Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusija neišduos Bakijevo Kirgizijai, sako Lukašenka

Kurmanbekas Bakijevas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kurmanbekas Bakijevas
Šaltinis: BNS
0
A A

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka patarė Kirgizijos laikinajai vyriausybei neapsunkinti jo prašymais išduoti nuverstą šios šalies prezidentą Kurmanbeką Bakijevą, sakydamas, kad jis rado prieglobstį Baltarusijoje ir yra jos ginamas.

Gavęs politinį prieglobstį Baltarusijoje K.Bakijevas anksčiau sakė, kad neketina sugrįžti į tėvynę kaip prezidentas, ir pasiūlė laikinajai vyriausybei savo paslaugas normalizuoti padėtį.

Tačiau antradienį po ilgų grasinimų nepripažinta Kirgizijos vyriausybė panaikino nuverstojo prezidento neliečiamybės statusą ir pavedė generalinei prokuratūrai patraukti jį į baudžiamąją atsakomybę už kraujo liejimą opozicijai paimant valdžią šalyje į savo rankas.

„Į mane niekas oficialiai nesikreipė. Aš iš karto noriu oficialiai pareikšti – šie kreipimaisi bus veltui ir žemins laikinąją vyriausybę. Kirgizijos prezidentą gina Baltarusijos valstybė ir prezidentas“, – sakė A.Lukašenka interviu agentūrai „Reuters“.

Priglaudęs K.Bakijevą Minske A. Lukašenka pavadino įvykius šioje šalyje „antivalstybiniu perversmu“ ir mano, kad atsakomybė dėl dėl 85 žmonių žūties per vyriausybės rūmų šturmą balandžio 7 dieną tenka opozicijai.

„Nereikia vadinamajai laikinajai vyriausybei reikalauti išduoti Bakijevą. Kam išduoti? Ar aš dar norėsiu bendrauti su tais, kurie šiandien turi valdžią Kirgizijoje“, sakė A.Lukašenka.

Nepripažinta vyriausybė kaltina K.Bakijevą tuo, jog jis „leido, kad būtų panaudotas šaunamasis ginklas prieš taikius gyventojus“, bet mano, kad tiesioginė kaltė už įsakymą paleisti ugnį į vyriausybę šturmuojančią daugiatūkstantinę minią tenka K.Bakijevo broliui Žanybekui, kuris vadovavo prezidento apsaugos tarnybai.

Pats K.Bakijevas ne kartą sakė, kad nedavė įsakymo šaudyti į žmones ir apkaltino opoziciją jėga užėmus valdžią. Tarp žuvusiųjų yra daugiausia opozicijos šalininkų, kurie, pasak mačiusiųjų, taip pat šaudė į jėgos struktūrų darbuotojus.

Rusija valdžios pasikeitimą Kirgizijoje pripažino pirmoji – kitą dieną po laikinosios vyriausybės pasiskelbimo, ir pažadėjo šiai vienai skurdžiausiai gyvenančių Centrinės Azijos šalių finansinę pagalbą.

Balandžio pabaigoje kalbėdamas Minske K.Bakijevas teigė, kad Rusijos susierzinimas dėl jo sprendimo palikti šalyje JAV karinę bazę suvaidino tam tikrą vaidmenį jį nuverčiant.

„Aš neturiu duomenų, kad įvykiams Kirgizijoje netiesiogiai vadovavo Rusija. Bet Rusijos politikų pareiškimai verčia suklusti... Rusija ir Vakarai sudaro baisų precedentą, kai remia neteisėtą vyriausybę, per kraują atėjusią į valdžią“, – sakė A.Lukašenka.

A.Lukašenkos nuomone, suteikęs prieglobstį Bakijevui, jis padarė paslaugą ir Kirgizijos laikinajai vyriausybei, ir Rusijai, nes nuverstojo prezidento buvimas tėvynėje kėlė tolesnio padėties destabilizavimo grėsmę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min