Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 19d. 19:06

Baltarusijoje sulaikytam analitikui V.Škliarovui nuo šiol taikomas namų areštas

Vitalijus Škliarovas
„Twitter“ nuotr. / Vitalijus Škliarovas

Baltarusijos pareigūnai nuo šiol taiko namų areštą garsiam politikos analitikui ir strategui, daugiau kaip pustrečio mėnesio laikytam kalėjime, pirmadienį paskelbė jo advokatas.

Harvardo universitete dirbantis Vitalijus Škliarovas, kuris patarinėdavo kandidatams į prezidentus JAV, Rusijoje ir Ukrainoje, buvo areštuotas liepos 29-ąją, prieš rugpjūčio 9-osios rinkimus, kai atvyko aplankyti savo pagyvenusių tėvų.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pasiskelbė rinkimų, kuriuos opozicija laiko suklastotais, laimėtoju ir ėmėsi griežtų priemonių prieš oponentus.

„Man pavyko pasikalbėti su Vitalijumi, jis perkeltas į namų areštą“, – naujienų agentūrai AFP sakė jo advokatas Antonas Hašinskis.

V.Škliarovas buvo tarp sulaikytųjų, su kuriais anksčiau šį mėnesį susitiko A.Lukašenka. Keistas susitikimas įvyko Valstybės saugumo komiteto (KGB) kalėjime.

Baltarusių opozicijos Koordinacinė taryba pirmadienį paskelbė, kad jos narei Lilijai Vlasavai, kuri taip pat dalyvavo tame susitikime kalėjime, nuo šiol taip pat taikomas namų areštas.

Koordinacinė taryba pridūrė, kad „tik visų politinių kalinių paleidimas“ gali padėti išspręsti politinę krizę.

Baltarusijos Gomelio mieste gimęs V.Škliarovas yra dirbęs buvusio JAV prezidento Baracko Obamos ir JAV senatoriaus Bernie Sanderso prezidentinėms kampanijoms.

Baltarusijoje jis buvo apkaltintas akcijų pažeidžiant viešąją tvarką organizavimu.

„Facebook“ nuotr./Vitalijus Škliarovas
„Facebook“ nuotr./Vitalijus Škliarovas

Po Baltarusijos prezidento rinkimų prasidėjo negailestingas opozicijos slopinimas ir dabar visi pagrindiniai A.Lukašenkos varžovai yra arba suimti, arba išvykę iš šalies.

Protestai prieš A.Lukašenką tęsiasi jau trečią mėnesį, nors milicija pagrasino pradėti šaudyti į demonstrantus.

JAV ambasadorius Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) Jamesas Gilmore'as anksčiau šį mėnesį paragino tuojau pat paleisti V.Škliarovą ir sakė, kad jis patyrė „didžiulį psichologinį spaudimą bei fizinį smurtą“.

Jo žmona Heather Shkliarov, amerikiečių diplomatė, besirengianti pradėti darbą Kijeve, rugsėjį JAV žiniasklaidos paskelbtame pareiškime išreiškė didelį susirūpinimą jo sveikata.

„Populizmas ir šiurkšti jėga“

V.Škliarovas prieš rinkimus aktyviai komentuodavo padėtį Baltarusijoje. Liepą rusiškojoje žurnalo „Forbes“ versijoje – kelios dienos prieš savo areštą – jis rašė, kad A.Lukašenkos rinkimų kampanija yra pagrįsta „populizmu ir šiurkščia jėga“.

A.Lukašenkos oponentai sako, kad iš tikrųjų prezidento rinkimus laimėjo Sviatlana Cichanouskaja, kuri po rinkimų pasitraukė į kaimyninę Lietuvą.

Baltarusijos valdžia apkaltino V.Škliarovą per rinkimų kampaniją dirbus vienam opozicijos pretendentui, bet JAV pareigūnai ir jo šeima sako, kad į jį buvo nusitaikyta dėl kritikos A.Lukašenkai.

A.Lukašenkos spalio 10-osios susitikimas su kalinamais oponentais suintrigavo stebėtojus, kurie spėliojo, ar tai reikš taikingesnį autokratiško prezidento elgesį. Tačiau saugumo pajėgos ir toliau griežtomis priemonėmis slopina protestus.

Garsiausia kalinama figūra, dalyvavusi minėtame susitikime, yra buvęs bankininkas Viktaras Babaryka, vienu metu laikytas rimčiausiu A.Lukašenkos varžovu. Jis buvo areštuotas prieš rinkimus ir tebėra kalėjime.

Svarbi kalėjime surengtame susitikime nedalyvavusi figūra yra Maryja Kalesnikava, artima S.Cichanouskajos sąjungininkė. Baltarusių opozicijos žiniasklaida pranešė, kad ji atmetė kvietimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

04:05
02:52
00:26

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min