Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 25d. 13:21 , atnaujinta: 2017 kovo 25d. 19:15

Protestus Baltarusijoje gniaužė milžiniškos milicijos pajėgos: sulaikyta 900 dalyvių

Protestas Baltarusijoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Protestas Baltarusijoje

Baltarusija šiandien mini Laisvės dieną – 14 valandą vietos (13 val. Lietuvos) laiku prie Mokslų akademijos pastato Minske turėjo prasidėti protesto renginys. Tačiau milicija aptvėrė susirinkimų vietas, blokavo kelius, reikalavo žmones palikti teritoriją. Sulaikytas vienas iš pagrindinių šalies opozicijos lyderių, sulaikyti ir sumušti netgi žurnalistai. Iš viso areštinėse pabuvojo mažiausiai 900 baltarusių.

19.15 val. suskaičiuota 900 sulaikytųjų

Iš viso skirtingose Minsko policijos nuovadose buvo sulaikyta iš viso apie 900 žmonių, žmogaus teisių gynimo grupės „Viasna“ duomenis pateikia nn.by. Šis skaičius apima visose Minsko policijos nuovadose sulaikytus asmenis.

Dauguma jų jau yra paleisti. Teigiama, kad dalis sulaikymų niekur oficialiai neužregistruojama.

Gyventojus didelėmis grupėmis pradėta paleisti 18.30 val. vietos laiku (17.30 val. Lietuvos laiku). Dalis milicijos veiksmų aukų pateko į ligonines dėl galvos sumušimo ar kitų traumų.

18.25 val. sulaikytųjų skaičius siekė 400, daugelis sumušti

Minske per opozicijos šeštadienį mėgintą surengti nesankcionuotą mitingą „Valios diena“ policija sulaikė daugiau kaip 400 aktyvistų, kurių daugelis buvo sumušti, pranešė žmogaus teisių gynimo grupė „Viasna“.

Demonstrantai tikėjosi pasinaudoti kylančia nepaklusnumo autoritariškai prezidento Aleksandro Lukašenkos vyriausybei banga. Maždaug 700 žmonių bandė žygiuoti pagrindine Minsko gatve, bet lazdomis ginkluoti policininkai ją blokavo. Po priešpriešos prasidėjo areštai.

„Jie muša dalyvius, velka moteris už plaukų į autobusus. Man pavyko nubėgti į kiemą netoliese“, – sakė demonstrantas Aleksandras Ponomariovas.

Tatjana Revjako iš organizacijos „Viasna“ naujienų agentūrai AP sakė, kad buvo areštuota daugiau kaip 400 žmonių ir kad „daugelis areštuotųjų buvo sumušti, jiems reikia medicininės pagalbos“, rašo BNS.

Policija atsisakė komentuoti areštus ir mušimą.Tarp areštuotųjų yra maždaug 20 žurnalistų, nurodė Baltarusijos žurnalistų asociacija.

„Jie čiupo visus nesirinkdami, jaunus ir senus. Su mumis buvo elgiamasi labai šiurkščiai“, – AP sakė „BBC Belarus“ korespondentas Sergejus Kozlovskis.

Antivyriausybiniuose protestuose Breste ir Gardine taip pat dalyvavo šimtai žmonių. Apie areštus ten kol kas nepranešta.

17.52 val. Milicija paleido visus „Viasna“ centre sulaikytus asmenis

Visi asmenys, šeštadienį sulaikyti per milicijos reidą Baltarusijos žmogaus teisių grupės „Viasna“ biure Minske, buvo paleisti, pranešė aktyvistai.

„Apie 15 val. (vietos, 14 val. Lietuvos laiku) sulaikytuosius pradėjo paleidinėti“ iš milicijos nuovados, sakoma „Viasna“ tinklapyje paskelbtame pranešime.

Ši grupė anksčiau pranešė, kad apie 13 val. (12 val.) per milicijos reidą jos biure buvo sulaikyti 57 asmenys, tarp kurių buvo tarptautinių stebėtojų, užsienio žiniasklaidos darbuotojų ir žmogaus teisių organizacijų narių, planavusių stebėto Baltarusijos opozicijos Minske organizuojamas „Valios dienos“ eitynes.

Pranešime cituojama „Viasna“ teisininkė Anastasija Loiko, sakiusi, kad buvo „paleisti absoliučiai visi sulaikytieji“. Pasak jos, žmonės buvo paleidžiami grupėmis, o vienas jų buvo nuvežtas į ligoninę, nes sulaikant ir apieškant buvo sužeistas.

