Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusija tebekritikuoja Vakarų šalis dėl Minske po rinkimų kilusių neramumų

Aleksandas Lukašenka moka būti rūstus.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aleksandas Lukašenka
Šaltinis: BNS
0
A A

Baltarusijos valstybinė žiniasklaida šeštadienį toliau negailėjo kritikos Vakarų šalims, kurios kaltinamos siekusios nuversti prezidentą Aleksandrą Lukašenką per praeitą mėnesį vykusius rinkimus.

Tuo tarpu Baltarusijos milicija vėl krėtė opozicijos biurus po neramumų, per kuriuos buvo suimti šimtai aktyvistų.

Minsko kontroliuojami laikraščiai kaltino Europos diplomatus dalyvavus rinkimų dienos vakarą vykusiame dideliame opozicijos mitinge, esą planuojant kurstyti protestus.

„Diplomatų dalyvavimas nesankcionuotuose mitinguose minios buvo įvertintas kai pritarimas jų veiksmams ir paskatino pernelyg uolius asmenis imtis ryžtingų veiksmų“, – sakoma straipsnyje, kurį išspausdino keli laikraščiai.

Jame konkrečiai kalbama apie diplomatus iš Didžiosios Britanijos, Švedijos, Latvijos, Čekijos, Vengrijos ir Bulgarijos.

Penktadienį A.Lukašenkos administracijos ruporu laikomas dienraštis „Sovetskaja Belorusija“ kaltino Vokietijos ir Lenkijos žvalgybos tarnybas mėginus organizuoti perversmą per neramumus, kurie lydėjo gruodžio 19 dieną vykusius rinkimus.

Varšuva ir Berlynas šiuos kaltinimus neigė.

Žinia apie A.Lukašenkos, kuris geležiniu kumščiu vadovavo Baltarusijai nuo 1994 metų, perrinkimą išprovokavo didžiulius protestus, per kuriuos saugumo pajėgos sulaikė šimtus žmonių. Minsko režimo oponentai ir tarptautiniai stebėtojai prezidento triuškinamą pergalę rinkimuose vadino suklastota.

Keturi buvę opozicijos kandidatai į prezidentus ir daugybė politikos aktyvistų, kurie buvo suimti gruodžio 19 dieną, iki šiol nepaleisti.

Valstybiniai laikraščiai šeštadienį teigė, jog demonstraciją, per kurią mėginta išlaužti vyriausybės būstinės duris, buvo finansuojama iš užsienio.

Vokietijos vyriausybės žmogaus teisių komisaras Markusas Loeningas, kuris šeštadienį susitiko Minske su opozicijos veikėjais, o per susitikimą su Baltarusijos pareigūnais spaudė paleisti suimtus aktyvistus, pareiškė, kad kaltinimai dėl Vakarų šalių organizuoto perversmo yra „visiška nesąmonė“.

„Kaip sovietiniais laikais“

M.Loeningas spaudos konferencijoje sakė, kad Baltarusijos valdžia savo veiksmais tik izoliuojasi nuo savo kaimynų ir draugų.

„Ką išgirdau Minske, pranoksta mano blogiausius įsivaizdavimus. Tai primena tamsiausius sovietinius laikus“, – pridūrė jis.

Milicija atliko kratas žurnalistų ir suimtų aktyvistų artimųjų namuose, taip pat opozicijos partijų biuruose.

Pareigūnai taip pat pradėjo kvosti asmenis, kurie naudojosi savo mobiliaisiais telefonais rinkimų dienos vakarą netoli opozicijos mitingo vietos Minsko centre.

Tarptautiniai rinkimų stebėtojai pareiškė, kad pastarųjų rinkimų balsų skaičiavimo rezultatai neatitinka tikrovės. Minskas savo ruožtui pareikalavo, kad Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija (ESBO), kuri kritikavo milicijos susidorojimą su protestuotojais, nutrauktų veiklą Baltarusijoje.

Vakarų šalių vyriausybės ragino A.Lukašenką paleisti opozicijos aktyvistus, o JAV ir ES pagrasino galinčios atnaujinti sankcijas, tarp jų draudimą išduoti vizas Baltarusijos prezidentui ir jo aukšto rango padėjėjams.

ES paskelbė sankcijas Baltarusijai po ginčijamų rinkimų 2006 metais, tačiau 2008 metais jas įšaldė, siekdama paskatinti demokratines reformas 10 mln. turinčioje šalyje, per kurią į Bendriją eina svarbus tranzitinis dujotiekis iš Rusijos.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min