Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 08, 09:50

Australija ragina mažinti įtampą dėl Taivano

Australijos užsienio reikalų ministrė Penny Wong pirmadienį paragino sumažinti įtampą, Pekinui apkaltinus ją kritikuojant Kinijos karines pratybas, kurios buvo surengtos reaguojant į JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitą Taivane.
Kinija surengė karines pratybas vandenyse aplink Taivaną
Kinija surengė karines pratybas vandenyse aplink Taivaną / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

P.Wong kritikavo Kinijos balistinių raketų paleidimą per šiuo metu vykstančias oro ir jūrų pratybas aplink Taivaną, kurį Pekinas laiko savo teritorijos dalimi ir žada kada nors jį susigrąžinti, prireikus – jėga.

Šeštadienį Australijos diplomatijos vadovė taip pat pasirašė bendrą pareiškimą su Jungtinėmis Valstijomis ir Japonija, kuriame pasmerkė faktą, kad kinų raketos nukrito Japonijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, ir apkaltino Kiniją „didinant įtampą ir destabilizuojant regioną“.

Kinijos ambasada Australijoje taip atsakė į trišalį pareiškimą: „Visiškai nepriimtina, kad pirštu baksnojama į pagrįstus Kinijos veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti valstybės suverenitetą ir teritorinį vientisumą.“

Ambasada apkaltino Australiją vykdant Vašingtono, kurį Kinija pavadino „didžiausiu Taivano sąsiaurio taikos sabotažininku ir destabilizatoriumi bei didžiausiu regioninio stabilumo trikdytoju“, nurodymus.

„Tikimės, kad Australijos pusė Taivano klausimą spręs atsargiai, nesilaikys kai kurių šalių strategijos sulaikyti Kiniją nuo Taivano ir nesukels naujų problemų bei trikdžių Kinijos ir Australijos santykiuose“, – sakoma Kinijos ambasados pareiškime.

P.Wong atsisakė komentuoti Kinijos ir Australijos santykių padėtį po N.Pelosi vizito praėjusią savaitę.

Pekinas užsiminė, kad po gegužę įvykusių Australijos rinkimų dvišaliai santykiai gali būti perkrauti. Per devynerius ankstesnės vyriausybės valdymo metus Pekino ir Kanberos santykiai buvo itin pašliję.

„Šiuo metu svarbiausia, kad įtampa tarp sąsiaurio šalių sumažėtų ir būtų atkurta ramybė“, – žurnalistams sakė P.Wong.

„Australija ir toliau ragina elgtis santūriai, Australija ir toliau ragina deeskaluoti situaciją, ir tai nėra kažkas, ką daryti ragina tik Australija; visas regionas yra susirūpinęs dėl dabartinės padėties, visas regionas ragina atkurti stabilumą“, – pridūrė ministrė.

Paklausta, kaip Australija vysto nuo Jungtinių Valstijų nepriklausomą užsienio politiką, P.Wong žurnalistams sakė: „Australija visada vadovaujasi savo nacionaliniais interesais.“

Vėliau Parlamento rūmuose ji priėmė JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoją Wendy Sherman.

W.Sherman atvyko į Australiją po vizito Saliamono salose, Samoa ir Tongoje – pietinėse Ramiojo vandenyno salų valstybėse, kuriose Kinija didina savo įtaką.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja derybų su P.Wong pradžioje sakė, kad Jungtinės Valstijos ir Australija „yra įsipareigojusios gilinti bendradarbiavimą su Ramiojo vandenyno salomis, kurios yra labai svarbios partnerės“.

Mažinti įtampą dėl Taivano raginusiai P.Wong antrino Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius, Australijos sostinėje viešintis naujos ambasados atidarymo proga.

Jis atkreipė dėmesį į situacijos Taivano sąsiauryje paraleles su Rusijos įsiveržimu į Ukrainą.

„Labai svarbu suprasti, kad Kinija taip pat labai atidžiai stebi, kas vyksta Europoje ir Ukrainoje“, – sakė E.Rinkevičius.

„Labai svarbu, kad dirbtume kartu ir perduotume tą pačią žinią apie būtinybę laikytis santūrumo, nepersistengti su savo veiksmais ir nesukurti dar vieno regioninio ir pasaulinio karštojo taško“, – pridūrė latvių diplomatijos vadovas.

Ryga nori, kad Rusija būtų paskelbta terorizmą remiančia valstybe, ir paragino kitas šalis pasekti Latvijos pavyzdžiu ir uždrausti rusams išduoti bet kokias vizas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min