Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Austrijoje mirė per išpuolį sikhų šventykloje sužeistas guru iš Indijos (atnaujinta 13.23 val.)

Vienos sikhų šventykloje įvyko susišaudymas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vienos sikhų šventykloje įvyko susišaudymas.
Šaltinis: BNS
0
A A

Iš Indijos atvykęs dvasinis guru pirmadienio rytą mirė nuo žaizdų, patirtų per priešiškų sikhų bendruomenių susirėmimą Austrijos sostinėje įsikūrusioje vienoje šio tikėjimo šventykloje, kurioje iš viso buvo sužeista apie 30 žmonių, pranešė policija.

Pasak policijos atstovo spaudai, 56 metų Santas Rama Nandas, kuris buvo vienas iš dviejų Vienoje viešėjusių guru, mirė nuo žaizdų po sekmadienį įvykusio susirėmimo. Per šią ataką į sikhų šventyklą įsiveržę užpuolikai buvo ginkluoti peiliais ir turėjo mažiausiai vieną šaunamąjį ginklą.

„Chirurgas iš pradžių sakė esąs patenkintas šio paciento būkle po skubiai atliktos operacijos, – atstovas sakė naujienų agentūrai APA. – Tačiau tas pacientas prarado sąmonę ir mirė po vidurnakčio vietos (1 val. Lietuvos) laiku.“

Policijos atstovas nurodė, kad kito sužeisto guru – 66 metų Santo Niranjano Dasso – būklė stabili. Abu guru priklausė Šri Guru Ravidaso sabhai (sąjungai).

Pasak policijos atstovo spaudai, 56 metų Santas Rama Nandas, kuris buvo vienas iš dviejų Vienoje viešėjusių guru, mirė nuo žaizdų po sekmadienį įvykusio susirėmimo.

Indijos žiniasklaida pranešė, kad šiaurinės Pandžabo valstijos Džalandharo miesto, kuriame gyvena daugiausiai sikhai, kai kuriuose rajonuose buvo paskelbta komendanto valanda, kai miesto gatvėse prasiveržė smurtas, tikriausiais susijęs su incidentu Vienoje.

Išpuolis Vienoje įvyko apie 13 val. 30 min. vietos (14 val. 30 min Lietuvos) laiku. Peiliais ir pistoletu ginkluoti užpuolikai įsiveržė į gurdvarą, kurioje meldėsi abu guru ir dar apie 200 žmonių, nurodė policija.

Pareigūnai sakė, kad kiti žmonės sučiupo ir parbloškė užpuolikus, kurie, pasak įvykio liudininkų, ryšėjo geltonus ir mėlynus turbanus.

„Šeši žmonės nesutiko“ su pamoksle išsakytais teiginiais, policijos atstovas spaudai Michaelis Takacsas sakė Austrijos visuomeniniam radijui.

„Vienas išsitraukė šaunamąjį ginklą, o kiti – peilius. Šie šeši žmonės buvo sutramdyti bendruomenės narių ir sunkiai sužeisti“, – pridūrė jis.

Dviem užpuolikams buvo peršautos galvos, jų būklė kritiška, sakė M.Takacsas.

Visi sužeistieji buvo vyrai, o kai kurie iš jų patyrė šautinių pilvo ir kojų žaizdų. Sužeistieji buvo išskraidinti trimis sraigtasparniais į penkias ligonines.

„Buvau lauke, kai tai įvyko, ir girdėjau tik šūvius, – sakė vienas 21 metų liudininkas. – Mano dėdei peiliu buvo perdurtas kairys šonas, o kitam vyrui sužalota akis.“

Kitas incidento liudininkas prisiminė šventykloje kilusį chaosą.

„Visi meldėsi, o tada prasidėjo tas (išpuolis) su peiliais ir pistoletu“, – sakė Nermalas Singhas, stovėdamas basas, iškruvintais marškiniais ir sutvarstyta galva, kuri, pasak jo, buvo sužalota peiliu.

72 metų maldininkas Mohinderas Ramas sakė jau kelis dešimtmečius gyvenantis Vienoje ir kiekvieną sekmadienį dalyvaudavęs šventykloje vykusiose pamaldose.

Jis nurodė, kad šventykla, kuri yra įsikūrusi vieno Austrijos sostinės darbininkų kvartalo gyvenamajame pastate, priklauso XIV šimtmetyje sikhų bendruomenę „Dera Sach Khand“ įkūrusio guru Ravido sekėjams. Kitos Vienos sikhų bendruomenės jų nepripažįsta kaip heterodoksų.

Pasak M.Ramo, kilus incidentui šventykloje buvo apie 400 žmonių, o policija nurodė, kad maldininkų buvo 150-300.

„Dera Sach Khand“ bendruomenei daugiausiai priklauso žemiausio dalitų (neliečiamųjų) kastos sikhai.

„Iškirdau keturis ar penkis šūvius, – pasakojo M.Ramas. – Žmonės pradėjo šaukti, vaikai verkė ir bėgo laukan... Atrodė, tarsi būtų kilęs karas. Visur buvo daug kraujo“.

Per šį išpuolį buvo sunkiai sužeista vienuolika žmonių, sakė gelbėtojų tarnybos atstovas spaudai Bernhardas Segalas.

Taip pat sunkiai sužeisti dar du užpuolikai, o kitų dviejų sužalojimai buvo ne tokie rimti, todėl šiuos asmenis sulaikė policija.

Pasak liudininkų, šį išpuolį surengė aukštųjų kastų sikhų fundamentalistai. Indijos žiniasklaida pranešė, kad užpuolikai pasipiktino, kai vienam iš viešinčių maldininkų buvo įteikta ritualinė skepeta, kurią gali ryšėti tik aukštos kastos sikhai.

2005 metų gruodį įsikūrusi šventykla protestavo prieš kastų sistemą, kurios iki laikosi dalis sikhų. Tačiau fundamentalistais jos vadovus kaltino nesilaikant griežtų sikhų tradicijų.

Šventyklos, kurioje įvyko pastarasis incidentas, maldininkai anksčiau ne kartą buvo susigrūmę su kitų sikhų maldyklų tikinčiaisiais. Kitos bendruomenės buvo nusistačiusios prieš tų dviejų Indijos guru atvykimą, naujienų agentūrai APA sakė Jasufas Kalderas, kuris šiame incidente nedalyvavo.

Pagal naujausią statistiką, Austrijos sikhų bendruomenė turi apie 2 800 pasekėjų, o visame pasaulyje jų gyvena apie 25 mln., daugiausiai Indijos šiaurėje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min