Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aliaksandro Lukašenkos Baltarusija – ne paskutinė Europos diktatūra

Baltarusija
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Baltarusija
Šaltinis: 15min
0
A A

Buvusi JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice pasmerkė Baltarusiją kaip paskutinę Europos diktatūrą 2005 metais ir nuo tada ši frazė tapo kliše, kurią naudojo pasaulio politikai ir žiniasklaida. Vis dėlto, Baltarusija toli gražu, nėra vienintelė nuo demokratijos kelio Europoje nukrypusi valstybė, dienraštyje „The Guardian“ rašo politikos mokslų analitikas Ryhoras Astapenija

„Prezidento Vladimiro Putino režimas Rusijoje ilgą laiką turėjo reputaciją kaip esantis nuosaikesnis nei Aliaksandro Lukašenkos režimas, bet dabar jie yra labiau panašūs nei jūs manote“, – tvirtina analitikas.

Vis dėlto, A.Lukašenkos neutralumas karo Ukrainoje akivaizdoje gali lemti savotišką santykių perkrovimą tarp Vakarų ir Minsko.

Žmogaus teisių pažeidimai Rusijoje panašūs į padėtį Baltarusijoje. Rusijoje daugėja politinių kalinių ir smurtinių išpuolių prieš politinius oponentus atvejų, padėtis čia ir toliau blogėja.

Kalbant apie ekonominės laisves, šios šalys yra labai panašiose pozicijose, nors Rusija ir įstojo į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) 2012 metais, o Baltarusija – ne.

Abi šalys taip pat kenčia nuo rimtų problemų, susijusių su korupcija, tačiau Baltarusijoje padėtis yra geresnė nei Rusijoje. Pagal organizacijos „Transparency International“ sudarytą korupcijos suvokimo indeksą, Baltarusija užima 123-ąją vietą, o Rusiją 127-ąją.

Negalima teigti, kad Baltarusija buvo vienintele diktatūra Europoje. Štai Azerbaidžane, kuris yra Europos Tarybos narys, laikoma šimtai politinių kalinių, jame yra itin bloga žmogaus teisių padėtis ir egzistuoja autoritariniai įstatymai. Vis dėlto, svarbu nepamiršti, kad Baltarusijos ir Azerbaidžano autoritarizmas yra daugiausia baltarusių ir azerbaidžaniečių vidaus problema, tuo metu autoritarinė Rusija kelia grėsmę visam regionui.

Kremliaus veiksmai Ukrainoje ir autoritariniai Rusijos vidaus politikos aspektai sulaukė tarptautinės bendruomenės dėmesio. Vis dėlto, A.Lukašenkos neutralumas karo Ukrainoje akivaizdoje gali lemti savotišką santykių perkrovimą tarp Vakarų ir Minsko.

Kadangi Baltarusija tebėra ekonomiškai priklausoma nuo Rusijos, A.Lukašenka yra priverstas būti V.Putino vasalu. Tačiau jis siekia ir toliau stiprinti Baltarusijos neutralitetą ir nori, kad Baltarusija taptų vakarietiškų produktų reeksporto į Rusiją grandimi. Minskas visiškai nenori įsivelti į Rusijos sukeltą karą ir besąlygiškai remti Kremliaus.

Dabartinė situacija turėtų tapti rimtu signalu Vakarų šalių politikams, kurie tikėjosi, kad Rusija prisidės prie Baltarusijos demokratizavimo.

Priešingai, turi būti padaryta viskas, kad būtų sustiprinti kontaktai tarp Vakarų šalių ir Baltarusijos, liberalizuotas vizų režimas ir būtų padėta baltarusiams stiprinant nacionalinę ir pilietinę tapatybę. To pradžia galėtų būti klišės apie „paskutinę Europos diktatūrą“ atsisakymas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min