17.50 val. Politologas: Baltarusijos valdžia parodė, kad bijo savo žmonių. Skaitykite čia

17.39 val. Lietuva pasmerkė suėmimus Baltarusijoje

Lietuva pasmerkė masinius suėmimus Baltarusijoje, kai šalies gyventojai išėjo į gatves pasipiktinę dabartiniu prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimu.

Užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad nuo Minsko veiksmų priklausys, kaip klostysis tolimesni Europos Sąjungos ir Baltarusijos santykiai.

„Baltarusijos valdžios veiksmai prieš Laisvės dieną šiandien norėjusius paminėti savo šalies žmones yra šiurkštus susirinkimo laisvės pažeidimas. Smerkiame neišprovokuotą ir neproporcingą prievartą prieš Baltarusijos piliečius, žmogaus teisių gynėjus, žiniasklaidos atstovus. Raginame nedelsiant paleisti visus sulaikytuosius. Nuo Baltarusijos valdžios veiksmų priklausys ne vien stabilumas šalyje, bet ir tolimesnė santykių su Europos Sąjunga ateitis“, – teigiama Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

16.25 val. Budi policija, sulaikymai baigėsi

Įkaitusi atmosfera Minske aprimo – baigėsi žmonių sulaikymai tačiau centrinėje miesto dalyje budi milicija.

Valstybinė Baltarusijos žiniasklaida nurodo, kad kovo 25 d. Minske – rami. Tokius „Belarus Sevodnia“ naujienų portalo pranešimus pašiepdami dalijasi „Twitter“ socialinio tinklo naudotojai.

Atnaujintas viešasis susisiekimas. Prieš tai trys metropoliteno stotys rajone buvo uždarytos, o traukiniai per jas važiavo nestodami.

Agentūra „Interfax“ skaičiuoja, kad kolonoje, mėginusioje eiti Nepriklausomybės prospektu, dalyvavo apie 500 žmonių. Jiems nepavyko pasiekti planuotos mitingo vietos. Eisenos dalyviai skandavo „Tegyvuoja Baltarusija!“ ir „Gėda!“. Koloną sustabdė skydais prisidengusių riaušių milicijos OMON pareigūnų gretos, blokavusios visą prospektą.

Pareigūnai blokavo demonstrantų koloną iš abiejų jos pusių ir perspėjo panaudosiantys jėgą, jeigu protestuotojai neišsiskirstys.

Vėliau OMON pareigūnai ir šalia eitynių vietos sutelkta Vidaus reikalų ministerijos specialioji technika pasitraukė, bet iki to laiko, kaip nurodė kai kurie šaltiniai, buvo sulaikyta ne mažiau kaip 100 žmonių.

Sumažėjusi kolona toliau judėjo Pergalės aikštės link, o milicija areštavo daugiau aktyvistų.

Be to, prieš prasidedant šiai akcijai OMON pareigūnai surengė reidą žmogaus teisių centro „Viasna“ biure. Šio centro duomenimis, per reidą buvo sulaikyti iš viso 57 žmonės. Viena iš areštuotųjų sakė, kad jiems kol kas nepateikti jokie kaltinimai, rašo BNS.

15.35 val. Vaikšto mažomis grupelėmis

Žmonės Minske, nepaisant draudimo protestuoti, dar nesiskirsto iš gatvių, Minsko centre vaikšto mažomis grupelėmis. Žmonės yra pikti ir to neslepia žiniasklaidai duodamuose komentaruose, rašo charter97.org

Šiandien sulaikytųjų skaičius gali siekti šimtus. Belaruspartisan.org vertina, kad vien Fabriko (Zavodskoj) milicijos departamente sulaikytųjų skaičius siekia apie 200, tuo tarpu sulaikytieji vežami į visus milicijos departamentus. Neoficialiai pareigūnai sulaikytiesiems teigia, kad jie juos palaiko ir žada po trijų valandų paleisti. Iš šios nuovados paleisti „Belsat“ žurnalistai, taip paleidžiami dauguma kitų žurnalistų.

Liudininkai teigia, kad visi tarnybiniai milicijos ir OMON automobiliai ir autobusai yra pilni sulaikytųjų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Baltarusijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Baltarusijoje

Atnaujinta viešojo transporto veikla.

