Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 23, 15:33 Atnaujinta 2022 05 23, 16:37

Atsistatydinusio rusų diplomato demaršas: dar niekada taip nesigėdijau savo šalies

Rusijos nuolatinės misijos prie Jungtinių Tautų Ženevoje ilgametis patarėjas Borisas Bondarevas paskelbė atsistatydinantis dėl Rusijos pradėto karo su Ukraina. Jis pareiškė, kad per visą savo diplomatinę tarnybą jam dar niekada nebuvo taip gėda dėl savo šalies ir darbo.
Sergejus Lavrovas, Vladimiras Putinas ir Sergejus Šoigu
Sergejus Lavrovas, Vladimiras Putinas ir Sergejus Šoigu / „Sputnik“/„Scanpix“ nuotr.

„Per dvidešimt darbo metų mačiau įvairių mūsų užsienio politikos posūkių, tačiau niekada taip nesigėdijau savo šalies ir savo darbo, kaip šių metų vasario 24 d.

V.Putino agresyvus karas prieš Ukrainą, o iš esmės – prieš visą Vakarų pasaulį, yra ne tik nusikaltimas prieš Ukrainos žmones, bet ir bene didžiausias nusikaltimas prieš Rusijos žmones, kuris su įžūlia Z raide sužlugdė visas viltis palaipsniui kurti klestinčią demokratinę visuomenę mūsų šalyje.

Tie, kurie sumanė šį karą, nori tik vieno – likti valdžioje amžinai, gyventi puošniuose, prabangiuose rūmuose, plaukioti jachtomis, kurių tonažas ir kaina prilygsta visam Rusijos laivynui, mėgautis neribota valdžia ir visišku nebaudžiamumu. Dėl to jie pasirengę paaukoti daugybę gyvybių. Dėl šio tikslo jau žuvo tūkstančiai rusų ir ukrainiečių“, – rašo savo paskyroje „Facebook“ diplomatas.

„Gaila, bet per pastaruosius dvidešimt metų melo ir neprofesionalumo atvejų Rusijos Užsienio reikalų ministerijoje vis daugėjo. Tačiau pastaraisiais metais tai pasiekė tiesiog katastrofišką mastą. Vietoj nešališkų pranešimų, nešališkos analizės ir blaivių prognozių – propagandinės klišės, primenančios XX a. ketvirtojo dešimtmečio sovietinius laikraščius.

„Twitter“ nuotr./Borisas Bondarevas
„Twitter“ nuotr./Borisas Bondarevas

Sukurta sistema, kuri apgaudinėja pati save.
Ministras Lavrovas gerai iliustruoja šios sistemos degradaciją. Per 18 metų iš profesionalaus ir išsilavinusio intelektualo, į kurį norėjo lygiuotis daugelis ministerijos pareigūnų, jis tapo žmogumi, kuris nuolat skelbia prieštaringus pareiškimus ir grasina pasauliui (t. y. ir Rusijai) branduoliniu ginklu!“, – rašo B.Bondarevas.

„Šiandien Užsienio reikalų ministerija neužsiima diplomatija. Ji sėja melą, kursto neapykantą ir karą. Diplomatija tarnauja privatiems siauro asmenų rato interesams, kurie neturi nieko bendra su tikraisiais Rusijos visuomenės poreikiais. Rusija nebeturi sąjungininkų, ir tai galima paaiškinti agresyvia mūsų šalies politika, o ne liūdnai pagarsėjusia rusofobija, kurią nuolat transliuoja Rusijos televizija.

Esu įgijęs diplomato išsilavinimą ir norėčiau ir toliau dirbti savo šaliai. Deja, šiandien likti valstybės tarnyboje ir laikytis pražūtingo politinio kurso reiškia išduoti savo tėvynę. Nenoriu ir negaliu to daryti. Todėl nusprendžiau atsistatydinti“, – rašo diplomatas.

B.Bondarevas tapo bene pirmuoju Rusijos karjeros diplomatu, oficialiai paskelbusiu apie atsistatydinimą dėl karo. Rusijos Užsienio reikalų ministerija kol kas nepateikė jokių komentarų.

Jis iki šiol ėjo diplomatinio patarėjo, atsakingo už Rusijos vaidmenį Ženevos nusiginklavimo konferencijoje, pareigas. Anksčiau jis užėmė postus įvairiose šalyse, įskaitant Kambodžą ir Mongoliją.

B.Bondarevo pareiškimas yra retas arba galbūt ir precedento neturintis atvejis, kai Rusijos diplomatinio korpuso pareigūnas viešai išreiškė nepasitenkinimą dėl savo šalies karo Ukrainoje. V. Putino vyriausybė stengėsi nuslopinti bet kokias nepaklusnumo apraiškas ir oficialios linijos neatitinkančius šio konflikto, kurį Maskva vadina „specialiąja karine operacija“, o ne karu, vertinimus.

„Tai, ką dabar daro mano vyriausybė, yra netoleruotina, – AP sakė B.Bondarevas. – Kaip civilis tarnautojas turiu prisiimti dalį atsakomybės, bet nenoriu to daryti.“

B.Bondarevas sakė kol kas nesulaukęs jokio Rusijos pareigūnų reakcijos, bet pridūrė: „Ar esu susirūpinęs dėl galimos reakcijos iš Maskvos? Turiu būti dėl to susirūpinęs.“

Paklaustas, ar jo bendradarbiai irgi panašiai jaučiasi, diplomatas pridūrė: „Ne visi Rusijos diplomatai yra karo kurstytojai. Jie mąsto blaiviai, bet privalo tylėti.“

B.Bondarevas sakė, kad jo žingsnis gali tapti pavyzdžiu kitiems.

„Jeigu man bus iškelta byla, tuomet kiti žmonės, kurie norėtų pasekti šiuo pavyzdžiu, to nedarys“, – pripažino jis.

Teisių gynimo grupės „U.N. Watch' vykdomasis direktorius Hilleris Neueris susiklosčiusią padėtį apibūdino lakoniškai: „Borisas Bondarevas yra didvyris.“

„Bondarevas turėtų būti šią savaitę pakviestas pasisakyti Davose, – pridūrė jis. – JAV, Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga turėtų parodyti pavyzdį laisvajam pasauliui, sukurdamos programą, kuri skatintų daugiau Rusijos diplomatų pasielgti taip pat ir pereiti į kitą pusę, teikdama apsaugą, finansinį saugumą ir diplomatų bei jų šeimų perkėlimą.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min