Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsistatydinęs JAV generolas Petraeusas perima vadovavimą CŽV

Davidas Petraeusas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Davidas Petraeusas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Neseniai atsistatydinęs JAV generolas Davidas Petraeusas, žinomas kaip vienas iš pagrindinių karų Irake ir Afganistane strategų, perims Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovo postą, atsiribodamas nuo kariškio uniformos ir mąstysenos.

Atsistatydinęs praeitą savaitę po 37 metus trukusios tarnybos armijoje, D.Petraeusas bus prisaikdintas 20-uoju vadinamosios tyliosios tarnybos direktoriumi per antradienį vyksiančią uždarą ceremoniją.

Tikėtina, jog tyla yra būtent tai, ko Baltiesiems rūmams reikia iš įtakingo buvusio aukščiausio rango generolo, sakė du tebedirbantys ir vienas buvęs JAV pareigūnas, pageidavę neviešinti jų vardų, nes jie kalbėjo apie opius Nacionalinio saugumo tarybos reikalus.

Tiek D.Petraeuso šalininkai, tiek priešininkai stebi, ar buvęs kariškis naudosis savo įtaka žiniasklaidai ir Kapitolijui, kad galėtų vykdyti politiką, nutolusią nuo Baltųjų rūmų pareigūnų, kurie nesutiko su jo strategija Afganistano kare, pozicijos.

Tuo metu, kai dalis įtakingiausių JAV prezidento Baracko Obamos padėjėjų ragino mažinti amerikiečių kontingentą Afganistane, D.Petraeusas padėjo įtikinti šalies vadovą priimti priešingą sprendimą, mėginant pakartoti karių antplūdžio strategiją, davusią apčiuopiamų, nors ir trapių, teigiamų rezultatų Irake.

Šis žingsnis kirtosi su strategija, kuriai pritarė viceprezidentas Joe Bidenas ir kiti pareigūnai: palikti Afganistane daug mažesnes karinių instruktorių grupes ir specialiųjų pajėgų dalinius, kurie medžiotų teroristus.

Be to, panašus nerimas jaučiamas tarp žvalgybos pareigūnų. D.Petraeusas perima vadovavimą organizacijai, kuri skelbė niūrius įvertinimus apie padėtį Afganistane, kuriame šis generolas tiesiogiai arba netiesiogiai vadovavo karo veiksmams ilgiau nei ketverius metus.

D.Petraeusas anksčiau yra pripažinęs galvojantis kitaip negu CŽV analitikai, Senatui duotuose parodymuose pareiškęs, jog analitikams tenka vadovautis bent šešių savaičių senumo duomenimis, todėl jų prognozės būna iškraipytos. Generolas teigė, kad jo gaunami operatyviniai duomenys yra naujesni ir tikslesni.

Naujausi CŽV pateikiami karo Afganistane įvertinimai gali būti naudojami tiek pagrįsti, tiek paneigti D.Petraeuso kovos su sukilėliais strategiją. Pagal ją raginama smarkiai sustiprinti užsienio kontingentą, kuris saugotų afganus, kol bus sustiprintos vietos pajėgos, ilgainiui perimsiančios šią naštą.

Analizių išvados buvo niūrios: Afganistane laukia ilga kova su Talibanu, kurioje nei viena pusė neįgis aiškaus pranašumo, sakė vienas dabartinis ir vienas buvęs JAV pareigūnas, kurie pageidavo likti anonimais, nes šį informacija esanti įslaptinta.

Pasak abiejų pareigūnų, naujausi pranešimai apie planuojamą užsieniečių kontingento mažinimą paskatino suaktyvėti Talibaną.

Žvalgybos pasiklausyti pokalbiai tarp talibų vadų atskleidžia, kad jie sieks stengsis laimėti laiko, kol daugiau JAV karių bus išvesti ateinančiais metais, o vėliau suintensyvins atakas, sakė tebedirbantis pareigūnas.

Politikos lyderiai šias išvadas gali suprasti kaip D.Petraeuso pastarųjų dvejų metų strategijos nesėkmę arba argumentuoti, kad kariai išvedami per anksti – nepakankamai susilpninus Talibaną, kad šis sutiktų derėtis su Kabulo vyriausybe, arba nespėjus sustiprinti vietos pajėgų, kad šios galėtų patikimai apsaugoti nuo kovotojų atakų.

Tuo tarpu analitikai nerimauja, kad jie gali būti verčiami taikytis prie savo naujojo viršininko požiūrio, sakė tebedirbantis pareigūnas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min