Naujienų agentūra AFP vertina, kad į uždraustą protestą iš viso susirinko apie 700 žmonių, tačiau balturusių šaltiniai mini tūkstančius protestuotojų.

Protestuose Breste ir Gardine taip pat dalyvavo šimtai žmonių. Apie areštus kol kas nepranešta, rašo BNS.

Pastaruosius du mėnesius Baltarusijoje vyko neįprastai pastovūs protestai prieš prezidentą Aleksandrą Lukašenką, šią buvusią sovietinę respubliką valdantį nuo 1994 metų. Valdžia, toleravusi pradinius protestus, ėmėsi griežtų priemonių. A.Lukašenka šią savaitę užsiminė, kad kažkokia užsienio remiamų agitatorių „penktoji kolona“ bando jį nuversti.

Šeštadienio protesto dalyviai skandavo „Gėda“ ir „Užteks“, išskleidė raudonos ir baltos spalvų opozicijos vėliavą.

Šiemetiniai protestai iš pradžių vyko pirmiausia dėl prieštaringai vertinamo „veltėdžių“ mokesčio, kurį turi mokėti mažiau kaip šešis mėnesius per metus dirbantys žmonės, tačiau vėliau virto bendru nepasitenkinimu dėl A.Lukašenkos valdymo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Baltarusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Baltarusijoje

14.53 val. Išvaikyti protestuotojai

„Belaruspartisan.org“ praneša, kad protesto akcija baigiasi, tačiau mieste tęsiasi neramumai. Iš Pergalės aikštės pajudėję protestuotojai, kurių skaičius siekė kelis tūkstančius, nepasiekė Spalio aikštės. Dalis žmonių buvo išsklaidyti, dalis sulaikyti.

„14.50 val. (13.50 val. Lietuvos laiku) prasidėjo didelio masto sulaikymai. OMON pajėgos čiumpa žmones už rankų ir kojų ir įtempia į furgonus. Naudojamos lazdos. Sulaikytųjų skaičius jau viršija šimtą. Žmonės vejami į Jakobo Kosavo aikštę kuri yra apsupta pareigūnų. Visose šiose teritorijose vyksta masiniai sulaikymai. Visas miesto centras yra apsuptas kariškiais su skydais“, – teigia „Vilnius Students for liberty“ grupei informaciją teikiantys liudininkai.

Anot jų, mieste stringa interneto ryšys, todėl kelti vaizdo įrašus ar nuotraukas tampa beveik neįmanoma.

14.36 val. sulaikyti žurnalistai

Milicijos nuovadoje sulaikyti jau bent keliolika žurnalistų. Jie informavo, kad tarp sulaikytųjų yra ir žurnalistas Valerijus Ščiukinas, jis yra rimtai sumuštas, praneša „belaruspartisan.org“.

Pranešama, kad buvo sulaikytas BelaPAN žurnalistas. Jis buvo įsodintas į milicijos automobilį be galimybės parodyti pažymėjimą.

Po kurio laiko taip pat sulaikytas buvo BBC reporteris ir TUT.by naujienų portalo žurnalistas.

Sutelktos pajėgos

Socialiniame tinkle „Twitter“ naudotojai dalinasi nuotraukomis ir vaizdo įrašais apie atvykstančias vandens patrankas ir telkiamas kitas policijos pajėgas.

Pastarosiomis savaitėmis mitinguose dalyvaudavo tūkstančiai žmonių, nesutinkančių su prieštaringai vertinamu „veltėdžių“ mokesčiu, kurį turi mokėti mažiau kaip šešis mėnesius per metus dirbantys žmonės. Šalį krečiant ekonominiam nuosmukiui, augantys protestai, regis, neramina Baltarusijos vyriausybę, rašo BNS.

Žmonės Baltarusijoje neša ant pečių vėliavas, kuriose trys juostos: balta, raudona ir vėl balta. Policijos riaušių malšinimo pajėgos užtvėrė protestuotojams kelią. Žmonės skanduoja „Fašistai“, „Gėda“.

Baltarusiai, bandantys prieiti prie Mokslų akademijos yra sulaikomi OMON specialiosios paskirties pajėgų. Prieiti prie pastato galima tik žurnalistams, tačiau ir jų daiktai bei dokumentai tikrinami.

Gyventojams filmuoti neleidžiama – juos sulaiko milicija. Civiliniais rūbais apsirengę pareigūnai atsisako nurodyti vardą ar pavardę. Milicijos pajėgos šiuo metu netgi didesnės, nei susirinkęs protestuotojų būrys, vertina „Vilnius Students for liberty“ grupei informaciją teikiantys liudininkai.

Nuo kovo 9 d., kuomet pradėta persekioti aktyviai protestus organizuojančius asmenis, šiuo metu jau sulaikyta apie 330 žmonių.

Šiemet Baltarusijos valdžios institucijos pradėjo beprecedentę represijų, bauginimų, kriminalinio ir administracinio persekiojimo prieš potencialius protestuotojus kampaniją. Daugiau nei šimtas žmonių pateko už grotų, bet tai nesustabdys mūsų laisvės dienos, rašo belaruspartisan.org.

Liudininku teigimu, stringa visas viešasis eismas. Viešasis transportas, turintis važiuojanti šalia planuojamos akcijos vietovės, nebevažiuoja. Metro stotelės yra uždarytos.

Baltarusijoje Laisvės diena minima 1918 m. kovo 25 d. paskelbta šalies nepriklausomybė.

Sulaikytas vienas iš opozicijos lyderių

Baltarusijos valdžia šeštadienį sulaikė vieną iš pagrindinių šalies opozicijos lyderių – prieš planuojamą protestą, tikriausiai siekiant atgrasinti žmones nuo dalyvavimo, rašo BNS.

Vladimiras Nekliajevas iš Lenkijos vyko į Baltarusijos sostinę Minską, tačiau buvo sulaikytas pasienyje ir išvesdintas iš traukinio, naujienų agentūrai AFP teigė jo žmona.

„Dabar jis laikomas sulaikymo centre Breste“ , – sakė Olga Nekliajeva, paminėdama miestą pietvakarių Baltarusijoje netoli Lenkijos sienos.

Buvo planuojama, kad V.Nekliajevas kalbės opozicijos mitinge, kuris turi prasidėti 14 val. (13 val. Lietuvos laiku). Tai paskutinis iš visos virtinės renginių, nukreiptų prieš autoritarinį šalies prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

Baltarusijos valdžia šeštadienį sulaikė vieną iš pagrindinių šalies opozicijos lyderių.

Prieš šeštadienio mitingą buvo areštuota ne viena dešimtis asmenų, valstybinė televizija pranešė apie esą aptiktus ginklus, o į Baltarusijos sostinės gatves pirmąkart per keletą dešimtmečių išėjo automatais ginkluota policija.

Vykti į protestą iš provincijos ketino daug žmonių. Baltarusijos geležinkelio monopolį turinti bendrovė naktį į šeštadienį dėl tariamų „techninių darbų“ kelioms valandoms buvo sustabdžiusi bilietų prekybą internetu.

Minsko pareigūnai vėlų penktadienio vakarą įspėjo protestuotojus, kad planuojama demonstracija ir mitingas centrinėje aikštėje bus neteisėti.

Tuo tarpu nepriklausomas Baltarusijos laikraštis „Naša Niva“ pranešė, kad buvo įsilaužta į opozicijos lyderio Mikolos Statkevičiaus ir jo žmonos Marinos Adamovič paskyras socialiniame tinkle „Facebook“.

M.Statkevičiaus paskyra „Facebook“ šeštadienį neveikia. Oficialiame jo tinklalapyje vėlai penktadienį buvo paskelbta, kad „mitingas atšauktas“, bet jo rėmėjai mano, kad ši žinia yra netikra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Darbo jėga plūsta dar gausiau: ukrainiečių per metus padaugėjo 50 procentų

Vardai

Sukčiautojai Klaipėdoje išgirdo nuosprendį: Mios vyras N.Antanavičius – kaltas

Gyvenimas

Orų prognozė: savaitgalį pajūry bus šilta ir be lietaus

24sek

Po A.Toupane'o išvykimo – šilta Š.Jasikevičiaus žinutė

Kultūra

Thomo Manno festivalis baigia Pirmojo pasaulinio karo ciklą: analizuojant praeitį žvelgti į ateitį

Verslas

„Wizz Air“ žiemai atšaukia dalį skrydžių: nelieka Romos, Atėnų, Nicos krypčių

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Aktualu

CNN: įtariami Skripalių nuodytojai po atakos komerciniu skrydžiu paspruko iš JK

Aktualu

Kauno pareigūnai Prienų rajone atsitiktinai rado 2 kg sausų kanapių ir 350 augalų

