Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusijoje registruos dešimt kandidatų į prezidento postą

Aleksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aleksandras Lukašenka
Šaltinis: BNS
0
A A

Baltarusijos CRK pasirengusi įregistruoti dešimt kandidatų į prezidento postą.

„Visi galimi kandidatai, išskyrus vieną, įveikė 100 tūkst. (parašų surinkimo) slenkstį ir gali pretenduoti būti įregistruoti kandidatais į prezidentus“, – sakė antradienį CRK sekretorius Nikolajus Lozovikas.

Vienintelis pretendentas, atkritęs per parašų patikrinimą, pasak N.Lozoviko, buvo verslininkas Vladimiras Provalskis. „Iš visų patikrintų jo parašų mažiau nei 200 pripažinti tikri. Visi kiti yra kopijos“, – paaiškino CRK sekretorius.

„Parašai buvo tikrinami ne itin griežtai“, – pabrėžė N.Lozovikas, pridurdamas, kad, „jeigu būtų buvę taikomi visi ankstesnių metų principai, daugelis būtų turėję nemalonumų“.

Klydo visi pretendentai

Pasak CRK sekretoriaus, tarp pažeidimų yra ir tiesioginių klastočių – nesamų žmonių parašų, ir parašų už realiai esamus piliečius, už kuriuos pasirašė kiti asmenys.

„Dabar, turint omenyje galimybę pasinaudoti duomenų bazėmis internete, tai padaryti paprasta“, – pažymėjo N.Lozovikas.

Be to, dažnai pasitaikė klaidų užpildant biuletenius: buvo adresų ir pasų duomenų klaidų, pridūrė jis.

CRK sekretorius patvirtino, kad klaidų rinkdamos parašus padarė visų pretendentų iniciatyvinės grupės, taip pat ir dabartinio prezidento Aleksandro Lukašenkos.

„Jo grupė taip pat padarė klaidų. Kas nedirba, tas neklysta. Bet prezidento iniciatyvinės grupės klaidų procentas kur kas mažesnis nei kitų. Ši grupė pateikė kokybiškiausiai sudarytus parašų lapus“, – pažymėjo N.Lozovikas.

Kaip jau buvo skelbta, vienuolikos pretendentų į Baltarusijos prezidento postą iniciatyvinės grupės pranešė, kad surinko būtinus 100 tūkst. parašų.

Už A.Lukašenką pasirašė milijonas?

Šių pretendentai – dabartinis prezidentas A.Lukašenka, pilietinės kampanijos „Europinė Baltarusija“ lyderis Andrejus Sanikovas, pilietinės kampanijos „Kalbėk tiesą!“ lyderis Vladimiras Nekliajevas, Jungtinės piliečių partijos sekretoriaus pavaduotojas Jaroslavas Romančiukas, Mažojo ir vidutinio verslo asociacijos tarybos pirmininkas Viktoras Tereščenka, Baltarusijos socialdemokratų partijos steigimo organizacinio komiteto lyderis Nikolajus Statkevičius, Sąjungos „Už modernizaciją“ įkūrėjas Alesis Michalevičius, Baltarusijos liaudies fronto partijos pirmininko pavaduotojas Grigorijus Kostusevas, steigiamos Baltarusijos krikščionių demokratų partijos vienas pirmininkų Vitalijus Rymaševskis, verslininkai V.Provalskis ir Dmitrijus Usas.

A.Lukošenkos iškėlimo kandidatu iniciatyvinė grupė jau iki spalio 7 dienos surinko daugiau nei 600 tūkst. parašų. Kaip pranešė kai kurios žiniasklaidos priemonės, iš viso už jį surinkta daugiau kaip 1 mln. parašų.

Parašų asmenims, siūlomiems iškelti kandidatais į prezidentus, remti rinkimas baigėsi spalio 29 dieną. Baltarusijos prezidento rinkimai vyks gruodžio 19 dieną.

 Bendro opozicijos kandidato idėja žlugo

Visi opozicijos pretendentai pasirengę jau antradienį pasirašyti „nepuolimo aktą“, nors prieš tai planuotas „vieno bendro kandidato“ projektas sužlugo. „Nepuolimo paktą“ pasiūlė Jungtinės piliečių partijos pirmininko pavaduotojas J.Romančiukas ir sąjungos „Už modernizaciją“ lyderis A.Michalevičius. „Mes turime sudaryti nepuolimo susitarimą iki gruodžio 19 dienos“, – pareiškė agentūrai „Interfax“ J.Romančiukas.

Drauge pretendentas įsitikinęs, kad „vieno bendro kandidato“ projektą galima „palaidoti“. J.Romančiukas mano turįs daug galimybių patekti į antrąjį rinkimų ratą. „Yra 40 proc. neapsisprendusių rinkėjų, kurie, labai tikėtina, parems mane, kaip ekonomistą, kurio programą taip aktyviai svarsto ir Aleksandras Lukašenka, ir Ministrų taryba“, – paaiškino jis.

A.Michalevičius savo ruožtu laukia stiprios konkurencijos. „Tai – rinkos dėsnis, pretendentai „išgraibsto“ rinkėjus. Bet tai gerai, tokia rinkimų kova turi išjudinti mūsų visuomenę“, – sakė jis.

Nepritaria akcijoms gatvėse

Tačiau sąjungos „Už modernizaciją“ lyderis abejoja, kad „sąžiningai skaičiuojant balsus, prezidentas gali būti išrinktas jau per pirmąjį ratą“.

„Aš nežinau nė vieno precedento, kad esant 10 kandidatų, vyktų tik vienas rinkimų ratas“, – pareiškė jis.

Tuo pat metu politikas nepritaria akcijoms gatvėse. „Norint išeiti į aikštę, reikia turėti pagrindą – nepripažinti rinkimų rezultatų ir t.t. O kad vyktų protesto akcijos dėl protesto akcijų. Su tuo aš nesutinku“, – pareiškė jis. Baltarusijos liaudies fronto partijos pirmininko pavaduotojas Grigorijus Kostusevas sakė agentūrai „Interfax“: „Aš derinsiu veiksmus su kitais kandidatais, bet savo kandidatūros kieno nors naudai neatšauksiu“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min