynskis atsakė, kad „demokratinei visuomenei būtina tiesa, net jei ji labai sunki“, o tiesa yra tokia, jog L.Walęsa buvo agentas, turėjęs Boleko slapyvardį, ir kad L.Kaczynskis tai žino net neperskaitęs turinčios pasirodyti knygos.

Pats L.Walęsa aiškina, kad yra priverstas bylinėtis su valstybės vadovu, nes negali ilgiau toleruoti jį žeminančio pareiškimo.

„Nenorėjau to daryti, juk jis – prezidentas, stengiausi to išvengti, tačiau kiek ilgai galima toleruoti tokius dalykus? Jis prisiekė, kad gerbs įstatymus ir teismo sprendimus, tačiau to nedaro ir skatina kitus taip daryti“, – sakė L.Walęsa.

Praėjus kelioms dienoms po L.Kaczynskio interviu, L.Walęsa nusiuntė L.Kaczynskiui laišką, kuriame pareikalavo atšaukti „tas šlykštynes“ ir „pateiktus neteisingus faktus“. Tačiau iki šiol L.Kaczynskis net nepamėgino ką nors padaryti, kad „būtų pripažinta klaida“. Todėl E.Wolanska prie ieškinio dar pridėjo 2000 metais priimto Varšuvos apeliacinio teismo sprendimą, kad buvęs prezidentas nebendradarbiavo su saugumo tarnybomis. Ieškinyje advokatė parašė, kad L.Kaczynskis „kaip teisės profesorius turėtų žinoti teismo priimto sprendimo svarbumą ir neginčijamumą“. Advokatė taip pat priminė, kad kai vyko L.Walęsos liustracinis procesas, dabartinis valstybės vadovas ėjo teisingumo ministro pareigas, todėl jei tuomet kilo kokių abejonių dėl priimto sprendimo, jis privalėjo apie tai viešai pareikšti. Tačiau L.Kaczynskis ta teise nepasinaudojo, todėl dabar, mesdamas L.Walęsai kaltinimus bendradarbiavimu su KGB, nuvertina tuomet priimto teismo sprendimą.

„Lenkijos Respublikos prezidento paskelbta netiesa daugeliui L.Walęsos priešininkų, taip pat pavydiems žmonėms, tampa dingstimi imtis tolesnių panašių veiksmų, o tai kenkia ir žemina mano ginamo žmogaus garbę, gerą vardą ir orumą“, – parašė E.Wolanska. Ji reikalauja, kad teismas įpareigotų L.Kaczynskį atšaukti per televiziją „Polsat“ pasakytus žodžius ir nedaryti panašių pareiškimų ateityje kituose televizijos kanaluose bei spaudoje.

Prezidento kanceliarijos vadovas Piotras Kownackis teigė, kad L.Kaczynskis dar neturėjo progos susipažinti su jam pateiktu ieškiniu, ir pridūrė, kad „pastaruoju metu ponas prezidentas Walęsa labai dažnai elgiasi nesuprantamai“.

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 KGB Juozas Olekas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min