Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsisveikinta su Čekijos didvyriu Vaclavu Havelu

Vaclavo Havelo laidotuvės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vaclavo Havelo laidotuvės
Šaltinis: BNS
0
A A

Pasaulio lyderiai drauge su čekais penktadienį atsisveikino su Čekijos taikios kovos už laisvę simboliu ir pirmuoju pokomunistiniu prezidentu Vaclavu Havelu, kuris mirė sekmadienį, būdamas 75 metų amžiaus.

Valstybinėse laidotuvėse Prahos pilyje dalyvavusių užsienio lyderių sąrašo pradžioje – Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton. Laidotuvėse dalyvavo ir Dalia Grybauskaitė bei Vytautas Landsbergis.

Laidotuvės vyko trečią ir paskutinę nacionalinio gedulo dėl V.Havelo mirties dieną.

V.Havelas vadovavo 1989 metais įvykusiai taikiai Aksominei revoliucijai, nuvertusiai komunistinį režimą tuometėje Čekoslovakijoje.

Garsiausia šio buvusio dramaturgo disidento, kurio kūryboje svarbi totalitarinio režimo nežmoniškumo tema, frazė yra „Tiesa ir meilė turi įveikti melą ir neapykantą“.

1989-1992 metais jis buvo Čekoslovakijos, o buvusiai federacijai taikiai skilus į dvi valstybes, 1993-2003 metais, – Čekijos Respublikos prezidentas.

Slovakijoje penktadienį taip pat buvo paskelbtas nacionalinis gedulas.

Paskutinis čekų atsisveikinimas su V.Havelu prasidėjo maždaug 12 val. 30 min. Lietuvos laiku, kai laidotuvių dalyviai susirinko Šv.Vito katedroje Prahos pilyje, kur įsikūrusi Čekijos prezidentūra.

Vidurdienį visa šalis mirusį lyderį pagerbė tylos minute. Tris minutes visoje šalyje skambėjo bažnyčių varpai, o nuo kalvos priešais Prahos pilį buvo paleista 21 patrankos šūvių salvė.

Dešimtys tūkstančių čekų pastarosiomis dienomis pareiškė pagarbą garsiajam savo lyderiui, ir laukė ilgose eilėse Prahos šaltyje, kad pamatytų jo karstą buvusioje bažnyčioje miesto centre.

„Aš nepaprastai žavėjausi šiuo žmogumi dėl jo drąsos, jo tauraus charakterio, jo idėjų, jo aukos už mus visus“, – sakė akivaizdžiai susijaudinęs kelių V.Havelo knygų redaktorius Janas Zelenka, kuris eilėje laukė su rausva rože rankose.

Trečiadienį karstas buvo pervežtas į Prahos pilį ir užkeltas ant žirgų traukiamo lafeto, kuris buvo naudojamas ir per pirmojo 1918-aisiais įkurtos Čekoslovakijos prezidento Tomašo Garrigue Masaryko laidotuves 1937 metais. Vėliau karstas buvo nuneštas į didžiulę skliautuotą Vladislavo salę, kurioje visuomenė vėl galėjo pareikšti pagarbą velioniui.

Po laidotuvių pamaldų V.Havelo palaikai kremuoti, vykdant jo šeimos valią.

Didžiausio čekų dienraščio DNES interneto svetainėje cituojama V.Havelo sekretorė Sabina Tančevova, kuri sakė, jog velionio pelenai po Kalėdų, veikiausiai gruodžio 27 dieną, turėtų būti perkelti į šeimos kapą Prahos kapinėse.

Penktadienio vakarą Liucernos rūmuose, kuriuos praeito amžiaus pradžioje Prahoje pastatė V.Havelo senelis, nekilnojamojo turto magnatas, bus surengtas roko koncertas – pagerbiant velionį lyderį, kuris buvo aistringas roko, džiazo ir kitokios šiuolaikinės muzikos gerbėjas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min