TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusija žada iki 2012 metų eliminuoti visas savo smarkiai prisodrinto urano atsargas

Radioaktyvu
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Radioaktyvu
Šaltinis: BNS
0
A A

Baltarusija trečiadienį paskelbė iki 2012 metų eliminuosiantis visas jos turimas smarkiai prisodrinto urano atsargas.

Baltarusijos užsienio ministras Sergejus Martynovas šį pažadą išsakė po derybų su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton, kurios vyko Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) viršūnių susitikimo kuluaruose Kazachstano sostinėje Astanoje.

„Užsienio reikalų ministras Martynovas paskelbė, kad Baltarusija nusprendė eliminuoti visas savo smarkiai prisodrinto urano atsargas ir ketina tai padaryti iki kito branduolinio saugumo viršūnių susitikimo 2012 metais, – sakoma bendrame Minsko ir Vašingtono diplomatijos vadovų pranešime. – Jungtinės Valstijos ketina suteikti techninę ir finansinę pagalbą, kad šis užmojis būtų įvykdytas kiek galima sparčiau.“

Smarkiai prisodrintas uranas gali būti naudojamas atominių užtaisų gamybai. Tarptautinė bendruomenė nerimauja dėl šių branduolinių medžiagų atsargų saugumo buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose, tokiose kaip Baltarusija.

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aleksandras Lukašenka anksčiau yra sakęs, kad jo šalis turi šimtus kilogramų smarkiai prisodrinto urano ir neketina atsisakyti šių atsargų.

JAV remia Baltarusijos sprendimą statyti atominę elektrinę.Bendrame pareiškime pažymima, jog JAV valstybės sekretorė pritarė Baltarusijos sprendimui, „kaip pažangos siekiant stiprinti branduolinį saugumą ir branduolinį neplatinimą ženklui, ir sveikino Korėjos Respublikos ketinimą pakviesti Baltarusiją dalyvauti susitikime branduolinio saugumo klausimais 2012 metais“.

„Priėmusi šį sprendimą Baltarusija prisijungia prie Jungtinių Valstijų ir tarptautinių pastangų branduoliniuose įrenginiuose naudoti mažai prisodrintą branduolinį kurą, o tai XXI amžiuje tampa pasauliniu standartu“, – sakoma pareiškime.

Jame taip pat pažymima, kad šalys įsipareigojo tęsti bendrą darbą branduolinio saugumo užtikrinimo srityje, „taip pat kelti saugumo lygį Jungtiniame energetikos ir branduolinių tyrimų institute Baltarusijoje“.

Pareiškime taip pat sakoma, jog „JAV ir Baltarusija patvirtino savo sampratą apie pasaulį be branduolinio ginklo ir įsipareigojo dirbti drauge, kad būtų užkirstas kelias branduoliniam platinimui“.

JAV valstybės sekretorė pripažino, kad „istorinis Baltarusijos sprendimas atsisakyti savo branduolinio ginklo, priimtas 1994 metais, yra svarus indėlis į branduolinį nusiginklavimą, ir vėl patvirtino saugumo garantijas Baltarusijai, užfiksuotas 1994 metų gruodžio 5 dienos Budapešto memorandume“, sakoma pareiškime.

Be to, JAV remia Baltarusijos sprendimą statyti atominę elektrinę.

„Baltarusija paskelbė, kad ketina išplėsti ir paįvairinti apsirūpinimą elektros energija – pasistatyti pirmąją civilinės paskirties atominę jėgainę. JAV remia šią veiklą, į kurią įeis patikimos ir saugios jėgainės, veikiančios pagal Tarptautinės atominės energetikos agentūros garantijas, projektavimo ir statybos konkursas. JAV remia Baltarusijos pastangas kuo greičiau įgyvendinti šį komercinį projektą“, – sakoma bendrame JAV ir Baltarusijos pareiškime.

Dokumente pažymima, kad Baltarusijos URM vadovas ir JAV valstybės sekretorė „įsipareigojo stiprinti pasaulinį bendradarbiavimą taikaus branduolinės energijos naudojimo srityje pagal tarptautinius reikalavimus ir kitus papildomus dvišalius susitarimus, kuriuos gali sudaryti Baltarusijos Respublika ir JAV“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min