Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsistatydina Vokietijos prezidentas Christianas Wulffas

Christianas Wulffas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Christianas Wulffas
Šaltinis: 15min
0
A A

Skandalų persekiojamas Vokietijos prezidentas Christianas Wulffas penktadienį paskelbė atsistatydinantis iš valstybės vadovo posto, praėjus parai po to, kai prokurorai paprašė parlamento panaikinti jo teisinę neliečiamybę.

„Šiandien atsistatydinu iš federalinio prezidento posto, kad kuo greičiau atlaisvinčiau vietą įpėdiniui“, – Ch.Wulffas pareiškė kreipdamasis per televiziją iš prezidento rezidencijos – Belvju rūmų Berlyne.

Vokietijai reikia „prezidento, kuriuo pasitiki ne šiaip dauguma, bet didžioji dauguma piliečių“, – sakė rūškanas Ch.Wulffas, šalimais kurio buvo jo žmona Bettina.

„Pastarųjų dienų ir savaičių įvykiai parodė, kad šiam pasitikėjimui, o tuo pačiu ir mano veiksmingumui yra pakenkta, – sakė 52 metų valstybės vadovas. – Dėl tos priežasties ilgiau nebegaliu taip kai dera namuose ir užsienyje vykdyti prezidento pareigų“.

„Padariau klaidų, bet visada buvau sąžiningas“, – pridūrė jis.

Ketvirtadienio vakarą Vokietijos Žemutinės Saksonijos žemės prokurorai pareikalavo, kad būtų panaikinta Ch.Wulffo teisinė neliečiamybė, siekiant ištirti įtarimus, jog jis piktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi.

Šios žemės sostinės Hanoverio miesto prokuroras taip pat paskelbė „preliminarius įtarimus“ Ch.Wulffo draugui kino prodiuseriui Davidui Groenewoldui, kuris, kaip pranešama, apmokėjo Ch.Wulffo viešbučio sąskaitas per dvejas trumpas atostogas.

A.Merkel pasirinktas Vokietijos valstybės vadovas beveik kasdien buvo atakuojamas žiniasklaidos dėl įtarimų korupcija tuo metu, kai jis dirbo Žemutinės Saksonijos pirmuoju ministru.

Penktadienį tapus aišku, kad prezidentas veikiausiai pasitrauks, A.Merkel atšaukė planuotą kelionę į Romą ir derybas dėl krizės euro zonoje su Italijos premjeru Mario Monti.

Pasak apžvalgininkų, prezidento pasitraukimas taps dar viena vidaus politikos problema kanclerei, kuriai tenka vadovauti sprendžiant Europos skolų krizę.

Postą paliekantis prezidentas buvo persekiojamas skandalų ir kaltinimų nuo pernai gruodžio vidurio.

Dauguma jų susiję su Ch.Wulffo ryšiais su turtingais verslininkais, o pirmąją pasipiktinimo bangą išprovokavo paskola būstui, kurią jam itin palankiomis sąlygomis suteikė vieno draugo žmona.

Vėliau prezidentas buvo kaltinamas, kad mėgino nutildyti šią istoriją, taip pat skelbta, jog Ch.Wullfo draugai apmokėdavo jo atostogų išlaidas.

Tačiau Hanoverio prokuratūros tyrimas sutelktas į prezidento ryšius su D.Groenewoldu. Pastarasis taip pat yra įtariamasis tyrime dėl jos bendrovės sandorių su Žemutinės Saksonijos vyriausybe, kai Ch.Wulffas buvo šios žemės pirmasis ministras.

Be to, pranešama, kad D.Groenewoldas apmokėjo sąskaitą už Ch.Wulffo viešnagę viešbutyje per trumpas atostogas 2007 metais, nors Ch.Wulffo advokatai teigė, kad jis grąžino draugui šią sumą grynaisiais pinigais.

„Dabar viskas baigta – Christianas Wulffas privalo atsistatydinti“, – teigiama įtakingo dienraščio „Bild“ penktadienio redakciniame straipsnyje.

Skandalas dėl Vokietijos prezidento kilo, kai „Bild“ paskelbė straipsnį apie tai, kad Ch.Wulffas 2008 metais, kai dar buvo Žemutinės Saksonijos premjeras, iš savo draugo verslo magnato Egono Geerkenso žmonos Edith paėmė su mažomis palūkanomis 500 tūkst. eurų (1,73 mln. litų) asmeninę paskolą namui pirkti.

Vėliau paaiškėjo, kad prezidentas paliko tūžmingą pranešimą „Bild“ vyriausiojo redaktoriaus Kai Diekmannui telefono atsakiklyje, primygtinai reikalaudamas šios medžiagos neskelbti ir grasindamas imtis teisinių priemonių. Po to Ch.Wulffas K.Diekmanno atsiprašė.

Ch.Wulffo prezidentavimas nuo pat pradžių buvo erškėčiais klotas.

Jo išrinkimas 2010 metais tapo žeminančiu smūgiu A.Merkel, kai jos pačios koalicijos nariai atsisakė balsuoti už šį kandidatą parlamente per rinkimus, kuriuose Ch.Wulffo stipriu varžovu tapo vienas buvęs Rytų Vokietijos disidentas, politikos autsaideris.

Ch.Wulffas, kadaise laikytas potencialiu A.Merkel varžovu, buvo išrinktas tik per trečią balsavimą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Vokietija
Parašykite atsiliepimą apie 15min