Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Australija leipsta: šimtmetį nematytas karštis – iššūkis žmonėms ir gyvūnams

Kaitra Australijoje
„Twitter“ nuotr. / Kaitra Australijoje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Po kelių šaltų dienų amerikiečiai prabilo apie tai, kad klimato atšilimo iš tikrųjų nėra. Australai galėtų jiems paprieštarauti – šalies pietvakariai lydosi nuo 45 laipsnių karščio.

Pietų australai šią savaitę jau kelintą dieną iš eilės mato termometro stulpelį perkopiant 40 laipsnių karštį. Pietiniame Adelaidės mieste temperatūra pakilo beveik iki 46 laipsnių pagal Celsijų.

Visą savaitę besitęsiančios kaitros neatlaiko ir laukinė gamta – skraidančios lapės nuo medžių krenta negyvos, koalos veržiasi net artyn žmonių ieškodamos vandens, o gyvūnų prieglaudos vos spėja reaguoti į pranešimus apie perkaitusius benamius šunis ir kates bei gyvūnus, paliktus įkaitusiuose automobiliuose, rašo „The Australian“.

„Šešios minutės įkaitusiame automobilyje – vos tiek gali užtekti, kad gyvūnas mirtų“, – sakė Pietų Australijos gyvūnų apsaugos organizacijos vadovė  Andrea Lewis. Ji pasakojo, kad veterinarams teko gydyti šunį, kuris nudegė letenas, kai buvo paliktas atviroje pikapo bagažinėje.

Melburno zoologijos sodo nuotr./Kaitra Australijoje
Melburno zoologijos sodo nuotr./Kaitra Australijoje

Trečiadienį Adelaidės Botanikos parko darbuotojams teko nuo žemės surinkti apie 60 skraidančių lapių, kurios neatlaikę kaitros nuo medžių krito negyvos. Į karštį taip pat blogai reaguojančios koalos viena po kitos vežamos į veterinarijos klinikas ir gyvūnų priegaudas, kur joms suteikiama pagalba nuo perkaitimo ir dehidratacijos.

Sinoptikai prognozuoja, kad ši savaitė gali būti ilgiausia karščio banga Melburne per 100 metų. Būtent Melburne šiuo metu vyksta teniso turnyras „Australian Open“, kurį ketvirtadienį teko laikinai sustabdyti. Termometrams perkopus 40 laipsnių nualpo kamuoliukų padavinėtojas, o kortuose lydėsi net vandens buteliukai, rašo naujienų agentūra AP.

Medikai ir gaisrininkai yra nuolatinėje parengtyje – tokiame karštyje kilę gaisrai akimirksniu plinta, o gydytojams tenka gaivinti šimtus neatlaikusių ekstremalaus karščio. Prognozuojama, kad nuo daugiau nei 40 laipsnių karščio dar teks gelbėtis ir penktadienį, o šiek tiek vėsesni orai ateis savaitgalį.

Ketvirtadienį šalies Klimato Taryba išplatino ataskaitą, kurioje teigiama, kad karščio bangos Australijoje tampa dažnesnės, ilgesnės ir kaitresnės. Nepriklausoma nepelno organizacija teigia, kad tokie ekstremalūs orai yra klimato kaitos pasekmė ir ateityje tik dažnės bei stiprės. 

„Twitter“ nuotr./Kaitra Australijoje
„Twitter“ nuotr./Kaitra Australijoje

Panašūs karščiai žemynui smogė 2009 metais – tuometinė karščio banga vadinama didžiausia Australijos gamtos katastrofa šiuolaikinėje istorijoje. Tais metais karštis Australijoje pražudė 173 žmones. Vien „Juodąjį šeštadienį“ gaisrai Viktorijos valstijoje sunaikino daugiau nei 2 tūkst. namų, o Adelaidėje morge net nebebuvo vietos.

Karšti orai ir gaisrai yra dažni Australijoje gruodžio – vasario mėnesiais, kuomet pietiniame pusrutulyje būna vasara. 2013 metai buvo karščiausi Australijos istorijoje. Panašu, kad 2014-ieji neatsiliks.

Kaitra Australijoje
Kaitra Australijoje

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min