TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bahreine tūkstančiai žmonių susirinko į žuvusių demonstrantų laidotuves

Akimirka iš laidotuvių ceremonijos.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Akimirka iš laidotuvių ceremonijos.
Šaltinis: BNS
0
A A

Bahreine keli tūkstančiai šiitų penktadienį susirinko laidoti trijų demonstrantų, žuvusių, kai šią salą valdanti sunitų karališkoji šeima įsakė numalšinti opozicijos protestus, kurių įkvėpimu tapo Egipte įvykęs sukilimas.

Ketvirtadienį keturi protestuotojai žuvo, riaušių policijai vaikant aktyvistus iš palapinių miestelio, įsikūrusio sostinės Manamos centrinėje Perlų aikštėje. Daugiau nei 230 buvo sužeisti, o dar dešimtys – sulaikyti.

Demonstrantai, kurių dauguma buvo šiitai, tikėjosi, kad Perlų aikštė taps jų protestų židiniu, panašiu į Kaire esančią Tahriro (Išsivadavimo) aikštę, kurioje vykusios demonstracijos paskatino atsistatydinti Egipto prezidentą Hosni Mubaraką.

Šiitai sudaro 70 proc. gyventojų Bahreine, kuriam vadovauja sunitiškoji al Khalifų dinastija.

Keli tūkstančiai šiitų dalyvavo trijų žuvusiųjų laidotuvių ceremonijoje vėjų nugairintame Sitros miestelyje, esančiame į pietus nuo Manamos.

„Žmonės nori režimo griūties“, – skandavo gedėtojai.

Mečetėje vyrai numazgojo 22 metų studento Mahmoudo Abu Taki palaikus. Vieną žuvusiojo petį buvo suvarpę stambūs šratai.

„Prieš mums ten išvykstant jis man sakė: „Nesirūpink, tėti – aš noriu laisvės“, – sakė studento tėvas Mekki Abu Taki.

„Šita Vyriausybė žlugusi, – pridūrė 53 metų vyras, kuris yra vienos nekilnojamojo turto kompanijos vadovas. – Be abejo, protestai tęsis. Čionykštė Vyriausybė – tarsi žmonės iš džiunglių.“

Jo sūnaus ir 58 metų Ali Mansouro Khudeiro palaikai buvo susupti į raudonos ir baltos spalvos Bahreino vėliavas bei užkelti ant dviejų automobilių, kurie juos lėtai nuvežė gatvėmis.

„Teisti, teisti nusikaltėlių gaują! – šaukė minia. – Teisingumas, laisvė ir konstitucinė monarchija!“ Tačiau daliai protestuotojų mėginant skanduoti „Mirtis al Khalifai“, šis šūkis greitai nuslopo.

Sitroje policijos pareigūnų nesimatė, nors virš miestelio skraidė sraigtasparnis.

Antradienį vienas protestuotojas žuvo per kito demonstranto laidotuves.

Jungtinės Valstijos ir Saudo Arabija laiko Bahteiną svarbiu sąjungininku siekiant sutvardyti šiitišką Iraną.

Niekas netrokšta konfesinio susiskaldymo, tačiau žmonės priversti jo griebtis, kai yra diskriminuojami. Nėra darbo, nėra pagarbos.

Šioje Arabijos įlankos saloje netoli Manamos bazuojasi JAV 5-asis laivynas, kurio kuris yra esminis Vašingtono galios stulpas Artimuosiuose Rytuose ir Centrinėje Azijoje, įskaitant Iraką ir Afganistaną.
JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ketvirtadienį ragino Bahreino lyderius išlikti santūrius ir tesėti pažadą „patraukti atsakomybėn tuos, kurie naudojo per didelę jėgą“.

Bahreino užsienio reikalų ministras šeichas Khaledas bin Ahmedas al Khalifa sakė, kad policijos veiksmai buvo būtini, nes jo šalis buvo atsidūrusi ant „konfesinio susiskaldymo prarajos krašto“.

Tačiau Sitroje 64 metų teisininkas Hassanas Radi nesutiko su šia nuomone.

„Niekas netrokšta konfesinio susiskaldymo, tačiau žmonės priversti jo griebtis, kai yra diskriminuojami. Nėra darbo, nėra pagarbos – tai akivaizdu“, – vyras sakė prie mečetės.

„Jie reikalauja... šiuolaikiškos valstybės su tikrai demokratiška Konstitucija, kuri užtikrintų jų teises ir lygybę“, – pridūrė jis.

Prieš dešimtmetį Bahreino karalius Hamadas bin Isa al Khalifa paskelbė Konstituciją, leidžiančią rinkti ribotų galių turintį parlamentą, tačiau karališkosios šeimos nariai iki šiol turi didžiausią galią ministrų kabinete, kuriam jau 40 metų vadovauja monarcho dėdė.

Visi 17 pagrindinio šiitų bloko „Wefaq“ deputatų ketvirtadienį atsistatydino iš 40 vietų turinčio parlamento.

Šios partijos įstatymų leidėjas Jalalas Fairoozas sakė, kad daugiau nei 20 žmonių dar neatsirado po ketvirtadienį paryčiais Perlų aikštėje surengto policijos reido.

Bahreino teisingumo ir islamo reikalų ministras šeichas Khaledas bin Ali Khalifa pareiškė, jog labai svarbu, kad „Wefaq“ pasiliktų parlamente ir „stumtų į priekį demokratijos procesą", pranešė valstybinė naujienų agentūra.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min