-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aukščiausiojo Teismo sprendimas dėl Silvio Berlusconi sukrėtė Italijos vyriausybę

Silvio Berlusconi partija trečiadienį boikotavo Italijos trapios koalicinės vyriausybės viršūnių susitikimą ir blokavo parlamento veiklą – protestuodama prieš Aukščiausiojo Teismo sprendimą paspartintai priimti nutartį, kuria jam gali būti uždrausta užimti valstybinius postus.
Itaalia endine peaminister Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi / Scanpix / Postimees.ru

Dėl S.Berlusconi „Laisvės tautos“ (PDL) – vienos iš dviejų pagrindinių Enrico Lettos (Enriko Letos) kairiųjų ir dešiniųjų koalicijos partnerių – protesto abejų parlamento rūmų darbas buvo sustabdytas dienai.

Teismo sprendimas padidino įtampą vidaus rietenų draskomoje koalicijoje, kuri jau yra kritikuojama dėl to, kad nesparčiai vykdomos reformos, labai reikalingos siekiant paskatinti atsigavimą po didžiausios nuo Antrojo pasaulinio karo recesijos.

Teismo sprendimas padidino įtampą vidaus rietenų draskomoje koalicijoje, kuri jau yra kritikuojama dėl to, kad nesparčiai vykdomos reformos

Populistinio „Penkių žvaigždučių“ judėjimo, kuris per vasario rinkimus pribloškė Italiją gavęs precedento neturintį ketvirtį balsų, lyderis Beppe Grillo sakė, kad Italija žengia į katastrofą dėl vyriausybės nesugebėjimo imtis ypatingų priemonių dėl ekonomikos.

Jis sakė, kad Italija yra kaip greitpuodis, netrukus galintis sprogti, ir paragino prezidentą Giorgio Napolitano kuo greičiau sušaukti rinkimus.

Aukščiausiasis Teismas buvo priverstas paskelbti neįprastą pareiškimą, kuriuo ginamas jo antradienio sprendimas paskutinę S.Berlusconi apeliaciją dėl nuosprendžio mokestinio sukčiavimo byloje svarstyti liepos 30 dieną. 76 metų žiniasklaidos magnato advokatai sprendimo tikėjosi tik metų pabaigoje.

Teismas spręs, ar palikti galioti ketverių metų kalėjimo bausmę ir draudimą penkeriems metams užimti valstybės postus už bendrininkavimą sukčiaujant dėl mokesčių S.Berlusconi televizijos imperijoje „Mediaset“.

Nors S.Berlusconi dėl savo amžiaus tikriausiai išvengs kalėjimo, net jei nuosprendis bus paliktas galioti, jis gali būti išmestas iš parlamento, o tai būtų didelis šokas netvirtai E.Lettos vyriausybei.

E.Letta sakė, jog vyriausybė išliks, kad ir kas nutiktų, bet kai kurie „vanagai“ S.Berlusconi partijoje galėtų siekti rinkimų jau spalio mėnesį, jeigu jo nuosprendis būtų paliktas galioti.

Bandydamas užsitikrinti PDL lojalumą, E.Letta interviu televizijai vėl pažadėjo, kad panaikins nekenčiamą būsto mokestį, nors ir būtų sunku atitikti Europos Sąjungos (ES) biudžeto suvaržymus. Tai yra pagrindinis PDL reikalavimas.

Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad buvo priverstas sušaukti specialų vasaros posėdį liepos 30 dieną, nes daliai S.Berlusconi bylos rugpjūčio 1-ąją sueis senaties terminas.

S.Berlusconi ir jo padėjėjai mano, kad Teismo sprendimas, kuris buvo priimtas labai skubant, turint omenyje Italijos teisingumo sistemos lėtumą, yra dar vienas pavyzdys to, ką jis vadina kairiųjų magistrato teisėjų vykdomu pastoviu ir nedemokratiniu persekiojimu.

B.Grillo: tikroji problema yra vyriausybė, kuri tik nori išlaikyti status quo ir apsaugoti S.Berlusconi, „kuris bet kurioje kitoje Vakarų demokratijoje nebūtų priimtas į jokį valstybės postą“.

Buvęs premjeras sako, kad tą sprendimą įkvėpė jo priešai Milano prokuratūroje, kurie yra jam iškėlę daug bylų. Tarp jų yra byla, kurioje neseniai jis buvo nuteistas dėl mokėjimo už seksą Maroke gimusiai nepilnametei naktinio klubo šokėjai pravarde Ruby Rubacuori (Rubi Širdžių Daužytoja)  ir dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais siekiant tai nuslėpti.

Toje byloje jis buvo nuteistas praėjusį mėnesį, bet nuosprendis nebus galutinis tol, kol nebus išnagrinėtos dvi apeliacijos.

S.Berlusconi vaidino svarbų vaidmenį nuo pat balandžio, kai buvo suformuota E.Lettos vyriausybė, bet Aukščiausiojo Teismo sprendimas išprovokavo reikalavimus rengti gatvių protestus ir blokuoti visą parlamento veiklą.

Reikšminga paties E.Lettos centro kairiųjų Demokratų partijos frakcija taip pat nepritaria vyriausybės aljansui su S.Berlusconi, bet G.Napolitano, kuris praktiškai yra koalicijos „krikštatėvis“, kategoriškai nepritaria pirmalaikiams rinkimams per patį Italijos didžiausios pokario recesijos įkarštį.

Reitingų agentūra „Standard & Poor's“ antradienį sumažino Italijos kreditavimo reitingą iki vos dviejų lygių virš šlamšto. Italijos ekonomika – trečia pagal dydį euro zonoje – jau daugiau kaip dešimtmetis auga itin vangiai.

Analitikai sako, jog yra keli veiksniai, galintys priversti S.Berlusconi atsispirti pagundai nuversti vyriausybę, net jeigu Aukščiausiasis Teismas ir priimtų jam nepalankų sprendimą.

Vienas tų veiksnių yra tai, kad tarpusavyje kovojantys koalicijos partneriai dar nereformavo rinkimų įstatymo, kuris galėtų sukurti dar vieną aklavietę, jeigu rinkimai įvyktų rudenį.

Antra, jeigu PDL išeitų iš vyriausybės, E.Lettos Demokratų partija galėtų suformuoti aljansą prieš S.Berlusconi su B.Grillo, o tai tik padidintų šio milijardieriaus problemas.

Tačiau B.Grillo po susitikimo su G.Napolitano žurnalistams sakė, kad tikroji problema yra vyriausybė, kad ji tik nori išlaikyti status quo ir apsaugoti S.Berlusconi, „kuris bet kurioje kitoje Vakarų demokratijoje nebūtų priimtas į jokį valstybės postą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius