Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 14d. 14:57

Australijos didmiestis Brisbanas vaduojasi iš potvynio sunešto dumblo (nuotraukos)

Vaikinai pozuoja prie purvino pianino
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vaikinai pozuoja prie purvino pianino

Prislėgti trečio pagal dydį Australijos miesto gyventojai puolė kasti iš savo namų valdų ir gatvių dvokiančio dumblo, kurį paliko penktadienį nuslūgęs potvynis, viena didžiausių šią šalį ištikusių gamtos katastrofų.

Nuslūgus potvyniui, kuris buvo užliejęs daugiau nei 30 tūkst. namų ir verslo įmonių, mieste, kuriame gyvena 2 mln. žmonių, tvyrojo sugedusių maisto produktų ir iš krantų išsiliejusios Brisbano upės atnešto purvo dvokas.

Miesteliuose, esančiuose aukščiau Brisbano, kariai kasė nuolaužas, ieškodami žuvusių žmonių. Kelias pastarąsias savaites Australijos šiaurės rytų regioną niokoję potvyniai nusinešė 26 žmonių gyvybes, o dar 53 gyventojai iki šiol nerasti.

„Jaučiama didelė širdperša ir sielvartas, kai žmonės pirmąkart pamato, kas nutiko jų namams ir gatvėms, – sakė Kvinslando valstijos premjerė Anna Bligh. – Kai kur ištisose gatvėse kiekvienas namas buvo užlietas iki pat stogo.“

Ketvirtadienį vienas vyras nuskendo, įtrauktas į lietaus kanalizacijos lataką, kai atvyko patikrinti savo tėvo namų viename užlietame Brisbano rajone, o A.Bligh sakė, kad penktadienio rytą gelbėtojai rado vienos moters lavoną.

Pareigūnai prognozuoja, kad aukščiau palei Brisbano upę esančiuose kaimuose gali būti rasta daugiau lavonų, kai gelbėtojai pagaliau pasieks pirmadienį žaibiškų potvynių užlietas vietoves.

Dauguma iki šiol nerastų žmonių gyveno į vakarus nuo Brisbano esančiame Lokjerio slėnyje įsikūrusio Tuvumbos miestelio apylinkėse. Dėl smarkių liūčių šį regioną buvo apsėmęs staigus potvynis, kurį kai kurie žmonės lygino su cunamiu sausumoje.

Policijos komisaras Bobas Atkinsonas penktadienį sakė, kad gelbėtojai gali nerasti visų žmonių, nuskendusių šėlstančiuose potvynių srautuose.

Kai kuriose vietovėse penktadienį vandens lygis tebebuvo aukštas, tačiau daug kur jis staigiai nuseko, atidengdamas krūvas dumblu apneštų nuolaužų. Pareigūnai kreipėsi į Australijos gynybos pajėgas, prašydami pasiųsti minų tralerį ieškoti nuskendusių nuolaužų upės žiotyse.

Australijos premjerė Julia Gillard padvigubino į gelbėjimo darbus pasiųstų karių skaičių iki 1 200. Stichinės nelaimės padariniams likviduoti pasitelkta daugiausiai karių nuo 1974 metų, kai ciklonas Tracy nuniokojo šiaurinį Darvino miestą.

„Daugybė dumblo, daugybė purvo, daugybė šiukšlių, kurias reikės sutvarkyti, – sakė J.Gillard. – Patyrėme labai sunkių dienų, tačiau dar teks daug nuveikti per ateinančias savaites ir mėnesius.“

Kvinslande apie 57 tūkst. namų vis dar neturi elektros, o kariai gabena maistą, drabužius ir kitas atsargas į vietoves, kurios tebėra potvynių atkirstos nuo pasaulio. Policijos pareigūnai ištisą parą patruliuoja užlietose Brisbano ir kitų gyvenviečių gatvėmis. Per pastarąją savaitę dešimčiai žmonių buvo pateikti kaltinimai dėl plėšikavimo, nurodė policija.

Per kelias savaites dėl šiaurės rytinius atogrąžų regionus apėmusių smarkių liūčių Kvinslande buvo užlieti dešimtys miestelių, o kai kurie iš jų – net tris kartus. Kai kur vanduo sugadino plentus ir geležinkelius, o ši potvynių banga gali tapti brangiausiai Australijai kainavusia stichine nelaime. Prieš potvyniui užliejant Brisbaną nuostoliai jau buvo vertinami 5 mlrd. JAV dolerių.

Smarkios liūtys taip pat sukėlė potvynį pietinėje Viktorijos valstijoje. Iš 400 namų buvo evakuoti apie 2 000 žmonių, sakė valstijos Krizių valdymo tarnybos atstovė Jilly Charlwood.

Pareigūnė pridūrė, kad valstijos sostinėje Melburne, kuris yra antras didžiausias šalies miestas, iš krantų išsiliejusi Jaros upė apsėmė pakrantėje esančią pėsčiųjų alėją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Australija Potvynis
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min