Aktualu

Analitikai: V.Putino siūlytas referendumas Ukrainoje nėra realistiškas scenarijus

Nuotraukose – plastikinių maišelių neįvertinama estetika ir keliama grėsmė

Verslas

„Telia“ vadovas Danas Strömbergas konkurentais laiko jau ir „Netflix“, „Amazon“

Mokslas.IT

Atidarytas Egipte rastas milžiniškas granito sarkofagas, pasklido faraonų prakeiksmui prilygstantis dvokas

Pasaulis kišenėje

Specialistai pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose

Aktualu

Šakių gimnazija nuvylė mokinius: teiktos apeliacijos nepasiekė NEC, bet bus įvertintos

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Ar priedai už darbo rezultatus įtraukiami į atostoginių skaičiavimą?

Aktualu

Dėl didelio miško gaisro Latvijoje šiaurės Lietuvoje tvyro smogas

Gyvūnų klubas

Meškos nepriežiūra kaltinamas Nikolajus Zobovas: meškos neėda mėsos

Savaitgalio smurto atvejis privertė kelti klausimus, kaip veikia ir kaip turėtų iš tiesų veikti aukos apsaugos mechanizmas. Ar buvo padaryta viskas, kad įbauginta, sumišusi moteris pasakytų tiesą, nejausdama įtariamo smurtautojo spaudimo? Ar padaryta viskas, kad jai būtų pagelbėta, net jei ji pagalbos dėl numanomų priežasčių neprašo? Mat kaimynas paliudijo matęs, kaip moteriai buvo suduotas bent vienas smūgis. 
Gyvenimas

Kaimynai iškvietė policiją, bet moteris smurtavusiam vyrui pretenzijų neturi. Kaip jai padėti?

Naujienos

Verslas

Darbo jėga plūsta dar gausiau: ukrainiečių per metus padaugėjo 50 procentų

Vardai

Sukčiautojai Klaipėdoje išgirdo nuosprendį: Mios vyras N.Antanavičius – kaltas

Gyvenimas

Orų prognozė: savaitgalį pajūry bus šilta ir be lietaus

24sek

Po A.Toupane'o išvykimo – šilta Š.Jasikevičiaus žinutė

Kultūra

Thomo Manno festivalis baigia Pirmojo pasaulinio karo ciklą: analizuojant praeitį žvelgti į ateitį

Verslas

„Wizz Air“ žiemai atšaukia dalį skrydžių: nelieka Romos, Atėnų, Nicos krypčių

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Aktualu

CNN: įtariami Skripalių nuodytojai po atakos komerciniu skrydžiu paspruko iš JK

Aktualu

Kauno pareigūnai Prienų rajone atsitiktinai rado 2 kg sausų kanapių ir 350 augalų

Aktualu

Analitikai: V.Putino siūlytas referendumas Ukrainoje nėra realistiškas scenarijus

Nuotraukose – plastikinių maišelių neįvertinama estetika ir keliama grėsmė

Verslas

„Telia“ vadovas Danas Strömbergas konkurentais laiko jau ir „Netflix“, „Amazon“

Mokslas.IT

Atidarytas Egipte rastas milžiniškas granito sarkofagas, pasklido faraonų prakeiksmui prilygstantis dvokas

Pasaulis kišenėje

Specialistai pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose

Aktualu

Šakių gimnazija nuvylė mokinius: teiktos apeliacijos nepasiekė NEC, bet bus įvertintos

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Ar priedai už darbo rezultatus įtraukiami į atostoginių skaičiavimą?

Aktualu

Dėl didelio miško gaisro Latvijoje šiaurės Lietuvoje tvyro smogas

Gyvūnų klubas

Meškos nepriežiūra kaltinamas Nikolajus Zobovas: meškos neėda mėsos

Savaitgalio smurto atvejis privertė kelti klausimus, kaip veikia ir kaip turėtų iš tiesų veikti aukos apsaugos mechanizmas. Ar buvo padaryta viskas, kad įbauginta, sumišusi moteris pasakytų tiesą, nejausdama įtariamo smurtautojo spaudimo? Ar padaryta viskas, kad jai būtų pagelbėta, net jei ji pagalbos dėl numanomų priežasčių neprašo? Mat kaimynas paliudijo matęs, kaip moteriai buvo suduotas bent vienas smūgis. 
Gyvenimas

Kaimynai iškvietė policiją, bet moteris smurtavusiam vyrui pretenzijų neturi. Kaip jai padėti?

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min